skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دریافت کارمزد از تراکنش‌‌های خرید به تعویق افتاد

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۰ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ خرداد ۱۴۰۲

اجرای کارمزد تراکنش‌های خرید از ۲۱ خرداد به ۴ تیرماه موکول شد. شاپرک آماده نبودن زیرساخت برخی بانکی را علت تاخیر در اجرای فاز اول اصلاح کارمزد اعلام کرد. به نظر می‌رسد بانک‌‌های صادرکننده و پذیرنده کارت در تسهیم کارمزد به شیوه جدید با مشکل روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش پیوست، قرار بود فاز اول اجرای اصلاح نظام کارمزد در ۲۱ خرداد انجام شود اما امروز (۲۰ خرداد) برخی رسانه‌ها از موکول شدن آن به ۴ تیر خبر داده‌اند.

به نظر می‌رسد مشکل در سیستم حسابداری بانک‌ها علت به تعویق افتادن این طرح است. این مشکل در تسهیم شکل جدید کارمزد میان بانک صادرکننده و بانک پذیرنده کارت خود را نشان داده است.

همچنین بانک مرکزی در نامه‌ای به بانک‌های عامل اعلام کرده که ۴ تیر آخرین مهلت بانک‌ها در اجرای اصلاح نظام کارمزد خواهد بود و نسبت به ایجاد هرگونه اختلال در شبکه بانکی هشدار داده است. بانک مرکزی همچنین ایجاد هرگونه ریسک در اجرای طرح کارمزد از تراکنش‌های خرید را بر عهده بانک‌ها دانسته است.

اواسط اردیبهشت کارمزدهای خدمات الکترونیکی بانک مرکزی بعد از ۳ سال تغییر کرد و همزمان با ابلاغ کارمزدهای جدید کارمزد خرید نیز جزو کارمزدهای پرداختی قرار گرفت. طبق بخشنامه بانک مرکزی پذیرندگان از این پس به عنوان یکی از ذی‌نفعان شبکه پرداخت به ازای تراکنش‌های زیر ۶۰۰ هزارتومان ۱۲۰ تومان کارمزد پرداخت می‌کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای که ۱۷ تیر ماه در خصوص این موضوع منتشر کرده بود،  کارمزد خرید را بعد از یک دهه تغییر داده و برای اولین بار پذیرنده (فروشگاه‌ها) را به‌ عنوان ذی‌نفع تراکنش، در نظام کارمزدی دیده است. بر این اساس، از این پس پذیرندگان فروشگاهی بایستی به ازای تراکنش‌های تا سقف ۶۰۰ هزار تومان مبلغ ۱۲۰ تومان و برای تراکنش‌های بالاتر از سقف تعیینی، دو ده هزارم مبلغ تراکنش به شبکه پرداخت، کارمزد دهند. همچنین در این بخشنامه تاکید شده حداکثر کارمزد پرداختی در نظام جدید کارمزد از سوی پذیرنده، مبلغ چهار هزار تومان خواهد بود و به دارنده کارت کارمزد تعلق نمی‌گیرد.

سوپرمارکت‌ها، فروشندگان مواد غذایی و نانوایی‌ها فعلا مشمول این طرح نمی‌شوند.

https://pvst.ir/f3h

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو