skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بر اساس یک برآورد، ارزش توییتر به کمتر از نصف سقوط کرده است

۱۳ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی (Fidelity)، یکی از سرمایه‌گذاران خارجی که به تامین مالی قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری خرید توییتر توسط ایلان ماسک کمک کرد، برآورد ارزش سهام خود را ۵۶ درصد کاهش داده است. این شرکت در حالی چنین برآورد منفی‌ای را ارائه کرده که در نتیجه تصمیمات عجیب مدیریتی، توییتر با مشکلات زیادی از جمله کوچ خریداران تبلیغات مواجه است.

بنا بر یک گزارش ماهانه و تذکر فیدلیتی که اولین بار از سوی وب‌سایت اکسیسوس گزارش شد، سهام این شرکت در توییتر تا ماه نوامبر حدود ۸.۶۳ میلیون دلار ارزش‌گذاری شده است. این در حالی است که ارزش این سهام در پایان ماه اکتبر ۱۹.۶۶ میلیون دلار برآورد شده بود.

البته که روند‌های کلان اقتصادی یکی از عوامل مهم ریزش ارزش توییتر هستند. ارزش‌گذاری شرکت استرایپ (Stripe)، فین‌تک بزرگ آمریکایی نیز در ماه جولای ۲۸ درصد کاهش یافت و ارزش‌گذاری جدید اینستاکارت (Instacart)، شرکت خرده‌فروشی آمریکایی، در هفته گذشته نیز ریزشی ۷۵ درصدی را نشان می‌دهد.

اما سیاست‌های آبکی ایلان ماسک هم شرایط را برای این شبکه‌ اجتماعی سخت‌تر کرده است.

ثبات فنی توییتر کاهش یافته و در نتیجه‌ی تغییرات گسترده‌ای که ماسک در ساختار بک‌اند سرورها ایجاد کرده است، این شبکه اجتماعی چهارشنبه هفته گذشته دچار قطعی شد. این شرکت بسیاری از کارکنان بخش سیاست عمومی و مهندسی خود را نیز اخراج و گروه مسئول نظارت محتوا و موضوعات حقوق بشری از جمله جلوگیری از خودکشی را نیز منحل کرده است.

علاوه بر این، مسدود کردن حساب روزنامه‌نگاران مطرح (که البته خیلی سریع دوباره فعال شد) توجه رگولاتورها را به این شبکه اجتماعی جلب کرده است.

با این حال دن پریماک، ویراستار محتوای تجاری وب‌سایت اکسیسوس، در توییتی اشاره کرده که ارزش‌گذاری فیدلیتی مبتنی بر عملکرد بازار عمومی است. ممکن است این شرکت هیچ اطلاع دقیقی از عملکرد مالی توییتر نداشته باشد.

در حالی که توییتر به موعد پرداخت قسط یک میلیارد دلاری وام ۱۳ میلیاردی خود نزدیک می‌شود، کاستی‌های زیادی را در این شرکت شاهد هستیم و درآمد روند نزولی دارد. بر اساس گزارشی از شرکت خیریه Media Matters for America که بر عملکرد شبکه‌های اجتماعی نظارت دارد، نیمی از ۱۰۰ مشتری بزرگ تبلیغاتی توییتر که مجموعاً سال گذشته ۷۵۰ میلیون دلار برای خرید تبلیغات هزینه کرده‌اند، دیگر در این پلتفرم فعالیت ندارند. توییتر برای جبران کمبود درآمد خود روی طرح توییتر بلو تمرکز کرده است، اما اطلاعات شرکت‌های شخص ثالث نشان می‌دهد این شرکت موفقیت چندانی در این زمینه ندارد.

گزارش جدیدی از نیویورک تایمز نیز مدعی شده است در نتیجه کاهش هزینه‌های خدماتی توییتر، برخی کارکنان حتی دستمال توالت مورد نیاز دفتر را نیز به‌شخصه خریداری می‌کنند و توییتر پرداخت اجاره چندین دفتر از جمله دفتر مرکزی در سان‌فرانسیسکو را متوقف کرده است.

به استناد همین گزارش، ماسک در چند هفته گذشته با خاموش کردن یک دیتاسنتر و فروش تجهیزات اداری این شرکت سعی کرده حدود ۵۰۰ میلیون دلار از هزینه‌های توییتر را کاهش دهد.

گزارش دیگری از وال‌استریت ژورنال نیز حاکی از آن است که تیم ایلان ماسک برای جذب سرمایه جدید، آن هم با همان قیمت ۴۴ میلیارد دلاری، تلاش می‌کند.

ماسک روز ۱۹ دسامبر ۲۰۲۲ در یک رأی‌گیری از کاربران توییتری خواست تا در مورد کناره‌گیری او از مدیریت این شبکه اجتماعی تصمیم‌گیری کنند. در پایان این رأی‌گیری بیشتر کاربران به کناره‌گیری او رأی مثبت دادند و ماسک چند روز بعد اعلام کرد «هر وقت کسی آن‌قدر احمق باشد که این شغل را قبول کند» از مدیرعاملی این شرکت کناره گیری می‌کند و فقط به «مدیریت تیم‌های نرم‌افزار و سرور می‌پردازد».

منبع: TechCrunch

https://pvst.ir/dux

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو