skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نظام مالی بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

۱۰ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

نظام مالی بیت‌کوین

بیت‌کوین به عنوان اولین نسل رمزارها و پرچمدار دنیای غیرمتمرکز باعث ایجاد تحولات بسیاری شده است و این تحولات با محوریت کاربران و حمایت از حقوق آنها، استقبال بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان از تکنولوژی بلاک‌چین و بیت‌کوین را در پی داشته است.

به گزارش پیوست، استفاده و شناخت بستر بیت‌کوین به‌ عنوان علاقه‌مند و مصرف‌کننده یا به عنوان توسعه‌دهنده می‌تواند نقش بسزایی در همگام شدن با مسیر تحولات جهانی داشته باشد.

مسیر توسعه پول در طول تاریخ نشان می‌دهد ما همواره در تلاش برای بهبود سازوکارهای مالی جوامع بوده‌ایم. شکل‌گیری اسکناس و در ادامه، شکل دیجیتالی پول این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. هرچند پلتفرم‌های Apple Pay، Amazon Pay و PayPal به عنوان شکل دیجیتالی پول به‌ وجود آمده است اما استفاده از این سازوکارها به معنی دادن اختیار به نهادهای متمرکز برای کنترل سرمایه کاربران است.

این نهادها زیر نظر دولت‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و می‌توانند با سیاست‌گذاری یا به روش مستقیم در مورد پول و سرمایه کاربران اعمال نظر کنند. برای مثال می‌توان یک انتقال وجه ساده را در نظر گرفت. در این روش بروز چند مشکل محتمل است:

  • مشکل فنی در سیستم‌های یک موسسه مالی
  • هک شدن حساب کاربر یا سرور نهاد مالی
  • ایجاد محدودیت در حساب برای انتقال وجه

در بین این مشکلات یک نقطه اصلی به نام نهاد مالی یا بانک، مشترک است. در مقابل یک تراکنش بیت‌کوینی را در نظر بگیرید. با نمایش پیام تایید تراکنش، پردازش انجام می‌شود. سیستم به صورت خودکار فرایند احراز هویت را انجام می‌دهد، موجودی حساب را تایید می‌کند و تراکنش صورت می‌گیرد. همه این اتفاقات در چند دقیقه انجام و بیت‌کوین در حساب گیرنده قرار می‌گیرد.

به همین دلیل بیت‌کوین چالش‌ها و محدودیت‌های سیستم بانکی را از بین می‌برد. در این سیستم محدودیتی برای انتقال وجه وجود ندارد و حتی احتمال هک در این سیستم نزدیک به صفر است. معرفی بیت‌کوین باعث شکل‌گیری و رشد سایر پروژه‌های رمزارزی در ۱۲ سال گذشته شده است. هدف این پروژه‌ها برطرف کردن هرچه بیشتر این محدودیت‌ها و اضافه کردن عملکردهای بیشتر در دنیای رمزارزهاست.

کریپتوکارنسی چیست؟

ارز رمزنگاری‌شده یک رشته کد رمزنگاری‌شده از داده‌هاست که نماینده یک واحد ارز محسوب می‌شود. این رشته کد در بستر بلاک‌چین ساماندهی می‌شود. بلاک‌چین با ساماندهی این کدها عملیات خرید و فروش یا همان انتقال را انجام می‌دهد.

رمزارز یک ارز دیجیتالی یا مجازی به عنوان یک وسیله برای مبادله است. این ارزها کاملاً مشابه ارزهای مرسوم در دنیایی واقعی است با این تفاوت که نمود فیزیکی ندارند و مشکلات مربوط به پول فیات را برطرف می‌کنند. در سازوکار بیت‌کوین به دلیل نبود نهادهای متمرکز مانند بانک یا هرگونه نهاد مرکزی دیگر، تنها با برآورده شدن شرایط خاص واحدهای جدید تولید می‌شوند. برای مثال تنها با اضافه شدن بلاک جدید به بلاک‌چین، ماینرها با بیت‌کوین‌های جدید پاداش داده می‌شوند. سقف مجاز تعیین‌شده برای بیت‌کوین، ۲۱ میلیون واحد است و به همین دلیل بیت‌کوین از یک ساختار ضدتورمی برخوردار است.

مزایای بیت‌کوین

به واسطه بیت‌کوین پروژه‌های بلاک‌چینی زیادی با استفاده از تکنولوژی به‌ کار گرفته‌شده در بیت‌کوین، توسعه و معرفی شدند. به همین دلیل امکان ارسال تراکنش‌ها و دارایی توسط کاربران با کارمزد کم و بدون نیاز به واسطه در کمترین زمان ممکن فراهم شد. در این سیستم هویت افراد مخفی و شرایط برای حفظ حریم خصوصی کاربران فراهم شده است. با توجه به موضوعات مطرح‌شده، مالکیت دارایی با کاربران است و هیچ شخص دیگری امکان دخل و تصرف یا ایجاد محدودیت در آن را ندارد.

تمامی تراکنش‌ها و داده‌های موجود روی بلاک‌چین رمزنگاری می‌شوند و امکان استفاده از بلاک‌چین به صورت شبانه‌روزی برای همه کاربران فراهم است. با استفاده از بیت‌کوین نیازی به ارائه اطلاعات هویتی و انجام فرایندهای پیچیده و زمان‌بر معمول در بانک‌ها نیست.

نقل و انتقال روی شبکه بیت‌کوین برخلاف شبکه‌های بانکی بسیار پرسرعت است و تراکنش‌ها به سرعت پردازش می‌شوند. با وجود این، همچنان نبود توسعه کافی برای دسترسی عموم و نوسانات قیمتی از چالش‌های پیش‌روی بیت‌کوین و رمزارزهاست.

https://pvst.ir/d9b

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو