skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم و بیشترین زیان خرس‌های بازار

۵ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

 کاهش قیمت و نزول مدت‌هاست که به جریان اصلی بازار رمزارزها تبدیل شده و معامله‌های استقراضی با هدف کسب سود از ریزش قیمت یا همان شورت‌ها سهم زیادی از بازار دارند. در این شرایط یک شوک رو به بالای قیمتی کافی بود تا یک میلیارد دلار از معاملات استقراضی شورت لیکوئید شوند.

به گزارش پیوست، در تاریک‌ترین روز ۱۵ ماه گذشته برای خرس‌ها یا طرفداران ریزش بازار، تنها طی یک روز بیش از یک میلیارد دلار معاملات شورت به دلیل کمبود پشتوانه نقدی لیکوئید شدند. بر اساس آمار منتشرشده تنها در صرافی FTX حدود ۵۰۰ میلیون دلار از معاملات شورت در ۲۴ ساعت گذشته لیکوئید شدند و زیان خرس‌های بازار به سطحی رسید که از جولای سال ۲۰۲۱ تا به امروز بی‌سابقه‌ است.

با این حال لانگ‌ها یا کسانی که به دنبال سود از افزایش قیمت هستند از خطرات نوسان قیمت رمزارزها در امان نبودند و در نتیجه افت و خیز قیمتی که بیشتر در رمزارزهای کوچک شاهد بودیم، ۱۰۰ میلیون دلار از معاملات لانگ نیز در یک روز گذشته لیکوئید شدند.

آیا ماه‌های طلایی کریپتو تکرار می‌شود؟

با اینکه تاریخچه کوتاه رمزارزها اطلاعات چندان محکمی برای پیش‌بینی آینده ارائه نمی‌کند اما در همین عمر کوتاه ۱۳ساله ماه اکتبر بیشتر اوقات برای طرفداران کریپتو خوش‌خبر بوده است. در این ۱۰ سال از ۱۳ سال گذشته، ماه اکتبر از لحاظ افزایش قیمت رکورد تازه‌ای به جا گذشته و سال گذشته نیز در همین ماه پایه‌های صعود به اوج قیمت ۶۹ هزار دلاری در اوایل نوامبر گذاشته شد.

حال به نظر می‌رسد بیت‌کوین و اتریوم در روزهای پایانی ماه اکتبر بار دیگر در حال خانه‌تکانی هستند و نشانه‌هایی از پایان روند نزولی به چشم می‌خورد. اتریوم و بیت‌کوین به ترتیب با افزایش قیمت ۱۰ و ۴.۳ درصدی توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند و در نتیجه جهش بزرگان بازار، بازیگران کوچک‌تری همچون کاردانو، سولانا و دوج‌کوین نیز رشدی ۹ درصدی را تجربه کردند.

افزایش قیمت و ورود سرمایه به بازار رمزارزها باعث شد بار دیگر سرمایه کلی بازار کریپتو از هزار میلیارد دلار عبور کند؛ سطحی که از ماه آگوست ۲۰۲۲ دیگر دیده نشده بود.

بیشترین ضرر مربوط به بیت‌کوین و اتریوم است

لیکوئید شدن یا از دست رفتن سرمایه معامله‌گران در نتیجه زیان بیش از حد معاملات استقراضی رخ می‌دهد. صرافی‌ها به معامله‌گران و فعالان بازار اجازه می‌دهند حتی با سرمایه کم، از اهرم‌های اعتبار خود استفاده و سود و زیان‌شان را چند برابر کنند.

در صورت استفاده از اهرم یا همان معاملات استقراضی، ضرر و سود معامله‌گران نیز با توجه به اهرم اعتباری بیشتر می‌شود و در صورتی که یک معامله به اندازه سرمایه اولیه معامله‌گران ضرر کند، صرافی به صورت خودکار معامله را می‌بندد و سرمایه اولیه را به جای زیان خود برمی‌دارد.

از یک میلیارد دلار سرمایه‌ای که در نتیجه لیکوئید شدن معامله‌گران از دست رفت، بیت‌کوین و اتریوم همان‌طور که انتظار می‌رفت بیشترین سهم را داشتند. معامله‌گران بیت‌کوین با ۵۵۰ میلیون دلار و اتریوم نیز با ۴۷۶ میلیون دلار زیان بیشترین ضربه را متحمل شدند.

منبع: Coindesk, Decrypt

 

 

 

https://pvst.ir/de2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو