skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یک شرکت نظارتی اطلاعات ۶۰۰ هزار کاربر متا را با حساب‌های جعلی جمع‌آوری کرده است

تحریریه پیوست

۲۳ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

متا در شکایتی از دادگاه خواسته تا دسترسی یک شرکت نظارتی به فیسبوک و اینستاگرام را قطع کند و مدعی است این شرکت که با نیروهای امنیتی همکاری می‌کند، به‌واسطه ده‌ها هزار حساب جعلی داده‌های کاربران را جمع‌آوری کرده است. بررسی‌های گاردین نشان می‌دهد که مجریان قانون موضوعاتی مثل توییت درمورد اسلام و وجود کلماتی مثل Arab Pride در نام اینستاگرامی را نشانه‌ تندروی و افراط در نظر می‌گیرند.

به گزارش پیوست به نقل از گاردین، متا روز پنجشنبه طی شکایتی از قاضی خواست تا دسترسی وُییجر لبز (Voyager Labs) را به طور کامل به وبسایت‌های خود قطع کند. شکایت متا پس از آن بود که روزنامه گاردین در یک بررسی از همکاری وییجر با سازمان پلیس لس‌آنجلس (LAPD) در سال ۲۰۱۹ خبر داد و مدعی شد که این شرکت احتمالا از اطلاعات شبکه اجتماعی برای پیش‌بینی وقوع جرم در آینده استفاده می‌کند.

مستندات عمومی سازمان غیرانتفاعی برنان سنتر فور جاستیس (Bernnan Center For Justice) که در سال ۲۰۲۱ در اختیار گاردین قرار گرفت نشان می‌دهد پلیس با استفاده از خدمات وییجر توانسته با بازسازی زندگی دیجیتال مردم و استنباط پیش‌فرض‌هایی بر مبنای فعالیت‌ مردم در شبکه‌های اجتماعی، از جمله شبکه دوستان آنها، به تفحص و نظارت بپردازد. براساس یکی از مستندات داخلی وییجر، قرار گرفتن نام Arab pride در حساب اینستاگرامی یا توییت درمورد اسلام نشانه‌هایی از احتمال تندروی بوده است.

متا در شکایتی که در دادگاه فدرال کالیفرنیا مطرح شده می‌گوید در جولای ۲۰۲۲ از فعالیت‌هایی پرده‌ برداشته است که نشان می‌دهد وییجر با یک نرم‌افزار نظارتی استفاده کرده است که با حساب‌های جعلی داده‌هایی را از فیسبوک و اینستاگرام و همچنین توییتر، یوتیوب، لینکدین و تلگرام استخراج کرده است. وییجر برای جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۶۰۰ هزار کاربر فیسبوک، بیش از ۳۸ هزار حساب جعلی فیسبوک را ایجاد و اداره کرده است. طبق شکایت صورت گرفته، این اطلاعات موضوعاتی مثل پست‌ها، لایک‌ها، لیست دوستان، تصاویر، کامنت‌ها و اطلاعات گرو‌ه‌ها و صفحات را شامل شده است.

براساس مستنداتی که متا ارائه کرده است، این فعالیت نظارتی افرادی مثل کارکنان خیریه‌ها، دانشگاه‌ها، سازمان‌های رسانه‌ای، تاسیسات درمانی، نیرویهای مسلح و محلی ایالات متحده، آژانس‌های دولتی فدرال و ایالتی، والدین، بازنشسته‌ها و اعضای اتحادیه را تحت تاثیر قرار داده است. مشخص نیست که مشتریان وییجر در آن زمان چه کسانی بودند و چه نهاد‌هایی این اطلاعات را دریافت کرده‌اند. براساس شکایت انجام گرفته، وییجر که در ایالات متحده، انگلستان، اسرائیل، سنگاپور و امارات متحده عربی دفتر دارد نرم‌افزار خود را به گونه‌ای طراحی کرده بود که فعالیتش از چشمان متا مخفی بماند و از طریق فروش داده‌ها و مجوز دسترسی به آنها درآمد داشته است.

جسیکا رومرو، رئیس اجرای قوانین و دادخواهی متا، در مصاحبه‌ای گفت: «امیدواریم بر این پیام تاکید کنیم که این راه درست پاسبانی مردم یا جامعه نیست، برخی از مردمی که تحت تاثیر قرار گرفتند در هیچ دسته مجرمانه‌ای  که وییجر می‌خواهد جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها را به آن نسبت دهد قرار نمی‌گیرند.»

نمایندگان وییجر هنوز به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداده‌اند.

بعضی قابلیت‌هایی وییجر در مستنداتی که به دست برنان سنتر رسیده تبلیغ می‌کند با مشکلات اخلاقی همراه است. یکی از این قابلیت‌ها که «پرسونای فعال» نام دارد به پلیس در استفاده از پروفایل‌های جعلی برای دسترسی به اطلاعات خصوصی فیسبوک کمک می‌کند.

در نوامبر سال ۲۰۲۱، پس از افشای مستندات داخلی، فیسبوک در نامه‌ای به LAPD از این سازمان خواست تا استفاده از حساب‌های «ساختگی» برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی را متوقف کند. فیسبوک اعلام کرده بود که حساب‌های جعلی نقض سیاستی است که مردم را به استفاده از نام‌های حقیقی ملزم می‌کند. پلتفرم متعلق به متا در آن زمان اعلام کرد که استفاده از داده‌ّای بدست آمده از این پلتفرم برای «نظارت، از جمله پردازش داده‌های این پلتفرم درمورد مردم، گروه‌ها یا حوادث با اهداف انتظامی یا امنیت ملی» ممنوع است.

با اینکه مشخص نیست LAPD در زمان همکاری با وییجر از قابلیت حساب جعلی استفاده کرده است، ایمیل‌های رد و بدل شده نشان می‌دهد که به گفته ماموران این قابلیت یک «ویژگی عالی است» و خدمتی که «داشتنش خوب است.»

وییجر بخشی از صنعت گسترده‌تری است که بازیگران شناخته‌شده‌تری مثل پالانتیر (Palantir) را در آن فعالیت می‌کنند. پالانتری براساس رفتارها و فعالیت گذشته از جمله شبکه‌اجتماعی به پیش‌بینی جرم می‌پردازد. با اینکه حامیان حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی از این راهکار انتقاد کرده و آن را شبه علمی جانب‌دارانه و تبعیض‌آمیز می‌خوانند، مجریان قانون به دنبال راه‌کارهایی برای افزایش بازدهی و تایید تصمیمات خود هستند. شرکت های تکنولوژی هم برای جبران سرعت پایین رشد این صنعت به درخواست مجریان قانون برای محصولات تازه نظارتی و پاسبانی را پاسخ داده‌اند.

رومرو می‌گوید: «این صنعتی است که توانایی‌های فنی زیادی دارد و برخی از آنها بسیار پیچیده هستند و هیچ نظارت و مسئولیت‌پذیری وجود ندارد. ما معتقدیم این سهم ما است که نوری به اطلاعات و عملکردی که آشکار شد بتابانیم.»

راشل لوینسون والدمن، مدیر طرح آزادی و امنیت ملی برنان سنتر، می‌گوید شکایت متا نشان داد ابزارهایی مثل وییجر چطور امکان داده‌کاوی گسترده را فراهم می‌کنند: «واقعا طیف وسیعی از مردم تحت تاثیر این مساله قرار گرفته‌اند و جامعه باید به گستره این نوع جمع‌آوری اطلاعات توجه کرده و احساس خطر کند.»

او می‌گوید این پرونده می‌تواند چیزی فراتر از وییجر را متاثر کرده و پلیس را از استفاده از این تکنولوژی‌ها منصرف کند: «[این پرونده] پیام نسبتا شفافی به صنعت نظارت-برای-استخدام درمورد احتمال تبعات قانونی می‌فرستد و من امیدوارم که این پیام به سازمان‌های پلیس و دیگر آژانس‌های قانونی در حال بررسی این ابزارها نیز برسد.»

منبع: Guardian

 

https://pvst.ir/dxl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو