skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش ماه

مینا نوبهار نویسنده میهمان

چه شد که سیب آماج تیر شد

خانواده قاچاق‌شدنی‌ها

میثم قاسمی تحریریه
مینا نوبهار
نویسنده میهمان

۷ مهر ۱۳۹۵

زمان مطالعه : ۱۹ دقیقه

شماره ۳۸

تاریخ به‌روزرسانی: ۱ آبان ۱۳۹۸

کرکره‌های فروشگاه تا نیمه باز و چراغ‌هایش روشن است. چند تکه لوازم جانبی موبایل این سو و آن سو رها شده. این منظره یکی از فروشگاه‌های شرکتی است که از سال ۹۳ ادعا کرده بود نمایندگی قانونی اپل است و از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مجوز دارد؛ ادعایی که آن روزها سر و صدای زیادی هم به پا کرد اما با برخورد خاصی مواجه نشد. حالا بعد از آمدن ماموران پلیس، بیشتر از آنکه پلمب‌ شده به نظر رسد گویی در شبیخونی تاراج‌شده و در میان ویترین‌های پرزرق و برق و هیاهوی همیشگی بازار چارسو، سوت‌ و ‌کور بودن آن از دور خودنمایی می‌کند. از سر کنجکاوی سری به داخل آن خم می‌کنم تا شاید کسی را پیدا کنم. چهار نفر کمی دورتر از ورودی فروشگاه با چهره‌هایی پکر گرم صحبت هستند. مصرانه از یکی از آنها می‌خواهم سوالی بپرسم که سریع می‌گوید تعطیلیم و شنبه باز می‌کنیم، اگر گوشی می‌خواهید به واحدهای طبقه بالا سر بزنید.

به طبقه دوم که می‌رسم یکی دیگر از فروشگاه‌های پلمب‌شده درست سمت راستم ظاهر می‌شود. وضعیت آن هم چندان چنگی به دل نمی‌زند. قفسه‌هایش خالی است و درهایش بسته. از واحدهای کناری‌اش به هوای قیمت کردن گوشی از اوضاع و احوال چارسو بعد از ماجرای برخورد با مدعیان نمایندگی اپل می‌پرسم. بعضی با ابراز تاسف از متضرر شدن میلیاردی این دو فروشگاه و ضبط اجناس آنها می‌گویند و علت این برخوردها را در این می‌بینند که این دو شرکت از جیب خود هزینه گارانتی می‌دادند وگرنه آنها هم از کسانی می‌خریدند که بقیه واحدهای فروش خرید می‌کردند. برخی نیز با گفتن اینکه آنها سر خود ادعای نمایندگی می‌کردند و گارانتی می‌دادند خیلی از وضعیت پیش‌آمده ناراضی به نظر نمی‌رسند. اغلب‌شان خوشحالند که نه‌تنها قیمت مدل‌های آخر گوشی‌های اپل روزانه 20 تا 30 هزار تومان بالاتر می‌رود بلکه فروش‌شان نیز چندین برابر شده است چون مردم فکر می‌کنند دیگر اپل گیر نمی‌آید. وقتی از آنها درباره طرح رجیستری سوال می‌کنم بدون هیچ تردیدی اطمینان می‌دهند که هیچ مشکلی پیش نمی‌‌آید چون ما با قرار دادن سیم‌کارت، گوشی را برای مشتری تست می‌کنیم. محمود لیایی مدیرکل سابق دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنایع و معادن علت عمده اینکه واردکنندگان به صورت قاچاقی گوشی را وارد کشور می‌کنند، شانه خالی کردن از تعهداتی است که در زمینه خدمات پس از فروش باید به مشتریان خود بدهند. خوشحالی فروشگاه‌های علاءالدین از آنچه در چارسو دیدم به مراتب بیشتر است. هرچند علاء‌الدین هم از برخورد پلیس بی‌نصیب نمانده بود و اجناس قاچاق بعضی از مغازه‌های آن چنانچه در خبرها هم به گوش رسید، ضبط شد، حتی چهار نفر نیز در این رابطه بازداشت شدند. وارد یکی از فروشگاه‌های طبقه همکف می‌شوم، فروشگاهی که بالای در ورودی‌اش به لوگوی سیب نیمه گازخورده اپل دل نبسته، با جسارت تمام به خط فارسی «نمایندگی اپل» نوشته است....

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۳۸ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۳۸ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/2ct
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو