skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ (۱)

پیشنهاد افزایش ۳ درصدی تعرفه واردات موبایل از سوی دولت برای سال ۱۴۰۲

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ دی ۱۴۰۱

تعرفه واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار در لایحه بودجه سال آینده ۱۵ درصد تعیین شده است. در صورت تصویب مجلس تعرفه این نوع از گوشی‌ها نسبت به امسال ۳ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش پیوست، طبق قانون بودجه امسال تعرفه واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار ۱۲ درصد تعیین شده بود و قرار بود درآمد ناشی از افزایش تعرفه صرف گسترش زیرساخت‌های تولید گوشی در ایران باشد.

طبق لایحه بودجه سال آینده وزارت اقتصاد مکلف است منابع حاصل از اجرای این حکم را به ردیف ۱۱۰۴۱۰ واریز کند تا صرف توسعه زیرساخت‌های صنایع میکروالکترونیک شود. امسال هیچ گزارشی مبنی بر اینکه چه میزان از درآمد ناشی از افزایش تعرفه‌ها صرف توسعه زیرساخت‌های صنایع میکروالکترنیک شده ارائه نشده است.

همچنین بر این اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ واردات تعرفه واردات از سایر رویه‌ها ۲ برابر مقرر شده است و واردات از طریق مناطق آزاد و تجاری نیز مشمول این تعرفه خواهد شد.  دولت همچنین، کارگروه اقتصاد دیجیتال را مسئول تقسیم کار نهادی وظایف و راهبری تحقق این اهداف کرده است.

باید منتظر ماند و دید، مجلس در بررسی این لایحه با افزایش تعرفه واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار موافقت می‌کند یا اتفاق دیگری برای این بند از بودجه رقم می‌خورد. در صورت تصویب این بند از لایحه بودجه می‌توان احتمال افزایش قیمت گوشی در سال آینده را داد.

https://pvst.ir/dx1
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو