skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بانک مرکزی: ۴.۲ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در فروردین ماه تسهیلات دریافت کردند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تعارض منافع در بانک مرکزی

بانک‌ها در فروردین ماه امسال بیش از ۷ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۱.۵ درصد بیشتر است اما از تمامی ماه‌های دیگر سال ۱۴۰۱ عدد کمتری را نشان می‌دهد.

به گزارش پیوست، بانک مرکزی در گزارشی وضعیت تسهیلات پرداخت‌شده به شرکت‌های دانش‌بنیان در فروردین ماه ۱۴۰۲ را شرح داده است.

بر اساس این گزارش در این ماه به ۳۶۰ شرکت دانش‌بنیان حدود ۷ هزار و ۱۰۷ میلیارد تومان در قالب ۷۳۸ فقره تسهیلات پرداخت شده است. میانگین این تسهیلات برای هر فقره ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده است. ارزش جاری تسهیلات پرداختی در ماه اول امسال ۷۱.۵ درصد بیشتر از فروردین ماه ۱۴۰۱ بوده است.

البته میزان تسهیلات فروردین ۱۴۰۲ از تمامی ماه‌های یک سال اخیر به جز فرودین ۱۴۰۱ کمتر بوده است که می‌توان این مساله را مربوط به تعطیلات نوروز دانست.

طبق اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۸ هزار و ۴۹۳ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت می‌کنند. با این حساب ۴.۲ درصد این شرکت‌ها در فرودین ماه موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

طی ۱۲ ماه سال گذشته نیز به ۲ هزار و ۱۱۳ شرکت دانش‌بنیان مبلغی حدود ۱۷۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد. بنابراین حدود ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان در سال گذشته موفق به دریافت هیچ تسهیلاتی نشده‌اند.

در اسفند ۱۴۰۱ بیشتر از تمامی ماه‌های سال ۱۴۰۱ به دانش‌بنیان‌ها تسهیلات پرداخت شده است

در میان بانک‌‌های پرداخت‌کننده، بانک ملت با حدود ۱۵۹۰ میلیارد تومان، تجارت با هزار و ۵۰ میلیارد تومان و سامان با ۹۷۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در میان سه بانک با بیشترین پرداختی‌ها قرار گرفته‌اند.

مانده تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان در پایان فروردین ماه ۱۴۰۲ به رقمی حدود ۱۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

https://pvst.ir/exg
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو