skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

«سرچیا» یک بستر جست‌وجو برای کسب‌وکارها

۲۰ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

سرچیا یک پلتفرم جست‌وجو ابری برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هاست. از آنجا که سرچ خوب حداقل ۳۰ درصد نرخ تبدیل را اضافه می‌کند، این موضوع به پیشرفت پلتفرم‌ها و کسب‌وکارها کمک می‌کند اما به دلیل اینکه در جهان خصوصاً در ایران این موضوع خیلی شناخته‌شده نیست و مقوله‌ای نسبتاً تازه است، قانع کردن تیم‌ها و کسب اعتماد آنها، از چالش‌های سرچیا به شمار می‌رود.

امیرعلی خیراندیش مدیرعامل پلتفرم جست‌وجوی ابری سرچیا درباره لزوم استفاده کسب‌و‌کارهای آنلاین‌ها توضیح داد: سرچیا یک پلتفرم جست‌وجو به عنوان خدمت یا search as a service است. یعنی سرچ داخل سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها روی بستر ابر است. سایت‌ها دیتاهایشان روی ابر سرچیا می‌ریزند و وقتی کاربر روی آن سایت جست‌وجو می‌کند نتایج را سرچیا برمی‌گرداند. به عنوان مثال فیلیمو که مشتری ماست، وقتی کاربر اسم فیلم را در فیلیمو سرچ می‌کند، به دیتاسنتر ما وصل می‌شود و آن نتایج را برمی‌گرداند و کاربر آن را می‌بیند.

خیراندیش درباره ارزش افزده سرچیا گفت: سرچ خوب حداقل ۳۰ درصد نرخ تبدیل را اضافه می‌کند. نرخ تبدیل، هدفی است که یک کسب‌و‌کار آنلاین دارد. مثلاً در حوزه VOD، نرخ تبدیل آنها دقایق بیشتری است که کاربر فیلم ببیند یا برای پلتفرمی مثل دیجی‌کالا فروش بیشتر کالاست. حالا سرچ خوب جست‌وجویی است که کیفیت و سرعت مناسبی داشته باشد و آنالیز خوبی از این فرایند به صاحب کسب‌وکار بدهد.

او ادامه داد: ما در سرچیا کیفیت، سرعت و آنالیز سرچ را ارتقا می‌دهیم و این باعث می‌شود بیزینس آنلاین مجبور نباشد خودش یک تیم تشکیل بدهد و از پلتفرم‌های آماده استفاده کند. این پلتفرم‌های آماده هزینه بالا و کیفیت پایینی داشت. اما پلتفرم سرچیا از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است و از نظر مدیریت هم تیم ما کار آنها را انجام می‌دهد. ما به صورت شبانه‌روزی باید به آنها پاسخگو باشیم و کیفیت سرچی هم که می‌گیرند خیلی بیشتر از آن چیزی است که از تیم‌های داخلی می‌توانند بگیرند. ما با شرکت‌هایی که کسب‌وکار آنلاین دارند در اتباط هستیم. آنها دیتای شرکت را در اختیار ما قرار می‌دهند ما آنها را ذخیره می‌کنیم و وقتی کاربرهای آن کسب‌وکار پرس وجو را در آن سرچ باکس انجام می‌دهند، آن اطلاعات برای ما ارسال می‌شود و ما آنها را پردازش می‌کنیم و پاسخ را به کاربر آن سایت ارائه می‌دهیم.

مدیرعامل سرچیا درباره داده‌های دریافتی از شرکت‌ها تشریح کرد: ما برای حفاظت از داده‌های شرکت‌ها توافقنامه SLA و MVA امضا می‌کنیم و هیچ‌گونه استفاده تجاری یا غیرتجاری از داده‌ها نمی‌کنیم. الآن برای خیلی از شرکت‌های بزرگی که از سرچیا استفاده می‌کنند، داده‌هایشان را روی دیتاسنتر خودشان نصب می‌کنیم و در نتیجه امنیت داده آنها با خودشان است. در کل هیچ استفاده تجاری یا غیرتجاری‌ای از داده‌ها نمی‌شود.

اهداف و دستاوردهای سرچیا

خیراندیش با اشاره به این نکته که سرچیا یک پلتفرم B2B است توضیح داد: به صورت کلی در ایران سرچ داخل سایت و اپلیکیشن بالای ۳۰۰ میلیون است. ما در سرچیا روزی ۳۰ تا ۳۵ میلیون پرس‌وجو را جواب می‌دهیم؛ یعنی ماهی یک میلیارد پرس‌وجو. هدف ما تا آخر سال بعد ۱۰۰ میلیون پرس‌و‌جو در روز است. تاکنون ما کسب‌وکارهای آنلاین بزرگی مثل فیلیمو، آپارات، شیپور، اسنپ‌مارکت، اُ کالا، طاقچه و… را پوشش داده‌ایم. همچنین «گوشی‌شاپ» از افزایش ۴۸ درصدی نرخ تبدیل و کاهش جست‌وجوهای بدون پاسخش به زیر یک درصد خبر داد.

بنیان‌گذار سرچیا درباره دستاوردهای این پلتفرم توضیح داد: شرکت «پذیرش ۲۴» با دو چالش اصلی در حوزه سرچ روبه‌رو بود: اول اینکه مجموعه لازم داشت تمرکز خودش را از زیرساخت سرچ بردارد و به قسمت‌های دیگر بیزینس اختصاص بدهد. دوم، نیاز فراوان به پایداری سرویس سرچ برای رضایت کاربران بود. لذا حدود ۱۵ ماه پیش، تیم سرویس سرچیا به سرعت فرایند مهاجرت (Migrate) اطلاعات را انجام داد و سرویس راه‌اندازی شد. همچنین نرخ کلیک یا CTR که برای «پذیرش ۲۴» پارامتر نرخ تبدیل بود، با افزایش چشمگیر ۱۳۰ درصدی به ۲.۳ برابر مقدار پیشین خودش افزایش پیدا کرده است.

در نهایت او درباره چالش اصلی سرچیا گفت: سرویس دادن در حوزه سرچ نه تنها در دنیا بلکه در ایران هم جدید است. قانع کردن تیم‌ها برای استفاده از جست‌وجو به عنوان خدمت و همچنین جلب اعتماد آنها یکی از اصلی‌ترین چالش‌های ما در طول کار است.

https://pvst.ir/edx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو