skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل در حال طراحی هشدار زلزله روی گوشی‌

تحریریه پیوست

۲۰ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

روز ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲، زلزله‌ای به قدرت ۵.۱ ریشتر منطقه بی کالیفرنیا را لرزاند. این زلزله خسارتی به بار نیاورد و مردمی که زلزله را حس کرده بودند برای گزارش آن به تحقیاقت زمین‌شناسی ایالت متحده (USGS) روی آیوردند. اما این زلزله بدون تلفات از نظر دیگری اهمیت داشت-بسیاری از مردم این منطقه پیش از لرزش هشداری روی گوشی خود دریافت کردند.

به گزارش پیوست، همین گوشی‌ها یکی از عوامل شناسایی زلزله بودند. گوگل در حال همکاری با USGS و دیگر مراکز علمی دانشگاه‌های کالیفرنیا است تا سیستم هشدار پیش از زلزله‌ای را طراحی کند که چند ثانیه پیش از لرزش آن را به کاربران اطلاع می‌دهد. فاصله هشدار تا وقوع زلزه بسیار کم است اما همین چند ثانیه شاید به پناه گرفتن برخی کمک کند. افزون بر این شاید همین چند ثانیه برای کم کردن سرعت قطارها، توقف پرواز یا فرود هواپیما‌ها و جلوگیری از ورود خودروها به تونل و پل‌ها کافی باشد. این سیستم در صورت وقوع زلزله‌های قوی به حفظ جان مردم کمک می‌کند.

این سیستم از دو منبع استفاده می‌کند. اولی شبکه‌ای از لرزه‌نگار-دستگاه‌هایی که لرزش زمین را شناسایی می‌کنند- است که توسط زلزله شناسان USGS،‌موسسه تکنولوژی کالیفرنیا و دانشگاه برکلی کالیفرنیا و دولت در این منطقه نصب شده است. اما گوگل هم به ساخت بزرگترین شبکه شناسایی زلزله مشغول است که اعضایش مردم معمولی و گوشی‌هایشان هستند.

بیشتر گوشی‌های اندرویدی یک شتاب‌سنج را در خود جای داده‌اند-مداری که حرکت گوشی را تشخیص می‌دهد. این مدارها معمولا برای تنظیم صفحه گوشی از عمودی به افقی استفاده می‌شوند و مثلا می‌توانند اطلاعاتی مثل تعداد قدم‌های کاربر را برای اپلیکیشن‌های سلامتی ثبت کنند.

اما حسگر‌های شتاب‌سنج گوشی به شدت حساس است و می‌تواند شبیه به یک لرزه‌نگار کوچک عمل کند.

گوگل قابلیتی را عرضه کرده که کاربران با فعال کردن آن به گوشی اجازه می‌دهند تا داده‌هایی را به صورت خودکار برای سیستم هشدار زلزله اندروید ارسال کند. در صورتی که گوشی لرزشی با مشخصات امواج یک زلزه را حس کرده باشد اطلاعات آن برای این سیستم ارسال می‌شود. با ترکیب داده‌های هزاران یا حتی میلیون‌ها گوشی دیگر،‌این سیستم می‌تواند وقوع زلزله و مکان آن را تشخیص دهد و سپس هشدارهایی را برای افراد حاضر در منطقه ارسال کند.

از آنجایی که سیگنال‌های رادیویی سریع‌تر از امواج لرزه حرکت می‌کنند، هشدارها شاید پیش از شروع لرزش به دست مردم برسند.

مارک استوگیتیس، مهندس نرم‌افزار اندروید،‌ این سیستم را اینگونه توصیف می‌کند:‌ «ما در واقع با نور (که تقریبا هم سرعت سیگنال‌های گوشی است) با سرعت یک زلزله مسابقه می‌دهیم و خوشبختانه سرعت نور خیلی بیشتر است.»

از آنجایی که بیشتر داده‌ها از سوی مردم تامین می‌شود، ‌این تکنولوژی امکان نظارت بر زلزله را در مناطقی که شبکه گسترده‌ای از لرزه سنج‌ها ندارد فراهم خواهد کرد. درنتیجه امکان هشدار حتی در مناطق دور افتاده و فقیر جهان نیز فراهم است.

مهندسان گوگل در اکتبر ۲۰۲۲ شاهد مشاهده کردند که با حرکت امواج لرزه‌ای از مرکز زلزله سن‌فرانسیسکو، داده‌های شناسایی زلزله روشنی پدیدار شده‌اند.

سیستم فعلی چند وقت یک بار لرزه‌هایی را شناسایی می‌کند. تازه‌ترین مورد شناسایی شده بعدظهر ۴ آوریل ۲۰۲۳ و مربوط به زلزله‌ای با قدرت ۴.۵ ریشتر بود که در نزدیکی ترس پینوس و توسط سیستم هشدار لرزه کالیفرنیا شناسایی شد و درنتیجه سیستم هشدار‌هایی را برای گوشی مردم ارسال کرد.

کالیفرنیا زلزله‌های زیادی را تجربه می‌کند و گاها تعداد آنها به ۱۰۰ لرزه کوچک در رزو می‌رسد. بیشتر این لرزه‌ها به حدی کوچک هستند که به ساختی احساس می‌شوند. با این حال چند این ایالت بزرگ در طور ساطح چندین زلزله بزرگ را نیز تجربه می‌کند.

در نگاه وسیع‌تر، حدود ۱۶ میلیارد گوشی موبایل در سراسر جهان فعال هستند و بیش از سه میلیون آنها از سیستم اندروید استفاده می‌کنند و در نتیجه سیستم هشدار زلزله در حال حاضر برای بیش از ۹۰ کشور مستعد زلزله قابل دسترسی است.

اما این سیستم به ویژه در مناطقی که تعداد کاربران به شدت پایین است با محدودیت‌هایی مواجه است و لرزه‌هایی که در دریا شکل گرفته و احتمال سونامی را به دنبال دارند ثبت نخواهند شد. با وجود اینکه این سیستم می‌تواند چند ثانیه قبل وقوع زلزله را گزارش دهد اما پیش‌بینی این واقع مخوف همچنان امکان‌پذیر نیست.

منبع: BBC

https://pvst.ir/ekn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو