skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آموزش

نسرین ابویی نویسنده میهمان

ریست فکتوری (Factory reset) به چه معنا است و چگونه انجام می‌شود؟

نسرین ابویی
نویسنده میهمان

۹ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

Reset Factory (ریست فکتوری)

ریست فکتوری یا تنظیمات کارخانه، به معنای حذف همه‌ی اطلاعات شخصی موجود روی دستگاه توسط کاربر است که به منظور رفع مشکلات سیستمی و نرم‌افزاری انجام می‌شود. همچنین افرادی که قصد فروش گوشی خود را داشته‌باشند نیز می‌توانند از این فرآیند استفاده کنند.

ممکن است بسیاری از شما درگیر مشکلات سیستمی و نرم‌افزاری با گوشی خود شوید یا قصد فروش آن را داشته باشید. در این صورت بهترین راهکار Factory reset یا بازگرداندن گوشی‌ به تنظیمات کارخانه است. اگر می‌خواهید بدانید که Factory reset به چه معنا است و چگونه انجام می‌شود، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

Factory reset به چه معنا است؟

Reset Factory یا بازگشت به تنظیمات کارخانه، فرآیندی قابل اجرا روی دستگاه‌های تلفن همراه با هدف حذف کلیه اطلاعات شخصی ذخیره شده در دستگاه، توسط کاربر است. در واقع طی این فرایند گوشی شما به حالت اولیه‌ای که در زمان خروج از کارخانه داشته برمی‌گردد. علت معروف بودن این فرایند به تنظیمات مجدد کارخانه نیز همین امر است.

Factory reset چگونه انجام می‌شود؟

در ادامه مراحل Factory reset در گوشی‌های اندرویدی را با هم مرور می‌کنیم.

–  اولین مرحله که در واقع جزو مراحل پیش از ریست فکتوری محسوب می‌شود، بک‌آپ گرفتن یا پشتیبان‌گیری از اطلاعات شخصی شامل عکس‌ها‌، ویدئوها، موزیک‌ها و اسنادتان است. این کار را می‌توانید با روش‌ها و برنامه‌های ارائه شده در این زمینه انجام دهید. در نهایت پس از پایان فرایند بازگشت به تنظیمات کارخانه در صورت تمایل می‌توانید اطلاعاتتان را به راحتی ریکاوری کنید.

– در مرحله بعد باید وارد تنظیمات گوشی خود شوید و در  قسمت جستجو، عبارت Reset را تایپ کنید. در این صورت احتمالا با عباراتی مانند Backup & Reset ،Reset Phone ،Factory data reset و مشابه آن مواجه می‌شوید که در گوشی‌های مختلف با هم تفاوت دارد.

– پس از مشاهده‌ی هر کدام از گزینه‌های ذکر شده آن را انتخاب کنید تا به بخش Reset Factory بروید.

– در این بخش نیز ممکن است گزینه‌های قابل مشاهده در گوشی‌های مختلف متفاوت باشد. بنابراین از میان گزینه‌های Factory data reset یا Reset phone یا مشابه آن هر کدام را مشاهده کردید، انتخاب کنید تا بازگشت گوشی به تنظیمات کارخانه شروع شود. ممکن است قبل از شروع این فرایند صفحه‌ای به شما نشان داده شود که در آن در مورد اطلاعاتی که قرار است از روی دستگاهتان پاک شود یا اپلیکیشن‌هایی که حذف نصب می‌شوند، هشدار دهد. در این صورت اگر در مورد تصمیمتان برای Reset Factory اطمینان دارید، در پایان صفحه دوباره گزینه Reset  یا مشابه آن را انتخاب کنید.

ممکن است در یکی از مراحل گزینه Backup & Reset یا Smart Switch نیز در میان عبارات ظاهر شده نمایان شود. با انتخاب این گزینه‌ها می‌توانید قبل از انجام تنظیمات کارخانه از اطلاعات خود بک‌آپ بگیرید.

اگر با این پرسش مواجه شدید که قصد خروج از اکانت خود را دارید یا می‌خواهید یک اکانت جدید بسازید، گزینه‌ی ایجاد اکانت جدید را انتخاب کنید.

بازگشت به تنظیمات کارخانه یا Factory reset
بازگشت به تنظیمات کارخانه یا Factory reset در گوشی‌های سامسونگ
بازگشت به تنظیمات کارخانه یا Factory reset
بازگشت به تنظیمات کارخانه یا Factory reset در گوشی‌های شیائومی

تفاوت Soft Reset و Hard Reset

soft reset با روشن و خاموش کردن مجدد دستگاه انجام می شود. با این کار همه برنامه های باز شده بسته می شود و حافظه دستگاه پاک می شود. داده های هارد دیسک طولانی مدت تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
hard reset با بازنشانی کامل دستگاه به تنظیمات کارخانه انجام می شود. انجام این نوع بازنشانی تمام داده های دستگاه را برای همیشه پاک می کند.

کدام داده‌ها پاک می‌شوند

factory reset موارد زیر را برای همیشه از تلفن شما حذف می‌کند. اگر از این داده‌ها پشتیبان تهیه کرده باشید یعنی نسخه‌ای از آنها را در جای دیگه ذخیره کنید، بعدا می‌توانید این داده‌ها را از آن منبع بازیابی کنید.

  • تمام داده های شخصی
  • تمام تنظیماتی که انجام داده‌اید
  • برنامه های دانلود شده از فروشگاه Play
  • پیام هایی که در گوشی ذخیره‌ شده‌اند مانند پیامک‌ها (یا مثلا پیام‌های واتس‌اپ اگر پشتیبان تهیه نکرده باشید)
  • اطلاعات تماس مخاطب‌ها
  • عکس‌ها
  • و هر آنچه که موقع خرید گوشی روی آن نبوده و توسط شما اضافه شده است.

بنابراین، قبل از انجام بازنشانی به تنظیمات کارخانه، توصیه می شود ابتدا از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کنید. روش‌های مختلفی برای پشتیبان گیری از دستگاه شما وجود دارد.

https://pvst.ir/ef3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو