skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلتفرم‌های سلامت الکترونیکی: آینده سلامت دیجیتال در خطر است

۷ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

پلتفرم‌های حوزه سلامت دیجیتال از تاثیر اختلال اینترنت و فیلترینگ در دو ماه گذشته روی کسب‌وکار خود می‌گویند و براین باور هستند که در صورت ادامه وضعیت فعلی با پس‌رفت درحوزه سلامت الکترونیکی مواجه خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی تپسل، این مجموعه در ادامه پرونده «برای یک اینترنت معمولی» به بررسی تاثیر اینترنت و فیلترینگ به کسب‌وکارهای حوزه سلامت دیجیتال پرداخته است. تپسل در این گزارش آمارهایی را از ۵ مجموعه فعال در سلامت دیجیتال یعنی دکتر نکست، بقراط، هومکا، پذیرش ۲۴ و دکتر کرمانی را منتشر کرده است.

براساس گزارش تپسل، هومکا با اشاره به کاهش ۲۶ درصدی ویزیت سایت، ۳۷ درصدی تماس ها، ۵۲ درصدی کاربرهای فعال و ۵۷ درصدی سفارش‌ها از خسارت‌های قطعی اینترنت و فیلترینگ خبرداد. علاوه بر این موارد، اکثر برنامه‌های پاییز برای کمپین‌های تبلیغات در فضای مجازی و دیجیتال کنسل شد و کانال اینستاگرام این مجموعه با ۷۰ هزار مخاطب از دست رفته است.

این مجموعه اعلام کرده است که موانع متعدد، پرتکرار و غیرقابل پیش‌بینی ایجاد شده در حوزه سلامت دیجیتال باعث ازبین رفتن اعتماد و انگیزه شده و سرعت دیجیتالی شدن حوزه سلامت بسیار کاهش خواهد داد و علاوه بر آن، بی‌شک خسارت‌های جبران‌ناپذیری وارد خواهد کرد.

بقراط: کاهش ۵۰ درصدی فروش

مجموعه بقراط نیز در این گزارش اعلام کرده است که شرایط اخیر موجب کاهش پاسخ‌گویی پزشکان شده و کاهش فروش ۵۰ درصدی را به دنبال داشته است.

در گزارشی که چندی پیش روابط‌عمومی بقراط منتشر کرده بود، تاثیرات قطعی اینترنت و فیلترینگ بر پلتفرمشان تشریح شده بود. از جمله می‌توان به کاهش ۵.۹۲ درصدی نسخه تامین اجتماعی و ۱۵.۵۳ درصدی بیمه سلامت اشاره کرد. همچنین مشاوره آنلاین ۱۵.۴۶، مراجعه حضوری به پزشکان ۹.۷۸، مشاوره تلفنی ۹.۱۴، مشاوره تصویری ۲۸.۹۵ و مشاوره متنی نیز ۳۴.۹۶ درصد افت کرده است. علاوه بر آن شاهد کاهش ۱۰.۰۷درصدی نوبت دهی توسط منشی، ۹.۴۹درصدی نوبت دهی اینترنتی، ۴.۸۴ درصدی نوبت دهی تلفنی و در مجموع ۹.۸۳ نوبت دهی بوده‌اند.

این مجموعه در رابطه با چشم انداز خود از آینده سلامت دیجیتال می‌گوید: سلامت دیجیتال بعد از دو سال کرونا به رشد قابل توجهی رسید و در حال رشد بود. ولی محدودیت‌های ایجاد شده، تاثیر منفی زیادی در این حوزه داشته. به نظر می‌رسد اگر به همین منوال پیش برود رشدی که منتظرش بودیم نه تنها به این زودی اتفاق نخواهد افتاد که حتی شاید شاهد پسرفت استفاده عموم مردم از خدمات حوزه سلامت آنلاین باشیم.

اختلال اینترنت و ایجاد آثار روانی

مجموعه پذیرش ۲۴ نیز در گزارش تپسل اعلام کرده است: ناپایداری در ارتباطات اینترنتی در شرایطی که نسخه نویسی به صورت آنلاین انجام می‌شود طبیعتا به صورت مستقیم آسیب‌زا بوه است و اختلال در اینترنت در میان پزشکان اثر روانی ایجاد کرده است.

پذیرش ۲۴ گفته است: ما با وجودی که از قبل زیرساخت‌ها را فراهم کرده بودیم که درصورت هرگونه قطعی، ارتباطاتمان دوباره وصل شود. اما واقعیت این است که استفاده از ابزارهای کم کردن اثرات فیلترینگ هم پیچیدگی‌ها و دردسرهایی دارد و در هرحال سروریس‌هایی که از انها استفاده می‌کنیم دیگر در دسترس نیستند. خیلی از این سرویس‌ها خارجی هستند و وقتی اختلالی در ارتباط اینترنتی به وجود می‌آید یا بعضی از آنها فیلتر می‌شوند و یا خود آنها مارا تحریم می‌کنند طبیعتا از دسترس ما خارج می‌شوند و به بدنه کاری تیم ما آسیب وارد می‌شود.

این مجموعه اعلام کرده است: با توجه به این شرایط، اکوسیستم برای توسعه و رشد آماده نیست و کسی روی آن سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. بنابراین نمی‌توان به آینده آن امید داشت. وقتی زیرساخت قابل اعتماد نداریم و همچنین شرایط اقتصادی پایداری هم تجربه نمی‌کنیم، هم سرمایه‌های مالی‌مان را از دست می‌دهیم و هم سرمایه‌های انسانی را. اگر حاکمیت در ایجاد کردن امنیت در دو حوزه زیرساخت و اقتصاد همین‌طور ناموفق عمل کند، امیدی نمی‌توان به اقتصاد دیجیتال بست.

دکترنکست: صدور نسخه الکترونیکی ۲۳ درصد افت کرد

دکتر نکست نیز اعلام کرده است که در این مدت صدور نسخه در این پلتفرم حدود ۲۳ درصد افت کرده است.

این مجموعه می‌گوید: موضوع بعدی این است که چون کاربر به سمت استفاده از VPN رفته دچار مشکل می‌شدند و بار زیادی به دوش تیم پشتیبان ما افتاده است که به کاربران توضیح دهند که باید VPN خود را خاموش کنند.

دکتر نکست اعلام می‌کند: سلامت دیجیتال در حال شکل گیری و رشد بود اما متاسفانه با ضربه ی بزرگی که به آن وارد شد باعث شد مجددا به نقطه ای برگردد که فضا غیر قابل اعتماد و غیر قابل اطمینان باشد. وقتی این بی اعتمادی شکل می‌گیرد، دیگر برای سرمایه‌گذار جذابیتی ندارد که وارد این حوزه شوند. بنابراین بیزینس‌ها نمی‌توانند بر نوآوری و رفع مشکلات کاربران تمرکز ویژه‌ای کنند.

از طرف دیگر محدودیت‌هایی از جانب وزارت ارتباطات اعمال می‌شود با موضوع اینکه پلتفرم های داخلی باید در یک سری زیرساخت‌هایی ثبت نام کنند که حکم اخذ مجوز را برای بیزینس پیدا می‌کند. و از سویی دیگر عدم همکاری‌هایی که وزارتخانه مکررا انجام می دهد بخاطر اینکه پای شرکت‌های خصولتی دیگری در میان است و این ذهنیت را ایجاد می‌کند که گویی می‌خواهند انحصارا فضا را خودشان در دست بگیرند و شروع به کار بکنند.

با توجه به تمام این شرایط می‌توان فهمید سلامت دیجیتال و به صورت کلی اقتصاد دیجیتال در فضای مسمومی است که امکان رشد و توسعه را از آن سلب می‌کند. گویی سلامت دیجیتال را به نوزادی تبدیل می‌کند که هنوز به دنیا نیامده و زمانی که می‌خواست متولد شود، با محدودیت‌های ایجاد شده، آن را به عقب انداختند. عقب انداختن زمان به دنیا آمدن این نوزاد باعث میشود سلامتی آن به طور کلی به خطر بیوفتند و آنرا به جایی برساند که آینده سلامت دیجیتال به خطر بیوفتد.

دکتر کرمانی: با افت فروش مواجهیم

مجموعه دکتر کرمانی نیز اعلام کرده است: داده‌هایی که از برندهای زیرمجموعه به دست ما رسیده است نشان می‌دهد باتوجه به اینکه ۸۰ درصد ارتباط ما با مشتریان از  طریق پیام‌رسان‌های خارجی مدیریت می‌شد، اختلال اینترنت به خصوص در روزهای آخر شهریور و اوایل مهرماه باعث افت فروش بالایی شده است.

از طرف دیگر کاربران مجموعه دکتر کرمانی برای ورود به اپلیکیشن به‌اندام، زیره و فیتامین (به دلیل روشن بودن VPN، قطعی اینترنت و یا دسترسی  نداشتن  به رمز عبور ) با مشکل اساسی مواجه بودند. همچنین با فیلتر شدن گول پلی،  در نصب اپلیکشن‌های گروه با مشکل جدی مواجه شدیم. در تاریخ ۲۲ و ۲۳ مهر ماه سامانه پیامکی قطع و در ادامه دچار اختلال شد. این مشکل  باعث اختلال در ارسال کد تایید ورود کاربران و ارتباط ما با کاربران شد. پوش نوتیفیکیشن در ابتدای اختلال اینترنت به مدت سه هفته به دلیل فضای جامعه و نه مشکل فنی متوقف شدند.

در زمینه‌ شبکه‌های اجتماعی، پس از فیلتر شدن تلگرام و کوچ کردن بسیاری از کاربران به واتساپ و اوج گرفتن فعالیت اینستاگرام، صفحه رسمی دکتر کرمانی(به‌اندام) با یک میلیون و هفتصد هزار کاربر  ، فیتامین با ۲۵۸هزار کاربر ، زیره با  .000۹۲ هزار کاربر، نهال با ۱۶ هزار کاربر و مایندفیت با ۳۰ هزار کاربر به عنوان مهم ترین و اصلی ترین کانال محتوا و  ارتباط گروه  محسوب می‌شدند که با فیلتر شدن این شبکه اجتماعی فعالیت‌های ما متوقف و بخش زیادی از ارتباطات با مخاطبان را ازدست دادیم.

علاوه بر این براساس اطلاعات دریافت شده از مجموعه دکتر کرمانی نشان می‌دهد اختلال در اینترنت باعث شد که کاربران، دسترسی محدودتری به فضای وب و سرچ داشته باشند که این موضوع خود موجب کاهش ورودی سایت، کلیک و سی تی آر مقاله‌ها شد.طبق آمار به دست آمده، ۶۰ درصد کاربران مشکل  باز نشدن صفحات سایت داشته‌ اند.

https://pvst.ir/dl8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو