skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

جزئیات برنامه بانک مرکزی برای اصلاح نظام کارمزد

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

بانک مرکزی می‌خواهد نظام جدید کارمزد را اجرایی کند. اصلاح نظام کارمزد و مدل جدید کارمزد به تایید هیات عامل بانک مرکزی رسیده است.

به گزارش پیوست،مدل جدید کارمزد هنوز ابلاغ نشده‌است. بانک مرکزی می‌خواهد نظام جدید کارمزد را  بعد از تقریبا یک دهه اجرا کند. در این مدل، پذیرندگان کارت(اصناف) در مشارکت با بانک پذیرنده به‌عنوان ذی‌نفع در سهم انجام تراکنش، مشمول نظام کارمزد ستانی خواهند شد.

نظام کارمزدی نزدیک به یک دهه است که تغییری نداشته است. در سال ۹۳بانک مرکزی اقدام به اصلاح کارمزد خرید کرد اما این طرح با ملاحظاتی که از سمت اصناف مطرح شد اجرایی نشد و تاکنون کارمزد چه از نظر مبلغی و چه از نظر ساختاری تغییری نداشته است. اکنون، بانک مرکزی گامی دیگر در جهت اصلاح نظام کارمزد برداشته و پذیرندگان کارت(اصناف) را در این طرح مشمول کارمزدستانی دیده است.

بر اساس، آنچه پیوست در گفت‌وگو با بانک مرکزی از نظام کارمزدی جدید مطلع شده قرار است به زودی با ابلاغ نهایی هیات عامل بانک مرکزی و اجازه‌ای که شورای پول و اعتبار برای اصلاح نظام کارمزد به هیات عامل داده است نظام جدید کارمزد اجرایی شود.

در نظام جدید کارمزد، مبلغ تراکنش‌ مبنای محاسبه کارمزد قرار گرفته و سقف مبلغی برای محاسبه آن در نظر گرفته شده، و کارمزد بر اساس درصد سهم ذی‌نفعان محاسبه خواهد داشت.

در نظام فعلی کارمزد، مبلغ کارمزد مستقل از مبلغ تراکنش اعمال می‌شود. بر این اساس، نظام دریافت کارمزد جدید در شبکه پرداخت سر جمع سهم پرداختی بانک پذیرنده، صادر کننده کارت و پذیرنده فروشگاهی خواهد بود.

بدین ترتیب، کل اصناف کشور در دایره کارمزدستانی قرار خواهند گرفت و به شکل مرحله‌ای مشمول نظام کارمزدی خواهند شد. با این حال، بانک مرکزی اعلام کرده تا اطلاع ثانوی، سوپرمارکت‌ها، بقالی‌های سنتی و نانوایی‌ها به صورت عمومی از شمول پرداخت کارمزد از سمت پذیرنده‌ها مستثنی خواهند بود و کماکان هزینه تمام شده تراکنش‌ آنها بر عهده بانک پذیرنده خواهد بود.

به طور کلی، در این طرح تراکنش‌ها به دو دسته تراکنش‌های خرد و بزرگ تقسیم شده‌اند. جاگیری تراکنش‌ها در دسته تراکنش خرد یا بزرگ تعیین‌کننده سهم کارمزدی بانک پذیرنده و  پذیرنده فروشگاهی خواهد بود. با این حال، در نظام کارمزدی جدید همچنان به دارنده کارت کارمزدی تعلق نمی‌گیرد.

https://pvst.ir/eqy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو