skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتاق جنگ توییتر؛ در مورد مشاوران نزدیک ایلان ماسک چه می‌دانیم؟

۲۴ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

شاید برای شما هم سوال شده باشد که ایلان ماسک در اولین روزهای مدیریت بر توییتر از چه کسی مشاوره می‌گیرد؟ پشت پرده تصمیمات همچون تعدیل نیرو، نظارت بر محتوا و تیک‌آبی پولی چه کسانی هستند؟

ماسک در دو هفته مدیریتش بر توییتر گروهی قرص و محکم از مشاوران را گرد هم آورده است که از آنها به عنوان «اتاق جنگ» این میلیاردر آمریکایی-آفریقایی یاد می‌شود. معتمدان دیرینه ماسک بخش مهمی از این گروه را تشکیل می‌دهند با اینکه بعضی حتی تجربه‌ای در شبکه اجتماعی‌های اجتماعی ندارند. از آنجایی که ماسک تصمیم‌گیرنده نهایی است، میزان قدرت این گروه مشخص نیست اما این اتاق جنگ یک شبه به وزنه‌ای در یکی از مهمترین شبکه‌های اجتماعی جهان تبدیل شده است.

برای درک بهتر از برنامه‌های ماسک، خوب است به پیشینه، روابط و باورهای مشاورن او نگاهی بیاندازیم.

جیسیون کالاکانیس

کالاکانیس یکی از سرمایه‌گذاران تکنولوژی‌های نوپا است و در شرکت‌هایی همچون اوبر و رابینهود سرمایه‌گذاری کرده است. او که دو پادکست This Week in Startups و All-In را میزبانی می‌کند یکی از چهره‌های سرشناس رسانه‌ تکنولوژی است؛ توییتری فعالی که به دلیل شبکه‌سازی گسترده به عنوان خبرنگار در دوران انفجار حباب دات‌کام نامی برای خودش دست و پا کرده است.

نحوه آشنایی با ایلان ماسک

دوستی ماسک و کالاکانیس به اولین روزهای فعالیت او در نشریه سیلیکون‌‌الی ریپورتر (Silicon Alley Reporter) برمی‌گردد. ماسک بعدها در موتور جستجوی ماهالو (Mahalo) که کالاکانیس برای رقابت با گوگل راه‌اندازی کرد و حالا نابود شده است سرمایه‌گذاری کرد.

با توجه به پیام‌های خصوصی‌ای که در دادگاه توییتر و ایلان ماسک از کالکانیس منتشر شد، وفاداری او به ماسک روشن است.

کالاکانیس در پاسخ به درخواست ماسک برای فعالیت به عنوان مشاوری در توییتر گفت: «عضو هیات مدیره، مشاور، هرچیزی… شمشیر من برای تو است.»

از ایده‌های او برای توییتر چه می‌دانیم؟

چندین ماه قبل، کالاکانیس پیشنهاد دریافت هزینه برای تیک‌آبی را به ماسک ارائه کرد و حالا این ایده در حال اجرا است. او ماه آوریل در پیامی به ماسک گفت: «چرا نشان آبی باید محدود به بزرگان، خبرنگاران و سلبریتی‌ها باشد؟ این وضعیت کجایش دموکراتیک است؟»

از جمله دیگر ایده‌های کالاکانیس می‌توان به دریافت هزینه برای امکان ارسال پیام جمعی، انتقال دفتر مرکزی توییتر از سن‌فرانسیسکو به فضای آزادی کارخانه تسلا در آستین، تقسیم درآمد با تولیدکنندگان محتوا برای تشویق به انتشار محتوا و ۲ روز حضور الزامی در دفتر برای تمام کارکنان اشاره کرد.

به‌علاوه در پیام‌های دادگاه مشاهده می‌کنیم که کالاکانیس در رابطه با مبحث نظارت بر محتوا می‌گوید، الگوریتم و نظارت در توییتر باید «قابل درک‌تر و منصفانه‌تر باشد.»

جهت‌گیری سیاسی

کالکانیس در گذشته از چند رهبر دموکرات از جمله هیلاری کلینتون حمایت کرده است. او همچنین برای حمایت از روزنامه‌نگاری که به بررسی چسی بودین، دادستان پراگرسیو منطقه سن‌فرانسیسکو، پرداخته بود به جمع‌آوری بودجه پرداخت است.

تجربه مرتبط

کالکانیس به عنوان کارآفرین و روزنامه‌نگار تجربیات بسیاری در زمینه رسانه دارد. او پس silicon Alley Reporter، یکی از اولین شرکت‌های بلاگری به نام Weblogs را راه‌اندازی کرد و سپس در سال ۲۰۰۵ آنرا به قیمت ۲۵ میلیون دلار به فروش رساند.

دیوید ساکس

ساکس یک کارآفرین و سرمایه‌گذار تکنولوژی است. او اولین مدیر ارشد اجرایی پی‌پل، بنیان‌گذاری و مدیرعامل اپلیکیشن Yammer (پیامرسان و شبکه اجتماعی شغلی که آنرا در سال ۲۰۱۲ به قیمت ۱.۲ میلیارد دلار به مایکروسافت فروخت)، و مدیرعامل موقت شرکت منابع انسانی Zenefits در سال ۲۰۱۶ بوده است.

ساکس پادکست All-In را به همراه کالاکانیس میزبانی می‌کند و چهره‌ شناخته‌ شده‌ای در صنعت تکنولوژی است.

نحوه آشنایی با ایلان ماسک

آشنایی ساکس و ماسک به دوران حضور آنها در گروهی از مدیران و کارکنان اولیه پی‌پل معروف به «مافیای پی‌پل» برمی‌گردد. آنها در این گروه با افرادی همچون پیتر تیل، کارآفرین میلیاردر تکنولوژی و حامی بزرگ جمهوری‌خواهان، همراه بودند.

از ایده‌های او برای توییتر چه می‌دانیم؟

ساکس در توییتی اعلام کرده است که برخلاف گزارش‌ رسانه‌ها هیچ سمت رسمی در توییتر ندارد و تنها در صورت نیاز به ماسک کمک می‌کند. با این حال نظر او درمورد تصمیمات مهم توییتر گرفته می‌شود و پیشنهاد این است که کاربران توییتر پس از مدتی برای استفاده از این شبکه اجتماعی هزینه پرداخت کنند.

او همچنین از تصمیم ماسک برای پولی کردن تیک‌ آبی حمایت کرده و از افراد سرشناس برای گلایه‌هایشان انتقاد کرده است.

جهت‌گیری سیاسی

ساکس در گذشته به کارزار سیاسی هردو حزب اصلی آمریکا کمک مالی کرده است اما به تازگی به عنوان یکی از چهره‌های معروف محافظه‌کار در حلقه‌های محافظه‌کار توییتر شناخته می‌شود.

ساکس در مورد پیشنهاد مذاکره با روسیه در جنگ اوکراین با ماسک هم نظر بود و از ممنوعیت دائم فعالیت سیاست‌مداران در شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده است.

تجربه در مدیریت شبکه‌های اجتماعی

ساکس هم‌بنیان‌گذار Callin، یک پلتفرم اجتماعی برای پادکست‌ها است که در ماه سپتامبر فعالیت خود را آغاز کرد. او اپلیکیشن شبکه‌اجتماعی Yammer را نیز در سال ۲۰۰۸ هم‌بنیان‌گذاری کرده است.

سریرام کریشنان

کریشان یکی از سرمایه‌گذاران صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه اندرسن هورویتز است و پیش از این به عنوان مدیر شرکت‌های شبکه اجتماعی مهمی همچون فیسبوک، اسنپ و توییتر فعالیت کرده است.

او همچنین به عنوان مجری برنامه تکنولوژی Good Time Show نیز شناخته می‌شود.

نحوه آشنایی با ماسک

براساس گزارش‌ها، کریشنان و ماسک چند سال پیش در حلقه‌های مشترک آشنایان خود در سیلیکون‌ولی با یکدیگر آشنا شده‌اند و از جمله بزرگترین همکاری‌های آنها می‌توان به حضور غیرمنتظره ماسک در مصاحبه زنده کریشنان در کلاب‌هاوس اشاره کرد.

از ایده‌های او برای توییتر چه می‌دانیم؟

کریشنان اوایل ماه جاری در مصاحبه‌ای با BBC از اظهارنظر در رابطه با توییتر خودداری کرد.

جهت‌گیری سیاسی

اطلاعات مشخصی از جهت‌گیری سیاسی کریشنان در دست نیست.

تجربه در مدیریت شبکه اجتماعی

سریرام کریشنان یکی از تنها مشاوران نزدیک ایلان ماسک است که پیش از این توییتر و چند پلتفرم شبکه‌اجتماعی بزرگ فعالیت داشته است.

او که فعالیت خود را با متا یا فیسبوک سابق آغاز کرد و از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در این شرکت فعال بود، سپس به اسنپ رفت و بعدها از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در زمینه هسته محصولی برای توییتر فعالیت می‌کرد و شهرتی به عنوان مدیر شبکه‌اجتماعی دست و پا کرد و در نهایت نیز در اندرسن هورویتز به سرمایه‌گذار کریپتو تبدیل شد.

الکس اسپیرو

اسپیرو وکیل شناخته‌ شده‌ای است که وکالت ماسک را برعهده دارد. او در گذشته چهره‌های معروفی همچون جی‌زی رپر معروف و نائومی اوساکا، قهرمان تنیس را نمایندگی کرده است.

نحوه آشنایی با ماسک

رابطه ماسک با اسپیرو تنها به وکالت محدود نمی‌شود. او یکی از نزدیک‌ترین معتمدان ماسک است. او در پرونده‌های مهمی از جمله یک پرونده بدنامی در سال ۲۰۱۸ و دادگاه توییتر ایلان ماسک را نمایندگی کرده است.

از ایده‌های او برای توییتر چه می‌دانیم؟

اسپیرو درمورد سیاست حقوقی به توییتر مشاوره می‌دهد اما درمورد ایده‌هایش برای تغییر شرکت صحبتی نکرده است.

جهت‌گیری سیاسی

اطلاعات زیادی درمورد جهت‌گیری سیاسی اسپیرو در دست نیست اما براساس گزارشی از واشنگتن پست، او مدتی به عنوان مشاور سازمان اصلاح عدالت مجرمانه United Justice Coalition فعالیت کرده است.

اسپیرو تجربه‌ای در زمینه مدیریت شبکه‌های اجتماعی ندارد.

جرد برچال

برچال به عنوان مدیر ثروت خانوادگی ماسک شناخته می‌شود. او همچنین هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت نورو تکنولوژی نورولینک است.

نحوه آشنایی با ماسک

بریچال نیز همانند اسپیرو چهره بسیار نزدیکی به ایلان ماسک است به طوری که بلومبرگ از او به عنوان «درست راست ایلان ماسک» یاد می‌کند.

براساس گزارشی از وال‌استریت ژورنال، بریچال یک دهه پیش و هنگامی که در بانک مورگان استنلی فعالیت داشت در لس‌آنجلس با ایلان ماسک آشنا شد. او در آن زمان و در وضعیتی که ماسک نیازمند سرمایه بود، با فراهم کردن میلیون‌ها دلار وام ایلان ماسک را تحت تاثیر قرار داد.

از ایده‌های او برای توییتر چه می‌دانیم؟

اطلاعات دقیقی از طرح‌های بریچال برای توییتر در دست نیست اما روابط او با بانک‌دارانی همچون مورگان استنلی در تامین بودجه قرارداد خرید توییتر موثر بوده است.

اطلاعاتی از جهت‌گیری سیاسی بریچال در دست نیست و او هیچ تجربه‌ای در حوزه مدیریت شبکه اجتماعی ندارد.

منبع: Vox

https://pvst.ir/dj5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو