skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یورش منتقدان به اتریوم ۲.۰؛ تبلیغات یا تحول؟

۱۲ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

حمله منتقدان به اتریوم ۲

تغییرات صورت‌گرفته در اتریوم و سبزتر شدن این شبکه از نظر محیط‌زیستی می‌تواند فرصتی برای علاقه‌مندان به این شبکه تلقی شود و بر اشتباه منتقدان صحه بگذارد.

به گزارش پیوست، ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، در کنفرانس بلاک‌چین تورنتو که اوایل آگوست امسال برگزار شد اعلام کرد: ادغام در راه است و این به‌روزرسانی، به‌ عنوان نتیجه تلاش هشت‌ساله توسعه‌دهندگان اتریوم بالاخره باعث تغییر نحوه اجماع به اثبات سهام می‌شود.

در دنیای رمزارزها با مشاهده وایت‌پیپر پروژه‌های مختلف متوجه می‌شویم بسیاری از وعده‌ها صرفاً برای جذب سرمایه و مخاطب داده می‌شود و تنها درصد کمی از پروژه‌ها نیاز‌ها را به خوبی متوجه می‌شوند و راه‌حل‌های درست ارائه می‌دهند. با معرفی بیت‌کوین در سال ۲۰۰۸، این وعده‌ دادن‌ها هم آغاز شد. برخی این تکنولوژی را فارغ از راه طولانی‌ای که در پیش دارد، تحت عنوان تحول، انقلاب و راه نجات معرفی کردند. هرچند این صحبت‌ها در مورد بیت‌کوین و سایر پروژه‌ها خیلی زود روند منطقی پیدا کرد اما بسیاری از پروژه‌ها همچنان در حال سوءاستفاده از این روش‌ها برای منافع خود هستند.

در پاسخ این صحبت‌ها منتقدان همواره با تکیه بر غیرقانونی بودن، رد پای عظیم کربن و ضرر مالی کاربران، سعی در ناکارآمد نشان دادن این تکنولوژی دارند.

امسال برای اتریوم موضوع متفاوت است. این شبکه از نظر کارآمدی و خلاقیت در رفع چالش‌های امور مالی ثابت شده است و می‌توان به آمار کاربران، تراکنش‌ها، پلتفرم‌ها و قراردادهای هوشمند مراجعه کرد. اما همچنان با مسائلی نظیر غیرقانونی بودن استفاده از آن، مصرف برق و تولید کربن زیاد یا ایجاد بستری برای فعالیت‌های مجرمانه دست‌وپنجه نرم می‌کند.

اتریوم بعد از هشت سال روش اجماع را تغییر و به همین دلیل مصرف انرژی شبکه را تا ۹۹ درصد کاهش داد. همچنین طبق اعلام رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، احتمال اوراق در نظر گرفته شدن دارایی‌های دیجیتالی مبتنی بر اثبات سهام بالاست.

با انجام این به‌روزرسانی عملاً دغدغه بسیاری از منتقدان درباره اتریوم برطرف شد و حتی دارایی‌های این شبکه شانس بیشتری برای قانونی شدن پیدا کردند. با این حال اکنون برخی معتقدند این تغییرات خیانت به ویژگی‌های بنیادی بلاک‌چین است و اتریوم با این اقدام آزادی، شفافیت و عدم تمرکز را با خطر مواجه کرده است.

در کنار ویژگی‌های جذاب برای منتقدان، اتریوم با این به‌روزرسانی می‌تواند حجم بالایی از تراکنش‌ها را در زمان کوتاه‌تر و با کارمزد پایین‌تر پردازش کند. این موضوع با توجه به استقبال شدید کاربران از پلتفرم‌های اتریوم می‌تواند به توسعه هرچه بیشتر این زنجیره منجر شود.

پروژه به‌روزرسانی اتریوم بدون از دسترس خارج شدن این شبکه و انجام تغییرات بنیادی، فرایند بسیار دشواری بود و می‌توان آن را به تعویض موتور هواپیما هنگام پرواز تشبیه کرد که توسعه‌دهندگان این شبکه به خوبی آن را انجام دادند. کاهش کربن، کارمزد، سرعت انجام تراکنش و افزایش کارایی شبکه‌ای به این بزرگی می‌تواند باعث جذب کاربران بیشتر و افزایش پذیرش عمومی رمزارزها شود.

مهم‌ترین سوال منتقدان در مورد اتریوم ۲.۰، از بین رفتن فضای غیرمتمرکز این شبکه است. اتریوم تقریباً بیش از ۵۰ درصد از ارزش کل صنعت مالی غیرمتمرکز را به خود اختصاص داده است. این سیستم بر مبنای حمایت از تراکنش‌های همتا به همتا و از بین بردن نیاز به واسطه‌های شخص ثالث توسعه داده شده است.

منتقدان بر این عقیده‌اند که اتریوم نمونه خوبی از تمرکزگرایی بود و امروزه در یک مدل جدید تبدیل به سیستمی متمرکزتر از تصور عمومی شده است.

این بحث با تحریم پلتفرم تورنادوکش اتریوم از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا داغ‌تر شد. این وزارتخانه تورنادوکش را به پولشویی متهم و اقدام به تحریم آن کرد. این پلتفرم در حقیقت یک قرارداد هوشمند است و هیچ نهادی توان دخالت در آن را ندارد با این حال استیبل‌کوین‌های موجود در این قرارداد هوشمند با تحریم آمریکا فریز و غیرقابل استفاده شدند. بسیاری از استیبل‌کوین‌ها توسط نهاد‌های متمرکز و زیر نظر دولت‌ها فعال هستند.

به همین دلیل منتقدان و برخی کاربران نگرانی‌های جدی‌ای بابت دارایی‌های موجود در شبکه اتریوم و امکان دخل و تصرف توسط نهاد‌های دولتی و شخصی دارند.

https://pvst.ir/das

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو