skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کلاهبرداری از سیلک‌رود: ۵۰ هزار بیت‌کوین در یک قوطی پاپ‌کورن

۱۷ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

وزارت دادگستری آمریکا ۵۰ هزار ۶۷۶ بیت‌کوین مربوط به یک پرونده بزرگ تبهکاری را در قوطی پاپ‌کورنی پیدا کرد و پس از ۱۰ سال این پرونده مراحل نهایی خود را طی می‌کند. متهم ۳۲ساله پرونده این بیت‌کوین‌ها را سال ۲۰۱۲ در نتیجه کلاهبرداری از وب‌سایت سیلک‌رود (Silk Road) به دست آورده بود.

به گزارش پیوست، پرونده‌‌ای که پس از ۱۰ سال با اعتراف متهم و احیای بیش از ۵۰ هزار بیت‌کوین مراحل پایانی خود را طی می‌کند مربوط به وب‌سایتی در وب تاریک است که در دوران اوج فعالیتش به «آمازون مواد مخدر» معروف بود.

بیانیه خبری وزارت دادگستری آمریکا نشان می‌دهد جیمز ژانگ، متهم ۳۲ساله این پرونده که چند سال پیش مکان گنجینه بیت‌کوینی خود را لو داده بود، روز جمعه به جرم خود اعتراف کرده است. مقامات ۵۰ هزار بیت‌کوین مفقودی را پس از راهنمایی متهم در یک گاو‌صندوق زیرزمینی و در کیف‌پول سرد بیت‌کوینی که درون بسته پاپ‌کورن مخفی شده بود پیدا کردند.

دولت آمریکا روز ۹ نوامبر ۲۰۲۱ بیت‌کوین‌هایی را که در آن زمان ۳.۳۶ میلیارد دلار ارزش داشتند توقیف کرد. از آن زمان تا به امروز ارزش این بیت‌کوین‌ها به کمتر از یک میلیارد دلار سقوط کرده است. به این ترتیب این پرونده پس از ۳.۶ میلیارد دلار بیت‌کوینی که در یک پرونده پولشویی دیگر اوایل سال جاری از سوی مقامات آمریکایی ضبط شد، بزرگ‌ترین پرونده بیت‌کوینی ایالات متحده تا به امروز محسوب می‌شود.

گاوصندوق زیرزمینی ژانگ که در آن علاوه بر کیف‌پول فیزیکی حاوی بیت‌کوین‌ها، مقداری پول و طلا نیز پیدا شد.

به گفته بازرس سازمان درآمد داخلی آمریکا (IRS)، ژانگ در این سرقت از «یک الگوی پیچیده» و «چندین تراکنش پیچیده» برای پنهان کردن بیت‌کوین‌ها استفاده کرده است. طبق بیانیه وزارت دادگستری در سپتامبر ۲۰۱۲، ژانگ ۹ حساب کاربری در وب‌سایت سیلک‌ رود که به خرید و فروش مواد مخدر، اسلحه، ابزارهای هک و کالاهای غیرقانونی اختصاص داشت افتتاح کرده است. ژانگ سپس چیزی بین ۲۰۰ تا ۲ هزار بیت‌کوین را به این حساب‌ها واریز (قیمت وقت بیت‌کوین حدود ۱۰ تا ۱۲ دلار بوده است) و درخواست‌های برداشت متعددی را برای سایت ارسال کرده است (گاهی تا پنج درخواست در هر ثانیه). به دلیل زیرساخت ضعیف وب‌سایت، ژانگ با این کار توانست چندین برابر مبلغ واریزی خود بیت‌کوین برداشت کند.

ژانگ با تکرار این کار در ۱۴۰ نوبت، خزانه سیلک‌رود را به طور کامل تخلیه کرد. بر اساس مستنداتی که از سوی یکی از بازرسان ارائه شده است، خزانه سیلک‌‌رود حداکثر ۵۰ هزار بیت‌کوین را نگهداری می‌کرد. سپس در سال ۲۰۱۷ و در نتیجه جدایی بلاک‌چین بیت‌کوین‌ کش (BCH) از بیت‌کوین، تمامی دارندگان بیت‌کوین معادل آن را به صورت بیت‌کوین‌ کش نیز دریافت کردند. ژانگ بیت‌کوین‌ کش به‌دست‌آمده را نیز به سه هزار و ۵۰۰ بیت‌کوین معمولی تبدیل و به گنجینه خود اضافه کرد.

با اینکه وزارت دادگستری اطلاعات دقیقی از نحوه ردیابی و دستگیری ژانگ ارائه نکرده اما به نظر می‌رسد یک پرونده سرقت به این دستگیری کمک کرده است. ژانگ در سال ۲۰۱۹ برای گزارش یک سرقت با پلیس تماس می‌گیرد و «تعداد زیادی بیت‌کوین» را بین اقلام به‌سرقت‌رفته گزارش می‌کند. با این حال وزارت دادگستری چند سال بعد بیش از ۵۰ هزار بیت‌کوین را در گاوصندوق مخفی ژانگ پیدا می‌کند.

به‌علاوه با ۸۶۰ بیت‌کوینی که مشاور ژانگ اوایل امسال در اختیار دولت قرار داد، مجموع بیت‌کوین‌ها به رقمی که راس اولبریخت، بنیان‌گذار سیلک‌رود، از این پلتفرم به دست آورده نزدیک شد. جالب اینجاست که ژانگ در حال حاضر به دلیل کلاهبرداری علیه یک سازمان مجرمانه تحت محاکمه است.

وزارت دادگستری می‌گوید ژانگ با مجازات حداکثر ۲۰ سال زندان روبه‌روست و حکم نهایی ۲۲ فوریه ۲۰۲۳ صادر می‌شود.

منبع: Verge

https://pvst.ir/dhk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو