skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آموزش

ساینا نجم‌الدین نویسنده میهمان

نحوه پیگیری و استعلام برگ سبز خودرو

ساینا نجم‌الدین
نویسنده میهمان

۱۲ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ دی ۱۴۰۲

برگ سبز خودرو سندی رسمی در تایید مالکیت خودرو است. بعد از خرید ماشین، اگر از تکمیل فرایند انتقال مالکیت خودرو و پرداخت هزینه‌های مربوطه در سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو ۳۰ روز گذشته است و هنوز سندی به دست شما نرسیده‌ است، می‌توانید از طریق روش‌های زیر اقدام به استعلام کارت سبز خودرو کنید.

برگ سبز خودرو چیست؟

مشخصات منحصر به فرد یا همان شناسنامه خودرو در بخش اول سند تک‌‌برگی ذکر می‌شود که برگ سبز خودرو نام دارد. این مشخصات شامل نوع، رنگ، تیپ، ظرفیت، تعداد سیلندر، نوع سوخت، تعداد چرخ، تعداد محور، شماره شاسی، شماره موتور و شناسه وسیله نقلیه است. در بخش دوم، اطلاعات شخصی مالک همچون نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد، نام پدر و محل صدور ذکر می‌شود. این برگ به عنوان سند رسمی مالکیت پلاک خودرو، به مالک تحویل می‌شود.

سند ماشین، برگ سبز یا شناسنامه مالکیت خودرو
تصویر سند خودرو یا برگ سبز یا شناسنامه مالکیت خودرو

پیگیری کارت سبز خودرو با پلاک

برای استعلام کارت سبز خودرو از طریق کد ملی، باید اطلاعات پلاک ماشین و اطلاعات تماس را هم داشته باشید. سپس به سامانه پیشخوان۲۴ مراجعه کنید و  از سربرگ خودرو در این سایت، عنوان مدارک خودرو را انتخاب کنید.

سامانه پیشخوان ۲۴
پیگیری استعلام کارت سبز خودرو از طریق پیشخوان ۲۴

سپس می‌توانید با وارد کردن شماره خودرو، کد ملی و شماره موبایل، کارت و سند خودرو خود را از پست پیگیری کنید.

پیگیری کارت و سند خودرو از پست
استعلام کارت سبز خودرو از طریق پست

نحوه پیگیری برگ سبز خودرو از طریق پست

برای پیگیری برگ سبز خودرو از اداره پست باید وارد سامانه ملی پست شوید. سپس در صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر، کد مرسوله پستی خود را وارد و روی ذره‌بین زردرنگ کلیک کنید تا نتایج جست‌وجو به شما نمایش داده شود. دقت کنید که کد مرسوله پستی بعد از انجام مراحل تعویض پلاک و درخواست صدور برگ سبز، به تلفن همراه شما ارسال شده است.

ردیابی مرسوله پستی
با وارد کردن کد مرسوله از وضعیت مرسوله خود مطلع شوید.

نحوه پیگیری برگ سبز خودرو با پیامک

اگر برای پیگیری برگ سبز خودرو  به اینترنت دسترسی نداشتید می‌توانید حرف R را به ابتدای کد مرسوله پستی خود اضافه و آن را به سرشماره ۲۰۰۰۴۴۱ ارسال کنید تا از وضعیت پستی مرسوله‌تان اطلاع یابید.

چه چیزهایی موجب تاخیر در صدور برگ سبز خودرو می‌شود؟

معمولاً تاخیر در ارسال مدارک خودرو به دلایل ساده‌ای مانند وارد کردن اشتباه آدرس مقصد یا برگشت ‌خوردن مدرک به علت حضور نداشتن گیرنده در مقصد رخ می‌دهد. استفاده از روش‌های بالا در پیگیری وضعیت مدارک خودرو به شما کمک می‌کند تا از جریمه‌های احتمالی یا تاخیر در پروسه نقل و انتقال اتومبیل در امان بمانید.

شماره شناسه خودرو یا شماره VIN چیست

شماره شناسه خودرو یا VIN (Vehicle Identification Number) یک کد ۱۷ رقمی است که برای شناسایی منحصر به فرد هر خودرو استفاده می شود. این کد شامل اعداد و حروف انگلیسی است و در مدارک خودرو و بخش های مختلفی از بدنه آن حک شده است.

شماره VIN از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  • بخش WMI (World Manufacturer Identifier): این بخش سه رقمی نشان دهنده کشور سازنده و شرکت خودروساز است.
  • بخش VDS (Vehicle Description Section): این بخش شش رقمی اطلاعات کلی در مورد خودرو مانند نوع بدنه، مدل، سال تولید و نوع موتور را ارائه می دهد.
  • بخش VIS (Vehicle Identification Section): این بخش هشت رقمی اطلاعات تکمیلی در مورد خودرو مانند شماره موتور و تاریخ تولید را ارائه می دهد.

شماره VIN کاربردهای مختلفی دارد، از جمله:

  • شناسایی خودرو در هنگام ثبت نام و صدور پلاک
  • ردیابی خودرو در صورت سرقت
  • استعلام خلافی خودرو
  • پیگیری گارانتی خودرو
  • خرید قطعات اصلی خودرو

شماره VIN یک کد منحصر به فرد است و هیچ خودرویی با دو شماره VIN یکسان وجود ندارد. این کد به عنوان اثر انگشت خودرو شناخته می شود و نقش مهمی در شناسایی و مدیریت خودرو ایفا می کند.

در ایران، شماره VIN خودرو در قسمت زیر شیشه جلو، زیر کاپوت و در کارت خودرو درج شده است.

در صورت گم شدن برگ سبز خودرو باید چه‌کار کنیم؟

اگر برگ سبز خودرو خود را گم کرده‌اید، نگران نباشید. شما می‌توانید با چند کار ساده اقدام به ثبت درخواست صدور المثنای این سند کنید.

پیش از هر کاری ابتدا باید در روزنامه‌های کثیرالانتشار اعلام مفقودی کنید تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.

پس از سپری ‌کردن یک بازه زمانی ۱۰روزه، با در دست داشتن کارت خودرو، مدارک شناسایی خود، مدارک احراز محل سکونت و بیمه‌نامه شخص ثالث ماشین به یکی از مراکز تعویض پلاک شهر خود مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که باید حتماً شماره vin خودرو را به همراه داشته باشید. شماره وین خودرو، کد ۱۷ رقمی درج‌شده و مرکب از حروف انگلیسی و عدد است که معمولاً در فایروال محفظه موتور، چهارچوب درِ کنار راننده و زیر شیشه جلو کنارِ راننده خودرو قرار گرفته است.

پس از ثبت درخواست صدور برگ سبز خودرو، کافی است هفت روز تا یک ماه صبر کنید و در ‌صورت نیاز، از روش‌های معرفی‌شده در همین مقاله برای پیگیری برگ سبز خودرو اقدام کنید.

https://pvst.ir/e3x

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو