skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپ سینکرون ایمپلنت مغزی را آزمایش می‌کند

تحریریه پیوست

۲ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

رابط مغزی شرکت سینکرون

کارکنان یک استارت‌آپ رابط مغزی به نام سینکرون (Synchron) برای بهبود زندگی افراد مبتلا به فلج مغزی اقداماتی را در دستورالعمل کار خود قرار داده‌اند. این استارت‌آپ در ماه دسامبر حدود ۷۵ میلیون دلار سرمایه از نام‌های بزرگی از جمله بیل‌گیتس و جف بزوس جذب کرده است.

به گزارش پیوست، سوویچ سینکرون که با استفاده از رگ‌ خونی نصب می‌شود به افرادی که امکان حرکت فیزیکی ندارند یا تحرکات محدودی دارند اجازه می‌دهد تکنولوژی‌هایی مثل نشانگر ماوس و دستگاه‌های خانه هوشمند را با ذهن خود کنترل کنند. این تکنولوژی جدید تا به اینجای کار روی سه بیمار در آمریکا و چهار بیمار در استرالیا آزمایش شده است.

تام آکسلی، مدیرعامل سینکرون، در مصاحبه با CNBC گفت: «من لحظاتی را بین بیمار و همسرش دیدم، لحظاتی بسیار خوشحال‌کننده و توانمند که قدرت استقلال را کمی بیشتر نشان می‌دهد. این تکنولوژی امکان برقراری نوعی ارتباط را فراهم می‌کند که ما قدرش را نمی‌دانیم.»

سینکرون که در سال ۲۰۱۲ بنیان‌گذاری شده است بخشی از صنعت رابط مغزی-کامپیوتری یا BCI محسوب می‌شود. BCI سیستمی است که سینگال‌های مغزی را می‌گیرد و آنها را به دستوری قابل تشخیص برای تکنولوژی‌های خارجی تبدیل می‌کند. شاید معروف‌ترین نام این صنعت شرکت نورالینک باشد که به لطف ایلان ماسک، بنیان‌گذار معروفش که شرکت‌های دیگری مثل تسلا، اسپیس‌اکس و توییتر را نیز تحت کنترل خود دارد، به شهرت رسیده است.

اما ایلان ماسک تنها میلیاردری نیست که شانس خود را در گذار BCI از یک آزمایش خاص علمی به کسب‌وکار پررونق پزشکی امتحان می‌کند. در ماه دسامبر، سینکرون از یک دور جذب سرمایه ۷۵ میلیون دلاری خبر داد که افرادی مثل بیل‌گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت و جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون، در آن شرکت کرده‌اند.

مقیاس‌پذیری بیشتر

اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) در آگوست ۲۰۲۰ لقب دستگاه نجات‌بخش را اعطا کرد، لقبی که به دستگاه‌های حوزه پزشکی با قدرت بهبود درمان افراد ناتوان یا درمان مشکلات سخت تعلق دارد. سال بعد، سینکرون به اولین شرکتی تبدیل شد که برای انجام آزمایش‌های BCI روی بیماران انسانی از FDA معافیت دریافت کرد.

سینکرون در یک آزمایش زودهنگام روی انسان‌ها قصد دارد امنیت دستگاه خود را برای انسان به اثبات برساند. در این مطالعه BCI سینکرون روی ۶ بیمار نصب می‌شود و به گفته کرت هاگستورم، مدیر تجاری این شرکت، آنها در میانه راه قرار دارند.

این شرکت هنوز درآمدی ندارد و به گفته سخنگوی آن سینکرون در مورد هزینه نهایی این فرایند اظهارنظری نمی‌کند.

در حالی که بسیاری از رقبا مجبورند BCI خود را از طریق یک جراحی باز مغزی نصب کنند، اما سینکرون از رویکردی ساده‌تر و مبتنی بر تکنینک‌های درون رگی استفاده می‌کند.

صف آرایی الکترود درون عروقی استنترود

BCI سینکرون از طریق رگ‌های خونی که آکسلی آنها را «بزرگراه‌های طبیعی» به سمت مغز نامیده، نصب می‌شوند. حامل سینکرون که درون رگ قرار می‌گیرد استنترود (Stentrode) نام دارد و حسگرهای کوچکی را در خود جای داده که به رگ بزرگ نزدیک کورتکس حرکتی را منتقل می‌کند. استنترود به آنتنی متصل است که زیر پوست سینه قرار می‌گیرد و داده‌های خام مغز را جمع‌آوری کرده و به دستگاه‌های خارج از بدن منتقل می‌کند.

پیتر یوو، مدیر ارشد علوم اعصاب سینکرون، می‌گوید از آنجایی که این دستگاه مستقیما داخل یک بافت مغزی قرار نمی‌گیرد،‌کیفیت سیگنال بی نقص نیست اما مغز لمس اشیای خارجی را دوست ندارد و ماهیت غیرتهاجمی این فرآیند باعث سهولت بیشتر آن می‌شود.

یوو در مصاحبه با CNBC گفت: «حدود ۲ هزار مداخله‌گر می‌توانند این جراحی را اجرا کنند. درنتیجه در مقایسه با جراحی مغز باز یا سوراخ‌ که تنها توسط جراحان عصبی انجام می‌شود دسترسی بیشتری را داریم.»

فیلیپ اوکیف، یکی از بیماران آزمایشی سینکرون اولین کسی بود که با استفاده از BCI توییت کرد

برای بیمارانی که به بیماری‌های حرکتی شدید یا پیشرونده مثل تحلیل عضله یا ASL مبتلا هستند، تکنولوژی سینکرون به بازیابی امکان ارتباط با دوستان، خانواده و جهان خارجی از طریق تایپ، متن یا حتی شبکه اجتماعی کمک می‌کند.

بیماران می‌توانند از BCI سینکرون برای خرید آنلاین و مدیریت سلامت و امور مالی خود استفاده کنند اما به گفته آکسلی ارسال پیام متنی بیشتر از همه آنها را هیجان زده می‌کند.

آکسلی می‌گوید: «از بین رفتن توان ارسال پیام متنی انزوا آور است. احیای توانایی ارسال پیام متنی یک توانمندی بسیار احساسی است.»

آکسلی در دسامبر ۲۰۲۱ حساب توییتری خود را در اختیار بیماری به نام فیلیپ اوکیف قرارداد که به ALS مبتلا است و در حرکت دست‌هایش با مشکل مواجه است. حدود ۲۰ ماه قبل BCI سینکرون روی اوکیف نصب شده بود.

این بیمار با استفاده از BCI در صفحه توییتری آکسلی نوشت: «سلام جهان! توییت کوتاه. پیشرفت بی نظیر.»

توییت اوکیف در حساب توییتری آکسلی

تکنولوژی سینکرون توجه رقبا را به خود جلب کرده است. گزارشی از رویترز نشان می‌دهد که ایلان ماسک نیز سال گذشته برای سرمایه‌گذاری احتمالی با این شرکت ارتباط گرفته است. سینکرون از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداری کرد. نورالینک هم به درخواست اظهارنظر پاسخی نداده است.

شرکت نورالینک هم در حال ساخت BCIای است که مستقیما روی بات مغزی قرار می‌گیرد و با اینکه هنوز روند آزمایش انسانی آن آغاز نشده اما به گفته ماسک امسال این فرآیند شروع می‌شود.

هگستروم می‌گوید جذب بودجه این شرکت به توسعه محصول سینکرون کمک کرده و آن را به سمت آزمایش بیمارستانی برده و شرکت به بازدهی تجاری نزدیک‌تر می‌شود.

الکس مورگان، از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری خوسلا ونچرز (Khosla Ventures) که بزرگترین سرمایه‌گذار این دور بود می‌گوید با اینکه دستگاه سینکرون چیزی شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی است اما ریشه در «علم واقعی» دارد و تا همین امروز هم زندگی بیماران را متحول کرده است.

او در یک مصاحبه گفت: «سینکرون در واقع همین حالا و امروز به مردم کمک می کند. این از نظر من بسیار ویژه است.»

استنترود، رابط مغزی-کامپیوتری شرکت سینکرون با آرایه الکترود درون عروقی و واحد دریافت و انتقال سیگنال

مجله عصب‌شناسی جاما (JAMA) مقاله‌ای از بررسی بلند‌مدت امنیت سیستم BCI سینکرون در استرالیا را منتشر کرد. این مطالعه حاکی از امنیت این تکنولوژی بود و نشان می‌داد که کیفیت یا عملکرد سینگال در یک دوره ۱۲ ماهه نیز کاهش نمی‌یابد.

هاگستروم می‌گوید: «این مقاله بزرگی برای ما بود، من همیشه رقابت را دوست دارم و از نظر من تا به اینجا اولین بودن در بازار بسیار مهم است. ما با بیماران آینده درمورد نیازها و خواسته‌هایشان صحبت می‌کنیم و این خانواده‌ها و مراقبان‌شان را ملاقات کرده و با آنها صحبت می‌کنید، دل‌مان می‌خواهد که برای کمک به زندگی روزمره آنها با تمام سرعت حرکت کنیم.»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/e7w

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو