skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بخش خصوصی: بند مربوط به اخذ مالیات از فعالیت در پلتفرم‌های خارجی، اصلاح شود

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۲ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

بخش خصوصی خواستار حذف بند مربوط به معافیت مالیاتی کسب‌وکار‌های فعال در سکوهای داخلی و اخذ مالیات از کسب درآمد در پلتفرم‌های خارجی از لایحه بودجه سال آینده شد.

به گزارش پیوست، مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران در گزارشی، دیدگاه‌های بخش خصوصی درباره بودجه سال آینده را گردآوری کرده است. در بخشی از این گزارش، آمده است که فعالان بخش خصوصی ICT خواستار حذف بندی هستند که مربوط به معافیت مالیاتی کسب‌وکارهای فعال در سکوهای داخلی است. آنها این بند را موجب کاهش درآمد کسب‌وکارهای اینترنتی خوانده‌اند.

در بند «ط» تبصره ۶ لایحه بودجه سال آینده آمده است: «در راستای حمایت از توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور و تشویق کسب‌وکارهای اینترنتی به استفاده از سکوهای داخلی، تا پایان سال ۱۴۰۲ کسب‌وکارهای حقیقی فعال در سکوهای داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که فاقد پرونده مالیاتی هستند، به صورت پلکانی تا سقف مقرر در ماده(۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات با نرخ صفر بوده و جریمه‌های سال‌های قبل ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه شامل بخشودگی می‌گردد. همچنین هرگونه کسب درآمد بر بستر سکوها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مشمول اخذ مالیات می‌باشند.»

اما نمایندگان بخش خصوصی می‌گویند با توجه به وضعیت زیرساختی نامناسب و ضعف‌های بسیار کسب‌وکارهای داخلی و عدم توان پشتیبانی مناسب از فعالیت کسب‌وکارهای اینترنتی عملاً با عبارت «همچنین هرگونه کسب درآمد بر بستر سکوها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مشمول اخذ مالیات می‌باشند.» ما در حال ایجاد انحصار برای پلتفرم‌های داخلی و آسیب رساندن به کسب‌وکارهای اینترنتی هستیم که بسیاری از آنها دارای مشتریان بین‌المللی هستند و حتی برای کشور ارزآوری دارند.

آنها پیشنهاد داده‌اند عبارت «همچنین هرگونه کسب درآمد بر بستر سکوها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مشمول اخذ مالیات می‌باشند.» به دلیل ایجاد فضای رقابتی رانتی و ناسالم و به دلیل کاهش درآمد فعالیت‌های اینترنتی و حتی تعطیلی بسیاری از آن‌ها از متن این بند حذف شود.

بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس به پایان رسیده و در انتظار اعلام نظر شورای نگهبان و نهایی شدن است.

https://pvst.ir/eg1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو