skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

مجید اسدالله پور معمار ارشد بانکداری باز داتین

درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

مجید اسدالله پور
معمار ارشد بانکداری باز داتین

۱۰ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ دی ۱۴۰۱

درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

با گسترش و پیشرفت تجارت الکترونیکی، تحولی عظیم در شیوه‌های خرید، ایجاد و باعث شده بشر از شیوه‌های سنتی که طی آن پول به‌ صورت اسکناس و فیزیکی از مشتری به فروشنده منتقل می‌شد گذر کند؛ فرایندی که منجر به پررنگ‌تر شدن اهمیت «درگاه پرداخت اینترنتی» شده است. این عبارت قطعاً به گوش بسیاری از افراد آشناست اما کمتر کسی می‌داند تعریف مشخص آن چیست و چه کاربردی دارد.

 

تقریباً همه بر این موضوع واقف‌اند که وقتی فرد قصد دارد محصول یا خدمتی را به‌ صورت اینترنتی خریداری کند، باید این کار را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی انجام دهد. درگاه پرداخت، این امکان را فراهم می‌کند تا کسب‌وکارها (پذیرندگان) از پایانه‌‌های بانکی هزینه محصول یا خدمت خود را دریافت کنند. به این ترتیب مشتری یا کاربر از طریق درگاه پرداخت اینترنتی به وسیله شماره کارت، رمز دوم، 2 cvv و تاریخ انقضای کارت خود می‌تواند بدون مراجعه به بانک یا پرداخت حضوری، خریدش را انجام دهد.

درگاه‌های پرداخت اینترنتی (Internet Payment Gateway) نقش مهمی در پردازش معاملات بین مشتری‌ها و صاحبان کسب‌وکار دارند و اطلاعات حساس و جزئیات پرداخت مانند شماره کارت اعتباری را رمزگذاری می‌کنند تا امنیت تبادل اطلاعات بین مشتری، پذیرنده و بانک پردازشگر تضمین شود. تمام این اطلاعات نیز در سرور امن سوئیچ‌‌ها ذخیره می‌شود.

همچنین درگاه پرداخت اینترنتی سیستمی است که امکان پرداخت و تراکنش‌های مالی در فضای مجازی و در بستر اینترنت را فراهم می‌کند و بهترین و آسان‌ترین روش برای دریافت هزینه کالای فروخته‌شده در فروشگاه‌های اینترنتی است. با اتصال این درگاه‌ها به سایت‌های فروشگاهی نیز امکان پرداخت آنلاین برای مشتریان وجود دارد.

به‌ طور کلی سیستم‌های پرداخت الکترونیکی عبارت‌اند از: ارسال تراکنش هر پرداخت روی یک شبکه گسترده برای خریداری یک کالای فیزیکی یا خدمات سرویس‌دهی و محصولات دیجیتالی. برخلاف روش‌های فروش آفلاین، در روش پرداخت الکترونیکی تمام عناصر یک مبادله، در یک زمان مشخص، در یک شبکه واحد با یکدیگر در ارتباط و تبادل داده هستند و از یک هارمونی هماهنگ و منظم پیروی می‌‌کنند.

ویژگی‌های موجود در درگاه پرداخت اینترنتی

درگاه پرداخت اینترنتی علاوه بر اینکه از ویژگی‌هایی از جمله قابلیت انجام تراکنش‌های مالی، قابلیت دریافت گزارش به‌ صورت آنلاین، قابلیت پیاده‌سازی در انواع سیستم‌های مدیریت محتوا، قابلیت استفاده از نشان اختصاصی پذیرنده و قابلیت دریافت درگاه در سریع‌ترین زمان ممکن برخوردار است، ویژگی‌های از جمله امکان انجام تمامی تراکنش‌های خرید، پرداخت قبض‌ها، شارژ مستقیم و آنی سیم کارت، امکان پرداخت و انجام کلیه قبوض به‌ صورت گروهی، وجود سامانه‌های گزارش‌گیری online و امکان ارائه وب‌سرویس‌ها برای گزارش تراکنش‌های آنلاین نیز دارد.

انجام کلیه عملیات خرید با استفاده از شناسه‌های اختصاصی، امکان اجرای آسان و فوری در انواع محیط‌ها و مدیریت محتوای تحت بررسی cms، امکان اجرا در محیط‌های تحت پوشش net. و Java، استفاده از نشان‌های تخصصی برای پذیرنده‌ها در درگاه پرداخت اینترنتی، استفاده از درگاه‌های امن به‌ صورت رمزگذاری‌شده و ثبت‌‌نام و انجام کد رهگیری در سریع‌ترین زمان ممکن از دیگر ویژگی‌های درگاه پرداخت الکترونیکی به شمار می‌روند.

انواع درگاه پرداخت اینترنتی؛ مستقیم و واسط

به‌ طور کلی دو نوع درگاه پرداخت وجود دارد: درگاه پرداخت مستقیم و درگاه پرداخت واسط. ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (Payment Service Provider) که به اختصار PSP نامیده شده شرکت‌های بزرگ حوزه مالی و بانکی هستند که مجموعه‌ای از خدمات پرداخت اینترنتی را به کسب‌وکارهای آنلاین و کاربران وب‌سرویس‌ها ارائه می‌دهند. یکی از خدماتی که شرکت‌های PSP به صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی ارائه می‌دهند درگاه پرداخت مستقیم است.

در درگاه پرداخت مستقیم، مشتری بعد از اینکه سبد خرید خود را تکمیل و مشخصاتش را وارد می‌کند، در مرحله تسویه‌حساب به درگاه پرداخت بانکی متصل می‌‌شود. این نوع درگاه پرداخت به‌ صورت مستقیم به بانک متصل است. مانند درگاه پرداخت پارسیان، درگاه پرداخت بانک ملت، درگاه پرداخت بانک ملی و درگاه پرداخت بانک سامان و…

به این ترتیب بعد از پرداخت مشتری، مبلغ به‌ طور مستقیم به حساب بانکی که فروشنده در آن حساب دارد منتقل و در نهایت بعد از تکمیل خرید توسط مشتری، به سایت پذیرنده هدایت می‌شود. در این نوع درگاه، کارمزدی از صاحب سایت بابت داشتن درگاه کسر نمی‌شود اما باید مالیات و شرایط دیگری را که در نظر گرفته‌ شده لحاظ کرد. از جمله این شرایط این است که وب‌سایت باید به‎‌‌ طور کامل راه‌اندازی شود و فرد برای کسب‌وکار خود مجوز معتبر حقیقی و حقوقی داشته باشد. همچنین سایت باید نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشد و تمام قوانین تجارت الکترونیکی در سایت رعایت شود.

روال انجام خرید در درگاه پرداخت واسط همانند درگاه پرداخت مستقیم است ولی مدارک لازم برای دریافت درگاه واسط کمتر است، از این رو فعال‌سازی این درگاه‌ها سریع‌تر از درگاه‌های مستقیم است. از طرف دیگر درگاه‌های پرداخت واسط مبالغی را به‌ عنوان کارمزد از هر خرید کسر و مابقی آن را به حساب پذیرنده واریز می‌کنند. برای انجام تراکنش خرید، هر درگاه واسط نیازمند این است که از یک PSP سرویس‌های پرداخت را دریافت و از آنها به منظور ارائه خدمات به پذیرندگان خود استفاده کند. از آنجا که درگاه‌های پرداخت مستقیم زیر نظر مستقیم شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) فعالیت می‌کنند، امنیت اطلاعات کارت مشتریان طی نظارت‌های مستمر ناظران بررسی می‌شود و می‌توان این اطمینان را حاصل کرد که هیچ ردی از اطلاعات حساس کارت و حساب مشتری در این سیستم‌ها به جا نخواهد ماند. شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) شبکه‌ای است که تمامی ارائه‌‌دهندگان خدمات پرداخت و پایانه‌های فروش آنها را در نظامی یکپارچه گرد هم آورده و با مدیریت و نظارت متمرکزْ کارایی، اثربخشی و امنیت شبکه پرداخت کارت را ارتقا می‌بخشد.

یک درگاه پرداخت مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک درگاه پرداخت اینترنتی باید از ویژگی امنیت برخوردار باشد چراکه هیچ فردی حاضر نیست اطلاعات بانکی خود را در سایت‌های مشکوک وارد کند. همه مشتریان دنبال درگاه‌هایی هستند که تجربه امنی برای آنان فراهم کنند. از طرف دیگر مانند هر خدمت دیگری، درگاه‌های پرداخت نیز برای صاحب سایت هزینه در پی دارند. به‌ ازای هر معامله‌ای که مشتریان از طریق درگاه‌های پرداخت انجام می‌دهند، فروشندگان باید هزینه‌ای را بابت تعرفه پرداخت کنند.

نکته مهم بعدی، سازگاری درگاه پرداخت با پلتفرم چه از نظر فنی و چه از نظر طراحی ظاهری است. محل پرداخت نیز نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه شود؛ بعضی از درگاه‌ها به مشتریان این امکان را می‌دهند تا پرداخت را در همان سایت انجام دهند اما بعضی دیگر مشتری را به صفحه جدیدی هدایت می‌کنند. در انتخاب این روش تجربه کاربر باید در اولویت قرار گیرد.

در نهایت باید گفت، درگاه پرداخت اینترنتی سرویسی الکترونیکی است که در حال حاضر بهترین جایگزین برای روش‌های سنتی از جمله کارت‌به‌کارت به شمار می‌رود. هر کسب‌وکار آنلاین در کنار پیاده‌سازی تمام تکنیک‌های بازاریابی در ترغیب و جذب مشتری برای اینکه بتواند مسیر پرداخت و فرایند خرید را هم برای مشتری هموار کند و به نرخ فروش بالا برسد، باید از روش نوین در پرداخت، یعنی خدمات سیستم درگاه پرداخت، بهره ببرد. این سرویس امروزه نه تنها برای خریدوفروش‌های روزمره بلکه در بازار بین‌المللی و ارزهای دیجیتالی هم کاربرد دارد.

شرکت داتیس آرین قشم (داتین) یکی از توسعه‌دهندگان درگاه پرداخت اینترنتی است که توانسته از زمان تشکیل شرکت‌های PSP در کنار آنها فعالیت و راه‌حل‌های امن و قابل اطمینانی برای این شرکت‌ها و مشتریان آنها پیدا کند. از جمله مزایای درگاه پرداخت داتین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درگاه پرداخت ریسپانسیو جهت نمایش بهتر محتوی سایت در مرورگرهای موبایل و ویندوز
 • پشتیبانی از تمامی مرورگرهای موجود در بازار
 • پشتیبانی از تمامی تراکنش‌های پرداخت مجاز مانند خرید شارژ، پرداخت قبض، خرید کالا، خدمات و…
 • امکان تسهیم پرداخت، جهت تسویه مبالغ دریافتی از مشتری بین حساب‌های مختلف پذیرنده
 • درگاه پرداخت دومرحله‌ای: در این شیوه پرداخت، این امکان فراهم می‌شود که تا زمان تکمیل خرید و دریافت خدمات یا کالا از فروشگاه، خرید نهایی نشود. همچنین در صورتی ‌که در هر کدام از مراحل خرید اختلالی ایجاد شود، مبلغ پرداختی توسط مشتری پس از مدت‌زمان مشخص به‌ صورت اتوماتیک به حساب او برگردانده خواهد شد.
 • امکان ارائه خدمات پرداخت از طریق وب‌سرویس جهت استفاده در درگاه‌های پرداخت واسط
 • امکان تسویه‌حساب آنی با پذیرنده
 • امکان ذخیره اطلاعات کارت مشتری جهت سهولت انجام خرید در مراجعات بعدی
 • امکان نمایش لوگو و اطلاعات سایت فروشگاه در درگاه پرداخت
 • امکان ارائه سرویس پرداخت توسط کیوآرکد
 • امکان ارسال رسید خرید به آدرس ایمیل خریدار
 • امکان ارائه گزارش‌های گوناگون در پنل پذیرندگان
 • امکان ارائه گزارش‌ها توسط وب‌سرویس به پذیرندگان
https://pvst.ir/dtq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو