skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ادغام شبکه اتریوم در راه است؛ آخرین آزمایش با موفقیت انجام شد

۲۰ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

ادغام شبکه اتریوم

ادغام شبکه اتریوم و عبور از الگوریتم اثبات کار (PoW) یکی از مهمترین اتفاقات جهان کریپتو گام دیگری رو به جلو برداشت. توسعه‌‌دهندگان اتریوم می‌گویند سیزدهمین آزمایش شبکه نیز با موفقیت انجام شد.

توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم مدت‌ها است برای اطمینان از سلامت ادغام بزرگ (The Merge) به آزمایش‌ و بررسی مشغول هستند. شبکه اتریوم قرار است زمانی بین ۱۳ تا ۱۵ سپتامبر، ادغام را نهایی و با گذار به اثبات سهم (PoS)، مصرف انرژی شبکه خود را کاهش دهد.

سیزدهمین آزمایش اتریوم با موفقیت انجام شد

اتریوم دیروز ۱۰ سپتامبر آزمایشی را که به گفته توسعه دهندگان آخرین آزمون این به‌روزرسانی بزرگ است را بدون مشکل به پایان رساند.

توییت مربوط به موفقیت سیزدهمین شدو فورک اتریوم

آخرین شدو فورک پیش از ادغام، شدو فورک #13، موفقیت آمیز بود.

سیزدهمین شَدو فورک (Shadow Fork) یا فورک در سایه، شبکه اصلی اتریوم دیروز دهم سپتامبر با موفقیت به پایان رسید. شَدو فورک‌ در واقع آزمایشی است که جنبه‌‌های مختلف ادغام بزرگ را بررسی و مشکلات را با استفاده از یک شبیه‌سازی زیر نظر می‌گیرد. در این فرایند روند گذار به اثبات سهم به صورت شبیه‌سازی شده بررسی می‌شود.

چند توسعه دهنده اتریوم در مصاحبه با وب‌سایت دیکریپت موفقیت آخرین شَدو فورک این شبکه را تایید کردند. ماریسو ون در ویجدن، یکی از توسعه‌‌دهندگان اصلی اتریوم به دیکریپت گفت: «هیچ مشکلی وجود نداشت.»

هفته گذشته به‌روزرسانی مهمی به نام بلاتریکس (Bellatrix) در شبکه اتریوم با مشکلاتی مواجه شد و «نرخ از دست رفتن بلوک» این به‌روزرسانی به ۱۷۰۰ درصد رسید.

نرخ از دست رفتن بلوک (missed-block-rate) معیاری است که ناتوانی شبکه اتریوم در تایید بلوک‌های پیشنهادی را می‌سنجد. در حالت عادی حدود ۰.۵ درصد از بلوک‌ها با این مشکل مواجه می‌شوند اما چند ساعت پس از بروزرسانی بلاتریکس، نرخ از دست رفتن بلوک به ۹ درصد رسید.

توسعه‌دهندگان می‌گویند آماده نبودن اپراتور‌های گره‌های اتریوم دلیل این نرخ از دست رفتن بلوک است. به گفته آنها، اپراتورهای گره‌ها هنوز به‌روزرسانی لازم برای نرم‌افزار آماده ادغام را انجام نداده بودند. اپراتورها در واقع افراد و سازمانی هستند که زیرساخت شبکه اتریوم را فراهم می‌کند.

هنگام به‌روزرسانی بلاتریکس، ۲۵.۲ از گره‌های اتریوم هنوز نرم‌افزار خود را به‌روزرسانی نکرده بودند. در حال حاضر و براساس اطلاعات وب‌سایت Ethernodes، این رقم به ۱۵.۴ کاهش یافته است.

تیرنس تسائو، یکی از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم می‌گوید شَدوفورک اخیر این مساله را بار دیگر آزمایش کرد و نتایج نشان می‌دهد مشکل برطرف شده است.

۴ روز تا ادغام

گوگل به تازگی روزشماری را به نتایج جستجوی خود اضافه کرده است که تخمین روزهای مانده تا ادغام شبکه اتریوم را نشان می‌دهد.

در صورتی که عبارتی مثل ادغام (The Merge)، ادغام اتریوم (Ethereum Merge) و تاریخ ادغام اتریوم (Ethereum Merge Date) را در گوگل جستجو کنید، گوگل در نوار اول نتایج روزشماری را نمایش می‌دهد که زمان باقی‌مانده تا ادغام را به صورت تقریبی به شما نمایش می‌دهد.

تاریخ-ادغام-شبکه-اتریوم
روزشمار گوگل از زمان احتمالی ادغام شبکه اتریوم

براساس این روزشمار در زمان نگارش خبر، ۳ روز و ۱۰ ساعت تا ادغام شبکه اتریوم باقی است.

۶ ماه آزمون و خطا

ادغام شبکه اتریوم حاصل سال‌ها برنامه‌ریزی است و نزدیک به ۶ ماه از اولین Shadow Fork توسعه دهندگان این شبکه می‌گذرد. توسعه دهندگان اتریوم اولین شدو فورک را در ۱۱ آوریل ۲۰۲۲ اجرایی کردند.

با نزدیک شدن به تاریخ ادغام، تعداد آزمایش‌ها نیز افزایش یافته و در چند ماه اخیر تقریبا هر هفته شاهد یک Shadow Fork بودیم. با توجه به میلیارد‌ها دلار سرمایه موجود در اپلیکیشن‌ها، ابزارهای مالی و ذخایر اتریوم، دومین رمزارز جهان از لحاظ حجم بازار، دیگر جایی برای خطا باقی نمی‌ماند.

توسعه‌دهندگان اطمینان می‌دهند که این ادغام بزرگ درست طبق برنامه انجام می‌شود. با این همه، احتمالا برای اطمینان خاطر بیشتر آزمایش‌ها همچنان ادامه خواهند داشت.

منبع: Decrypt, Cointelegraph

https://pvst.ir/d60

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو