skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مصاحبه مارک زاکربرگ: آینده از آن بیشمار هوش مصنوعی است

۲۲ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

مدیرعامل متا در مصاحبه‌ اخیر خود با لکس‌ فریدمن، پادکستر معروف، درباره هوش مصنوعی می‌گوید در آینده به جای اینکه یک محصول هوش مصنوعی در همه کارها قدرت پیدا کند شاهد چندین محصول مختلف با اهداف مشخص خواهیم بود. زاکربرگ در رابطه با نقش هوش مصنوعی در محصولات متا نیز گفت این تکنولوژی به اشکال مختلف از جمله دستیار هوشمند و ابزاری برای اصلاح تصاویر اینستاگرام وارد پلتفرم‌های این شرکت می‌شود.

به گزارش پیوست، مارک زاکربرگ که برای دومین بار در این پادکست حاضر شده بود گفت علاوه بر گوناگونی محصولات هوش مصنوعی در آینده جامعه متن‌باز و اوپن‌سورس نقش مهمی در تکامل این تکنولوژی دارند. به گفته او متا برخلاف دیگر شرکت‌ها روی عرضه متن‌باز این تکنولوژی تمرکز دارد و شفافیت حاصل از چنین رویکردی باعث اعتبار و امنیت بیشتر در روند پیشرفت هوش مصنوعی می‌شود.

این ویدیو را می‌توانید در یوتیوب بازیرنویس خودساخته فارسی که از متن انگلیسی برگردان می‌شود مشاهده کنید

ویدیو روی آپارات

مردم یک هوش مصنوعی واحد نمی‌خواهند

زاکربرگ معتقد است که مردم به یک هوش مصنوعی واحد و همه‌کاره علاقه‌ای ندارند و آینده از آن ابزارهای هوشمندی است که هرکدام برای نیاز خاصی طراحی شده‌اند و مردم خواستار ارتباط با انواع مختلفی مثل دستیار هوشمند و همدم احساسی هستند و یا افراد سرشناس به ابزاری برای ارتباط با طرفداران خود نیاز دارند و محصولات مختلف هرکدام یکی از این نقش‌ها را برعهده می‌گیرند.

او می‌گوید: «بزرگترین تفاوت دیدگاه‌ من با اوپن‌ای‌آی، گوگل و دیگران این است که همه به دنبال یک هوش مصنوعی واحد هستند.. شما با ChatGPT صحبت می‌کنید، با بارد صحبت می‌کنید. اما دیدگاه من این است که تعداد زیادی هوش مصنوعی خواهیم داشت که مردم خواستار ارتباط با آنها هستند.»

زاکربرگ معتقد است درست همانطور که ما با افراد مختلف روابط خاص خود را داریم و هرکدام از آنها نقش خاصی را در زندگی ما ایفا می‌کنند، اپلیکشین‌ها و دستیارهای هوشمند مختلف در آینده نیز هرکدام جایگاه خاص خود را خواهند داشت.

زاکربرگ معتقد است که چنین رویکردی به ویژه از نگاه تجاری اهمیت دارد. به گفته او کسب‌وکارها هرکدام یک هوش مصنوعی خاص خود را می‌خواهند که مطمئن باشند براساس نیاز‌ها و اهداف آنها طراحی شده است: «شما نمی‌خواهید [هوش مصنوعی] محصولات رقبایتان را پیشنهاد کند.» از نگاه مدیرعامل متا، جامعه متن باز نقش مهمی در ساخت این آینده دارند و شرکت تمرکز بیشتری روی جنبه اجتماعی و متن باز این تکنولوژی دارد.

گفتنی است که دیگر شرکت‌ها از جمله گوگل نیز تمرکز خود را برروی شخصی‌سازی ابزارهای هوش مصنوعی افزایش داده‌اند. گوگل به تازگی دسترسی به پلفرم توسعه دهندگان خود را برای همه آزاد کرد که توسعه دهندگان از طریق آن می‌توانند هوش مصنوعی خاص برند خود را ساخته و آن را براساس داده‌های تجاری خود آموزش دهند.

هوش مصنوعی در محصولات متا

زاکربرگ در پاسخ به این سوال که هوش مصنوعی چه نقشی در آینده محصولات این شرکت خواهد داشت گفت: «چیزهای خیلی ساده‌ای خواهد بود. شما تصویری را در فیسبوک، اینستاگرام یا واتس‌اپ منتشر می‌کنید و می‌خواهید تصاویرتان به بهترین شکل در آیند» و ابزارهای هوش مصنوعی ما این کار را برای شما انجام می‌دهند.

زاکربرگ می‌گوید تمام بخش‌های محصولی متا در این مسیر گام برمی‌دارند. برای مثال در آینده بخش تبلیغات در پلتفرم‌های متا هوشمند‌تر می‌شود و ابزارهای هوش مصنوعی نقش مهمی در این فرایند خواهند داشت. او به ابزاری اشاره‌ می‌کند که هر انسانی بتواند از طریق آن بهترین تبلیغات را برای خود طراحی کند. برای مثال این ابزار با توضیح کوتاهی درمورد کسب‌وکارتان بهترین تبلیغات را طراحی کرده و شما را به افراد مربوطه متصل کند.

اما گذشته از شبکه‌های اجتماعی، متا چند سالی است که با تغییر نام تمرکز خود را روی متاورس و جهان‌های مجازی افزایش بیشتر کرده است. زاکربرگ معتقد است که هوش مصنوعی در متاورس هم کاربرد مهمی دارد.  او می‌گوید: «در آینده اگر بخواهید جهانی بسازید، کافی است فقط توصیف کنید و [هوش مصنوعی] کد آن جهان را برای شما می‌سازد.»

از نگاه متخصصان، هوش مصنوعی در آینده کد‌نویسی را از یک تخصص دشوار به ابزاری عمومی و در اختیار همه تبدیل می‌کند. جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، بزرگترین‌ تولید کننده چیپ‌های هوش مصنوعی، چندی پیش در سخنرانی خود در تایوان گفت: « حالا دیگر همه یک برنامه‌نویس هستند. فقط کافی است چیزی به کامپیوتر بگویید.»

هوش‌مصنوعی در نقش همدم و دوست؟

زاکربرگ می‌گوید با وجود اینکه تمرکز متا در حال حاضر برروی ساخت ابزارهای کاربردی از طریق هوش مصنوعی است اما در آینده ممکن است ابزارهای هوشمند جای همدم و دوست را برای خیلی از کاربران پر کنند.

او می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که مردم امروز نسبت به ۱۵ سال پیش دوستان نزدیک کمتری دارند» و همین مساله باعث گرایش و تمایل جامعه نسبت به چنین دوست و همدم‌های دیجیتالی شده است. در حال حاضر نیز پلتفرم‌هایی مثل Replika چنین خدماتی را در اختیار مردم می‌گذارند اما در حال حاضر تمرکز اصلی ما ارائه ابزارهایی است که به ارتباط مردم کمک می‌کند.

با این حال فراتر از ابزارهای ارتباطی، هوش مصنوعی در آینده می‌تواند شکل و شمایل مختلفی مثل راهنما یا حتی حامی انسان‌ها را به خود بگیرد و شرکت‌هایی احتمالا در این مسیر‌ها گام برمی‌دارند و همه اینها در یک هوش مصنوعی واحد جای نمی‌گیرد.

تاثیرات هوش مصنوعی عمدتا مثبت است

باوجود بدبینی بسیاری از کاربران و متخصصانی که درمورد آینده این تکنولوژی هشدار می‌دهند، زاکربرگ اثرات آن را بر جامعه مثبت می‌داند.

او می‌گوید: «مثلا ترجمه زبان به شما کمک می‌کند با افرادی که زبان دیگری دارند صحبت کنید» و در واقع این تکنولوژی‌ها به مردم کمک می‌کند در شرایط مختلف به خوبی منظور خود را منتقل کنند.

زاکربرگ معتقد است که ابزارهای هوش مصنوعی در موارد مهمی مثل نحوه ارتباط در شرایط مختلف به ما کمک می‌کنند. او مهندسانی اشاره می‌کند که در کار خود تبحر بالایی دارند اما مهارت ارتباطی خوبی ندارند و هوش مصنوعی در این زمینه کمک شایانی به زندگی چنین افراد می‌کند.

همانطور که گوگل ما را از به خاطر سپردن بسیاری از اطلاعات بی‌نیاز کرده، هوش مصنوعی هم به ما اجازه می‌دهد تا تمرکز خود را روی کارهای مهم‌تر بگذاریم.

مدیرعامل متا می‌گوید با توجه به هشدار بسیاری از دانشمندان درمورد خطر هوش مصنوعی برای بقای بشر منطقی است که این گزینه را مورد بررسی قرار دهیم. با این حال از آنجایی که هنوز به هوش مصنوعی عمومی و فوق‌هوشمند نرسیده‌ایم بهتر است تمرکزمان را روی موضوعات موجود مثل پتانسیل کلاهبرداری، فیشینگ یا جعل هویت بگذاریم.

واقعیت ترکیبی: کوئست ۳ و هدست واقعیت ترکیبی اپل

زاکربرگ می‌گوید مهمترین برتری هدست واقعیت ترکیبی کوئست ۳ که با قیمت ۴۹۹ عرضه خواهد شد نسبت به نسل قبلی آن واقعیت ترکیبی با کیفیت است.

از نگاه او واقعیت مجازی با وجود جذابیت‌های خاص خود برای بسیاری از کاربران کافی نسبت و واقعیت ترکیبی تجربه بهتری را برای عمده کاربران رقم می‌زند. به گفته او دیدن محیط تاثیر به‌سزایی در تجربه کاربری دارد.

افزون بر این قیمت پایین این هدست باعث می‌شود که بخش زیادی از جامعه امکان دسترسی به این تکنولوژی را پیدا کنند.

زاکربرگ با اشاره به هدست واقعیت ترکیبی اپل (vision pro) گفت: «من فرصت امتحان کردنش را نداشتم» اما چنین اقدامی از سوی اپل در واقع مهر تاییدی بر استراتژی متا است که واقعیت مجازی و ترکیبی را آینده دستگاه‌های رایانشی می‌داند.

به گفته او با توجه به قیمت بالای هدست واقعیت ترکیبی اپل، بسیاری از مشتریان برای تجربه این تکنولوژی به سراغ محصولات متا می‌آیند. او می‌گوید: «ماه ده‌ها میلیون دستگاه [واقعیت مجازی و ترکیبی] را به فروش رسانده‌ایم اما تا آنجایی که من می‌دانم اپل تنها یک میلیون را در دست تولید دارد.»

زاکربرگ می‌گوید بسیار کاربرد‌های دستگاه اپل به صورت نشسته و بدون حرکت است و هدست متا کاربرد‌های متفاوتی مثل ورزش و گیمینگ دارد. اپل همچنین توجه چندانی به گیمینگ نشان نداده است و ویدیو تبلیغاتی آنها هم اشاره‌ای به بازی ندارد.

به گفته او نبود یک کنترل فیزیکی برای تجربه گیمینگ مناسب نیست و به همین دلیل هدست واقعیت ترکیبی متا گزینه بهتری برای گیمر‌ها است.

زاکربرگ معتقد است که با وجود گران‌قیمت بودن هدست اپل، این هدست کاربرد خاص خود را خواهد داشت و تفاوت‌های بین دو شرکت نشانگر نگرش متفاوت آنها در ارتباط با کاربرد هدست واقعیت ترکیبی است.

 

 

 

 

https://pvst.ir/f3w

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو