skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ارزش بازار جهانی نئوبانک‌ها تا چهار سال دیگر به ۳۵۹ میلیارد دلار می‌رسد

۱۱ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ آبان ۱۴۰۱

نئوبانک

بر اساس پیش‌بینی شرکت تحقیقاتی ریپورت‌لینکر حجم بازار جهانی نئوبانک در سال ۲۰۲۲ از مرز ۷۸ میلیارد دلار عبور کرده و تا سال ۲۰۲۶ ارزش این بازار به بیش از ۳۵۹ میلیارد دلار می‌رسد.

به گزارش‌ پیوست، شرکت ریپورت‌لینکر که از هوش مصنوعی برای تحلیل داده و پیش‌بینی روند بازارها استفاده می‌کند در گزارش سال ۲۰۲۲ خود از بازار جهانی نئوبانک با پیش‌بینی نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۴۳.۵۲ برای سال ۲۰۲۲، حجم بازار در پایان سال را ۷۸.۰۲ میلیارد دلار برآورد کرده است.

طبق این گزارش، با احتساب نرخ رشد مرکب ۴۳.۵۲ درصد در سال، ارزش بازار جهانی نئوبانک که در سال ۲۰۲۱ تنها ۵۶.۳۶ میلیارد دلار بود، طی چهار سال آینده (در سال ۲۰۲۶) به ۳۵۹.۴۶ میلیارد دلار می‌رسد.

بازار نئوبانک متشکل از خدماتی است که از سوی نهادها به فروش می‌رسد و نئوبانک در واقع بانکی است که مکان فیزیکی ندارد و خدمات امور مالی را در اختیار آشنایان تکنولوژی قرار می‌دهد. نئوبانک خدماتی از جمله پرداخت، کارت اعتباری، تراکنش، اعطای وام و دیگر خدمات را به صورت عمدتاً دیجیتالی و موبایلی ارائه می‌کند.

بازار نئوبانک معمولاً دو نوع حساب تجاری و سپرده را شامل می‌شود. حساب تجاری به خدمات مورد استفاده شرکت‌ها اشاره دارد که دارندگان آن می‌توانند به مدیریت پول، پرداخت و اعتباردهی بپردازند و در کنار اطلاعات دقیق حساب به تراکنش‌های بین‌المللی نیز دسترسی پیدا کنند.

نئوبانک‌ها خدماتی مثل بانکداری موبایلی، پرداخت و انتقال پول، حساب سپرده/جاری، اعطای وام و دیگر خدمات مربوط به بانکداری سنتی را در خود جای داده‌اند.

گزارش ریپورت‌لینکر نشان می‌دهد اروپای غربی بزرگ‌ترین بازار نئوبانک در سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌گرفته، منطقه آسیا-اقیانوسیه سریع‌ترین رشد را در دوره‌های مربوط به این پیش‌بینی تجربه می‌کند.

ریپورت‌لینکر در این گزارش مناطق آسیا-اقیانوسیه، غرب اروپا، شرق اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، خاورمیانه و آفریقا را بررسی کرده است.

گزارش ارزش جهانی بازار نئوبانک‌ها سری جدیدی از گزارش‌های سالانه‌ است که آماری از جمله حجم سرمایه بازار جهانی، سهم هر منطقه، سهم رقبا از بازار جهانی، بخش‌های بازار نئوبانک به تفکیک، روند‌ها و فرصت‌های بازار و دیگر‌ داده‌های مورد نیاز برای موفقیت در صنعت نئوبانک را ارائه می‌کند.

افزایش تقاضا برای فعالیت دیجیتالی موسسات بانکی به رشد بازار نئوبانک کمک کرده است. بانکداری دیجیتالی به معنی دیجیتالی کردن تمامی فرایند‌های بانکی و جایگزینی مکان فیزیکی با فعالیت آنلاین است که نیاز به استفاده از یک شعبه فیزیکی را از بین‌ می‌برد.

بانکداری دیجیتالی خدمات مالی سنتی را نیز خودکار کرده و مشتریان می‌توانند از طریق پلتفرم الکترونیکی یا به صورت آنلاین به محصولات و خدمات بانکداری دسترسی پیدا کنند.

هدف از نئوبانک در واقع دیجیتالی کردن بانک‌ها با بی‌نیاز کردن آنها از شعبه فیزیکی و ارائه نسخه‌ای دیجیتالی از خدمات بانکی است. نئوبانک‌ها با استفاده از تکنولوژی‌هایی همچون هوش مصنوعی (AI)، خودکارسازی و رایانش ابری، خدمات شخصی‌سازی‌شده را با هزینه کمتر در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

بنا بر تحقیقاتی که مک‌کینزی انجام داده است، سهم مشتریانی که در کشور‌های در حال توسعه آسیا-اقیانوسیه از بانکداری دیجیتالی استفاده می‌کنند به طور مداوم در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ افزایش یافته و از ۵۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۸۸ درصد در سال ۲۰۲۱ رسیده است. افزایش تقاضا برای دیجیتالی کردن خدمات بانکی به توسعه بازار نئوبانک‌ها کمک می‌کند.

پیشرفت تکنولوژی هم عامل مهمی دیگری در توسعه بازار نئوبانک است و تکنولوژی‌هایی همچون هوش‌ مصنوعی در خدمات و راه‌حل‌های نئوبانک کاربرد دارند.

هوش مصنوعی با ارائه راه‌حل‌های شخصی‌سازی‌شده و هشدارهای مناسب، به کاهش هزینه و سهولت استفاده از خدمات کمک می‌کند. این تکنولوژی در تصمیمات اعتباری، مدیریت خطر، معامله و شخصی‌سازی خدمات نیز کاربرد دارد.

موسسه امور مالی DigiBankASIA سنگاپور در مارس ۲۰۲۱ با همکاری شرکت تکنولوژی Xebia، بانک دیجیتالی UnoBank را راه‌اندازی کرد. Xebi با ترکیب محصولات مهم بانکداری و ارائه زیرساختی دیجیتالی متمایز و کارآمد، به ساخت اولین پلتفرم دیجیتالی‌محور UnoBank با نام Cognito کمک می‌کند.

به دلیل تجربه Xebia در زمینه تکنولوژی‌هایی همچون AI/ML (هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی)، ابر، DevOps، بزرگ‌داده و تحلیل، این شرکت گزینه خوبی برای همکاری با UnoBank محسوب می‌شود.

افزون بر این، نئوبانکی هندی به نام Open در دسامبر ۲۰۲۱ شرکت Finin را به قیمت ۱۰ میلیون دلار خریداری کرد. این شرکت به تقویت سیستم‌عامل مالی و ابری BankingStack در نئوبانک Open کمک می‌کند و بانک‌ها و دیگر موسسات مالی نیز ابزار لازم برای ارائه خدمات دیجیتالی یا توسعه آن را در اختیار خواهند داشت.

این شرکت علاوه بر ارائه حساب‌های درآمدی برای کارکنان و مدول دستمزدی، امکان توسعه را برای شرکت‌هایی که از پلتفرم نئوبانکداری Open استفاده می‌کنند فراهم می‌کند.

گزارش ریپورت‌لینکر بازار نئوبانک در کشور‌های استرالیا، برزیل، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ژاپن، روسیه، کره‌جنوبی، انگلستان و آمریکا را پوشش داده است.

منبع: Globenewswire

https://pvst.ir/df4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو