skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آموزش

مهدیه پورعباس

مهدیه پورعباس نویسنده میهمان

راهنمای دریافت دستگاه کارت‌خوان

مهدیه پورعباس
مهدیه پورعباس
نویسنده میهمان

۱۹ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۲

دریافت دستگاه کارت‌خوان

با وجود کارت‌های بانکی، دیگر به حمل پول نقد برای انجام خریدهای روزانه نیازی نیست. امروزه حتی رانندگان تاکسی هم برای رفاه حال مسافران خود از دستگاه کارت‌خوان استفاده می‌کنند. آیا جزئیات دریافت و خرید کارت‌خوان را می‌دانید؟ در ادامه با ما در مقاله راهنمای دریافت دستگاه کارت‌خوان همراه باشید.

دریافت و خرید کارت‌خوان چه شرایطی دارد؟

اگر صاحب کسب و کاری هستید و نیاز به کارت‌خوان دارید، باید به یکی از بانک‌هایی که در آن حساب دارید مراجعه کنید. سپس فرم درخواست دریافت دستگاه کارت‌خوان را پر کنید. در صورت وجود دستگاه، معمولا پس از یک هفته کارت‌خوان به شما تحویل داده می‌شود.

البته دریافت و خرید دستگاه کارت‌خوان یک شرط مهم و اساسی دارد. شما برای دریافت کارت‌خوان، باید در یکی از بانک‌های عضو شبکه شتاب حساب داشته باشید. همچنین باید مدارکی دال بر فعالیت تجاری خود اعم از پروانه کسب، جواز فعالیت یا دفتر ثابت ارائه کنید. تعداد تراکنش‌های مالی یکی دیگر از شرایط دریافت کارت‌خوان است. برای دریافت کارت‌خوان، شما باید تعداد مشخصی تراکنش (۵۰۰ تراکنش در ماه) داشته باشید تا فعالیت اقتصادی شما مشخص شود. همچنین دستگاه کارت‌خوان به افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، ارائه نمی‌شود.

آیا کسانی که محل کار ثابت ندارند می‌توانند کارت‌خوان دریافت کنند؟

همان‌طور که گفتیم یکی از شرایط مهم دریافت کارت‌خوان، ارائه یک محل ثابت به عنوان محل کسب و کار است. این در حالی است که بسیاری از افراد مثل دست‌فروش‌ها و فروشندگان دوره‌گرد، محل کار ثابتی ندارند. آیا این شرط به معنی ارائه‌ندادن کارت‌خوان به این قسم کسب و کارها است؟ مسلما خیر!

اگر کسب و کارتان محل ثابتی ندارد، می‌توانید برای دریافت کارت‌خوان سیار اقدام کنید. برای دریافت دستگاه کارت‌خوان شما باید مدارک زیر را تکمیل کنید:

 • تکمیل و ارائه فرم استشهادنامه محلی
 • درخواست پایانه فروش
 • تکمیل فرم فروش پایانه سیار
 • تکمیل قرارداد پذیرندگی دستگاه کارت‌خوان

با ارائه این مدارک، شما می‌توانید برای دریافت و خرید کارت‌خوان سیار اقدام کنید.

برای دریافت کارت‌خوان چه مدارکی لازم است؟

در راهنمای دریافت و خرید کارت‌خوان، باید یک سری مدارک تهیه و به بانک ارائه کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت‌خوان در افراد حقیقی با افراد حقوقی متفاوت است. به طور کلی اشخاص حقوقی برای دریافت کارت‌خوان باید مدارک زیر را تکمیل و به بانک ارائه کنند:

 • مدارک هویتی شامل کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه پروانه کسب یا ارائه اجاره‌نامه اداری و تجاری
 • ارائه کد رهگیری مالیاتی
 • ارائه کپی و اصل قبوض آب و برق دارای کد پستی و آدرس محلی که قرار است کارت‌خوان در آن‌جا نصب شود.
 • ارائه شماره شبا بانکی

همچنین اشخاص حقوقی با ارائه مدارک زیر می‌توانند برای دریافت و خرید دستگاه کارت‌خوان اقدام کنند:

 • ارائه کپی مدارک هویتی تمامی افراد عضو هیئت مدیره
 • کپی روزنامه رسمی مجموعه و ارائه یک نسخه به‌روز و جدید آن
 • کپی سند مالکیت یا اجاره‌نامه اداری یا تجاری مکان
 • ارائه کد اقتصادی ۱۰ رقمی و شماره شبا بانکی

علاوه بر این مدارک، برای دریافت کارت‌خوان باید یک سفته به مبلغ یک میلیون تومان نیز به بانک بدهید.

مراحل و نحوه دریافت دستگاه کارت‌خوان چگونه است؟

اکنون بالغ بر ۱۲ شرکت و ۳۱ بانک مختلف در کشور برای ارائه دستگاه کارت‌خوان وجود دارد. دریافت و خرید کارت‌خوان به دو روش حضوری و غیرحضوری امکان‌پذیر است:

روش اول: مراجعه حضوری به بانک

برای دریافت و خرید دستگاه کارت‌خوان می‌توانید به صورت حضوری به بانک مراجعه کرده و فرم‌ درخواست کارت‌خوان را پر کنید. برای مثال اگر می‌خواهید دستگاه کارت‌خوان بانک ملت را دریافت کنید، باید به یکی از شعب این بانک مراجعه کنید. پس از مراجعه به بانک، متصدی مربوطه فرم‌ها و مدارک مورد نیاز را به شما اعلام می‌کند. به طور معمول 3 روز تا یک هفته پس از تکمیل مدارک، دستگاه کارت‌خوان برای شما ارسال می‌شود.

روش دوم: ثبت‌نام غیرحضوری

اما اگر وقت کافی برای مراجعه حضوری دریافت کارت‌خوان بانک ملت را ندارید، می‌توانید از روش غیرحضوری کمک بگیرید. برای دریافت و خرید کارت‌خوان بانک ملت، باید به سایت به‌پرداخت ملت مراجعه کرده و ثبت‌نام کنید. شما باید پیش از ورود به سایت به‌پرداخت ملت و ثبت‌نام برای دریافت کارت‌خوان، قوانین و الزامات ابلاغی از طرف شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارتی (شاپرک) به بانک ملت را مطالعه کنید. در صورت زیر پا گذاشتن هر کدام از این قوانین، از یک هفته تا 3 سال خدمات الکترونیکی کلیه شرکت‌های پرداخت الکترونیک از شما سلب می‌شود. الزامات و قوانین شاپرک برای به‌پرداخت ملت را در این آدرس می‌توانید مشاهده کنید:

پس از مطالعه شرایط روی گزینه «ثبت درخواست کارت‌خوان» کلیک کنید:

سپس به صفحه زیر هدایت می‌شوید:

در این مرحله پس از واردکردن اطلاعات خواسته شده، مراحل را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارید.

ابتدا باید نوع درخواست خود را انتخاب کنید:

اگر پایانه عادی بخواهید، نیاز به پرداخت ودیعه نیست. اما در صورتی که درخواست پایانه با ودیعه را انتخاب کنید، به ازای هر پایانه باید مبلغی به عنوان ودیعه بپردازید.

مبلغ ودیعه با توجه به نوع دستگاه کارت‌خوان متفاوت است. به عنوان مثال، برای دو دستگاه کارت‌خوان سیار باید مبلغ 3 میلیون تومان به عنوان ودیعه بپردازید:

سپس در مرحله بعدی، باید اطلاعات زیر را باید تکمیل کنید. در اینجا امتیاز شما محاسبه شده و در صورتی که به حد نصاب برسد، می‌توانید به مراحل بعدی بروید.

سپس در مرحله بعدی، باید اطلاعات زیر را باید تکمیل کنید. در اینجا امتیاز شما محاسبه شده و در صورتی که به حد نصاب برسد، می‌توانید به مراحل بعدی بروید.

اگر تمامی مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشتید، می‌توانید از این لینک درخواست دستگاه کارت‌خوان بانک ملت خود را پیگیری کنید.

دریافت کارت‌خوان چقدر هزینه دارد؟

به طور کلی هنگام دریافت کارت‌خوان، تنها باید هزینه دستگاه را پرداخت کنید. فعال‌سازی و اتصال کارت‌خوان به درگاه مالیاتی هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد. البته تحویل کارت‌خوان برخی از بانک‌ها نیازمند ودیعه و بلوکه‌کردن مقدار مشخصی پول است. شما ابتدا باید بانک مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس قوانین و مدارک لازم برای دریافت کارت‌خوان آن بانک را مطالعه کنید.

سخن پایانی

امروزه به موجب استفاده از کارت‌های بانکی به جای پول نقد، دریافت و خرید کارت‌خوان یک امر ضروری برای صاحبان کسب‌ و کارها است. در این مقاله از مجله پیوست یک راهنمای دریافت و خرید کارت‌خوان جامع به شما عزیزان ارائه کردیم. اگر سوالی راجع به این مطلب دارید، می‌توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

https://pvst.ir/ek6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو