skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

عبور تعداد کاربران نوبیتکس از ۴ میلیون نفر مدیرعامل نوبیتکس می‌گوید این صرافی رمز‌ارزی به سمت تمرکززدایی حرکت می‌کند

۲۲ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

نوبیتکس

صرافی رمزارزی نوبیتکس در گزارش سالیانه خود از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار کاربر، ۲۳۰ میلیون معامله و ۹۴ بازار معاملاتی خبر داد. مدیرعامل این شرکت نیز از برنامه‌های خود برای حرکت به سمت تمرکززدایی خبر داد.

به گزارش پیوست، طبق روال مرسوم گزارش‌های سالیانه، نوبیتکس هم امسال از آمار و ارقام این صرافی گفته است. اما در بخش ابتدایی این گزارش امیرحسین راد، مدیرعامل نوبیتکس از رویکرد آینده این صرافی و حرکت به سمت کیف‌پول غیرمتمرکز، توسعه و تقویت زیرساخت‌های مالی غیرمتمرکز گفته است. موضوعی که در میان بازار رگوله نشده رمزارز ایران دور از ذهن به نظر می‌رسد. با این حال صحبت از توسعه این فناوری‌ها می‌تواند نشان‌دهنده علاقه کسب‌وکارهای این حوزه به ارائه محصولات مالی پا‌به‌پای شرکت‌های جهانی باشد.

ویژگی‌های جدید

فصل دوم این گزارش در مورد ویژگی‌ها و امکانات اضافه شده به نوبیتکس است. ویژگی‌هایی برای معامله‌گران حرفه‌ای، افزایش امنیت در نگهداری داریی‌ها، وب‌اپلیکشن برای دسترسی بیشتر یا استیکینگ که جایش همیشه در صرافی‌های ایرانی خالی بود.

اما در بین معرفی این ویژگی‌ها گزارش نوبیتکس از برداشتن اولین قدم در مسیر تمرکززدایی از کیف‌پول می‌گوید. لاک‌ولت کیف‌پول نوبیتکس، کیف‌پولی غیرحضانتی و کاملا غیرمتمرکز معرفی شده است. این کیف‌پول علاوه‌بر اینکه امکان نگهداری چندین ارز مختلف به‌واسطه پشتیبانی از چند شبکه مختلف (مالتی‌چین) را دارد، قابلیت استفاده روی اندروید، IOS و اکستنشن را هم می‌دهد و به همین دلیل کاربران می‌توانند بدون نیاز به استفاده از اپ همراه‌تریدر نوبیتکس اقدام به ارسال سفارش خرید و فروش کنند.

آمار کاربران

صرافی نوبیتکس به دلیل داشتن پایگاه مشتریان بسیار، همواره در گزاش‌های سالیانه و آمارهای مربوط به تعداد و علاقه‌مندی کاربران در ارزها و بازارهای مختلف، دید شفاف‌تری را از بازار و اتفاقات ارائه می‌دهد. فصل سوم گزارش نوبیتکس که به سرمایه‌گذاران تعلق دارد در ابتدا از رشد یک میلیونی کاربران این صرافی می‌گوید.

آمار تعداد کاربران نوبیتکس
آمار تعداد کاربران نوبیتکس در سال‌های فعالیت این صرافی

از بین ارزهای مختلف هم آمارهای نوبیتکس نشان می‌دهد کاربران این صرافی مانند سال گذشته همچنان بیشترین علاقه را به دوج‌کوین دارند. البته در این قسمت شاهد رشد قابل توجه علاقه به تتر هم هستیم. تتر در سال ۲۰۲۱ در رتبه ۶ علاقه‌مندی کاربران بوده اما در سال ۲۰۲۲ به رتبه دوم رسیده است.

محبوبیت تتر در بین کاربران نوبیتکس
افزایش محبوبیت تتر در بین کاربران نوبیتکس

از نظر جنسیت هم نزدیک ۸۰ درصد کاربران نوبیتکس را آقایان تشکیل می‌دهند و همچنین حدود ۸۵ درصد از دارایی‌های نزد نوبیتکس متلق به آقایان است. با این حال از نظر میزان سرمایه اختلاف کمتر است و آمار زنان اختلاف کمتری را نشان می‌دهد.

نسبت زنان و مردان در بین کاربران نوبیتکس
نسبت زنان و مردان در بین کاربران نوبیتکس

همچنین میانگین سنی کاربران نوبیتکس ۳۵ اعلام شده و بازه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال بیشترین میزان دارایی را در این صرافی در اختیار دارند. یکی دیگر از موضوعات اشاره شده در این گزارش علاقه بازه‌های سنی مختلف به ارزها است. در این نمودارها کاربران زیر ۳۰ سال علاقه بیشتری به تتر داشته‌اند در حالی که برای کاربران بالای ۳۰ سال دوج‌کوین همچنان جزو گزینه‌های مهم است.

سهم گروه‌های سنی از کاربران نوبیتکس
سهم گروه‌های سنی از کاربران نوبیتکس

با توجه به تعداد بالای کاربران تهران، این شهر رتبه اول را در تعداد و مقدار دارایی به خود اختصاص داده و براساس شاخص ثروت ۳۲ درصد بیشتر از میانگین کشور دارایی رمزارزی در کیف‌پول نوبیتکس خود نگهداری می‌کند. براساس این آمار خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان از نظر تعداد کاربران در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. البته نمودار گزارش نوبیتکس براساس شاخص ثروت نشان می‌دهد که استان‌های سیستان و بلوچستان و چهارمحال‌وبختیاری رتبه‌های دوم و سوم این آمار را به خود اختصاص داده‌اند. شهر‌هایی که تقریبا در هیچ نمودار اقتصادی در رتبه‌های بالای جدول قرار نمی‌گیرند.

شاخص ثروت شهرها
نمودار شهر‌های ایران براساس پر‌ارزش‌ترین سبد دارایی

آمار صرافی نوبیتکس

آمار معاملات صرافی رمزارزی نوبیتکس در سال ۲۰۲۲ از میانگین روزانه ۱۸۵ هزار تراکنش می‌گوید. عددی که به نسبت سال گذشته کاهشی ۵۰ درصدی داشته است. همچنین کاربران این صرافی به نسبت دوره مشابه گذشته دو درصد بیشتر، یعنی ۹۱ درصد از کاربران با بازارهای ریالی اقدام به معامله کرده‌اند. این در حالیست که کاربران علاقه‌مند به معامله در بازارهای ریالی به ارزهایی مانند شیبا، تتر و دوج علاقه داشته‌اند اما در مقابل مخاطبان بازارهای تتری علاقه‌مند به بیت‌کوین، اتریوم و شیبا بوده‌اند.

در این بخش هم زنان سهم کمتری به نسبت مردان دارند. براساس گزارش نوبیتکس، هرچند زنان ۲۲ درصد جمعیت کاربران را تشکیل می‌دهند اما سهم آنها از معاملات حدود ۱۸ درصد است.

نسبت زنان و مردان در معاملات نوبیتکس
نسبت زنان و مردان در معاملات نوبیتکس

مانند دیگر بخش‌ها تهران با حدود ۳۰ درصد تعداد معاملات بیشتری سهم را در بین استان‌ها دارد و خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

رفتار کاربران، همبستگی نوسان بیت‌کوین و بازدید از نوبیتکس

فصل پنجم گزارش از شاخص‌هایی می‌گوید که مربوط به رفتار کاربران است. بازدید از نوبیتکس براساس اطلاعات این گزارش همبستگی خاصی با نوسانات بیت‌کوین دارد و از میان ارزهای محبوب این صرافی برای کاربران مانند شیبا و دوج کوین هیچکدام بیشترین بازدید را به خود اختصاص نداده‌اند. بیت‌کوین در بین ارزهای این صرافی بیشترین بازدید را دارد.

همبستگی نوسان‌ بیت‌کوین و بازدید نوبیتکس
همبستگی نوسان‌ بیت‌کوین و بازدید نوبیتکس

همچنین در نوبیتکس ۱۲۰ هزار دفعه حد ضرر فعال شده است. این ویژگی که به کاربران در معاملات برای مدیریت سرمایه و ریسک کمک می‌کند برای ۱۵ درصد از معاملات شیبا و ۱۳ درصد از معاملات دوج در قیمت مد نظر کاربر فعال شده و جلوی ضرر و زیان بیشتر گرفته شده است. در بین روزهای هفته، این صرافی جمعه بیشتری بازدید و ساعات ۱۱ تا ۲ بعدازظهر شلوغ‌ترین ترافیک را تجربه می‌کند.

استفاده از اپلیکشن موبایل برای انجام معاملات در جهان بسیار پرطرفدار است و آمار مربوط به استفاده از این روش برای انجام معاملات یکی دیگر از بخش‌های این گزارش است. در میان کاربران نوبیتکس بیش از ۵۰ درصد از افراد از اپلیکشن استفاده می‌کنند. در این بین اندروید با حدود ۶۰ درصد در رتبه اول قرار می‌گیرد. همچنین از میان برند‌های مختلف سامسونگ در بین کاربران با سهم ۶۲ درصدی بیشترین محبوبیت را دارد.

عملکرد پشتیبانی

نوبیتکس در قسمت پشتیبانی گزارش خود از حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار گفت‌وگوی آنلاین، ۱۱۳ هزار تیکت، ۲۰۰ هزار تماس و ۶۵۰۰ تماس تصویری می‌گوید. همچنین تقریبا گفت‌وگوی آنلاین ناموفق به صفر رسیده است و کاربران تقریبا رضایتی ۹۰ درصدی از پشتیبانی داشته‌اند.

میانگین پاسخ‌گویی هم به ۸۸ ثانیه رسیده است و در مجموع این صرافی ۳۱ هزار ساعت گفت‌وگوی آنلاین داشته است. البته باید گفت که به دلیل فروپاشی شبکه ترا و مشکلات مرتبط با گالا فشار بخش پشتیبانی بیشتر از حد معمول شده است. شلوغ‌ترین روزهای این بخش شنبه، دوشنبه و سه‌شنبه است که در این روزها ساعت ۹ تا ۱۳ پیک کاری پشتیبانی این صرافی به حساب می‌آید.

نسخه کامل گزارش نوبیتکس تا پایان سال ۲۰۲۲ را از اینجا دانلود کنید.

https://pvst.ir/efp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو