skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارنامه اعلام کرد: ۲۵ درصد خودروهای صفر ایرانی و ۲۸ درصد خودروهای چینی صفر ایراد دارند

سمانه سمیع تحریریه

۲۱ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

طبق گزارش سالانه کارنامه، ۲۵ درصد خودروهای صفر کارشناسی شده توسط کارنامه دارای ایراد بوده‌اند. این عدد برای خودروهای چینی ۲۸ درصد است. اما ایراد موتور در خودروهای صفر ایرانی ۸ درصد و در خودروهای چینی ۲ درصد است. این در حالیست که در گزارشی هم که مدتی قبل همراه مکانیک منتشر کرده بود نشان می‌داد ۲۰ درصد خودروهای صفر ایرانی دارای مشکل فنی یا بدنه هستند.

به گزارش پیوست، کارنامه استارت‌آپ فعال حوزه کارشناسی خودرو، در گزارش سالانه خود با داده‌کاوی ۴ میلیون آگهی فروش خودرو و  ۵۰ هزار معامله ‌که در سال ۱۴۰۱ در آنها حضور داشته، شاخص‌های قیمت، عرضه و تقاضای بازار خودرو را محاسبه و منتشر کرده ‌است.

در این گزارش آمده است، ۲۵ درصد خودروهای صفر کارشناسی شده توسط کارنامه دارای ایراد بوده‌اند. این عدد برای خودروهای چینی ۳ درصد بیشتر از خودروهای ایرانی است اما ایراد موتور در خودروهای صفر ایرانی ۸ درصد و در خودروهای چینی ۲ درصد بوده ‌ است.

نیما نامداری مدیرعامل کارنامه در این رویداد به سهم ۸۰ درصدی خرید خودروی دست دوم در این بازار هم اشاره کرد و افزود: از آنجا که سهم معاملات خودروی دست دوم در بازار ایران زیاد است، شاخص‌های کارنامه هم معاملات خودروی صفر و هم خودروی کارکرده را پوشش می‌دهند.

مهم‌ترین اتفاقات خودرویی

در این گزارش مهم‌ترین اتفاقات بازار در سال ۱۴۰۱ هم رکورد شاخص قیمت در اسفند ۱۴۰۱ نسبت به ۱۱ ماه گذشته و افزایش ۸۳ درصدی نسبت به ابتدای سال بوده است و پس از اتفاقات نیمه دوم سال ۱۴۰۱ بازار خودرو با افزایش قیمت شدیدی مواجه شده است.

در این گزارش همچنین آمده است ۸۷ درصد معاملات خودرو در سال ۱۴۰۱ به خودروهای داخلی تعلق داشته ‌و شاخص قیمت در سال ۱۴۰۱ رشد ۸۳ درصدی را تجربه کرده است.

پراید همچنان در صدر معاملات

پراید با سهم ۲۵ درصدی از کل معاملات خودرویی بازار ایران، پرتقاضاترین خودرو ایران در سال ۱۴۰۱ بوده ‌ است و با اینکه این خودرو مدتهاست تولید  نمی‌شود اما به دلیل قیمت اقتصادی آن رشد شدید تقاضا داشته و در نتیجه قیمت انواع مختلف آن رشدی تا ۹۹ درصد را تجربه کرده است. 
در مقایسه رده‌بندی ۱۰ خودروی پرمعامله ایران در سال گذشته نشان می‌دهد خودروی پراید، پژو پارس و پژو ۴۰۵ پرخرید و فروش‌ترین خودروهایی بوده‌اند که در سال گذشته معامله شده‌اند.پیکان هم در شش ماه دوم سال ۱۴۰۱ با رشد تقاضا روبرو بوده و وارد جمع ۱۰ خودروی پرمعامله ایران شده ‌ است.

۴ شهر به کارنامه اضافه شده است

در بخشی از این گزارش هم به افزوده شدن دامنه فعالیت‌های کارنامه اشاره شد.امین آقاجانی معاون رشد و توسعه کسب و کار کارنامه هم در این باره گفت: در سه سال فعالیت کارنامه ۲۵۰ هزار ماشین کارشناسی شده است و در سال ۱۴۰۱ مجموع ارزش خودروهایی که کارنامه در معامله آنها حضور داشته معادل ۱۹.۵ هزار میلیارد تومان بوده ‌ است. کارشناسی کارنامه از اواخر سال گذشته علاوه بر تهران و کرج در شهرهای مشهد، اصفهان ، شیراز و رشت هم شروع به کار کرده است.

سایپا و ایران خودرو پا به پای تورم

در بخش دیگری از این گزارش هم به نرخ افزایش قیمت و تورم در ۲ خودروساز مطرح ایرانی پرداخته شده و نشان می‌دهد شاخص قیمت سایپا در نهایت ۵ درصد بیشتر از ایران خودرو بوده است.

هژیر مفاخری معاون عملیات کارنامه هم در این رویداد به کارشناسی دقیق در کارنامه پرداخت و افزود: در کارنامه ۴۳۰ آیتم در خودرو کارشناسی می‌شود و ما روی محصولات کارشناسی شده خود ۲۰۰ میلیون تومان گارانتی داریم.

فایل کامل گزارش کارنامه را از اینجا بخوانید.
https://pvst.ir/f3v
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو