skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مزایای شبکه لایتنینگ به عنوان فناوری پرداخت

۱۶ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

شبکه لایتنینگ، فناوری لایه دوم بیت‌کوین است و مزایای آن باعث می‌شود در این شبکه امکان پرداخت سریع و ارزان به راحتی برای بیت‌کوین فراهم شود.

به گزارش پیوست، بیش از یک دهه از عرضه بیت‌کوین می‌گذرد و هدف این تکنولوژی فراهم کردن امکان پرداخت مطمئن همتا به همتا، بدون نیاز به شخص ثالث بوده است. توان عملیاتی‌ بیت‌کوین برای حفظ مقاومت در برابر سانسور، روی حجم یک مگابایت برای هر بلاک و فاصله اضافه شدن بلاک‌ها به زنجیره روی زمان ۱۰ دقیقه‌ یک بار محدود شده است. این محدودیت باعث می‌شود تقریباً هر کسی با دسترسی به اینترنت بتواند نود شخصی خود را راه‌اندازی کند که این موضوع نقش بسزایی در مقاومت در برابر سانسور دارد.

اما این موضوع باعث می‌شود تراکنش‌ها دیرتر نهایی شوند و در کل، شبکه می‌تواند تعداد کمی تراکنش را در ثانیه پردازش کند. به همین دلیل بیت‌کوین برای پرداخت‌های خرد مناسب نیست؛ اما از امنیت بالایی برای انجام تراکنش برخوردار است. شبکه لایتنینگ، فناوری لایه دوم بیت‌کوین است. لایتنینگ روی بلاک‌چین بیت‌کوین ساخته و توسعه داده شده است و امکان انجام تراکنش سریع و ارزان را فراهم می‌کند. لایتنینگ امکان مقیاس‌پذیری بسیار بالایی دارد.

لاتینینگ
افزایش مقیاس‌پذیری بیت‌کوین با استفاده از لایتنینگ

غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور

مانند بیت‌کوین، کاربران لایتنینگ می‌توانند نود (گره) خود را راه‌اندازی کنند و به مدیریت کانال‌های پرداخت بپردازند. امکان راه‌اندازی نود یکی از تفاوت‌های اصلی لایتنینگ با سایر تکنولوژی‌های لایه دومی است.

برای مثال روش rollup یا جمع‌آوری در اتریوم، یک قرارداد هوشمند است و وضعیت همه کاربران را ذخیره می‌کند. این امکان در لایتنینگ به صورت تعداد زیادی کانال پرداخت وجود دارد. در لایه دومی‌های اتریوم که بر اساس روش rollup عمل می‌کنند، یک گره اپراتور مسئول مدیریت و به‌روزرسانی وضعیت است. به همین دلیل احتمال سانسور اطلاعات بالا می‌رود. در این مدل حتی اگر شبکه اصلی مانند اتریوم یا سولانا به اندازه کافی در مقابل سانسور مقاوم باشند، با سوء‌استفاده از قرارداد هوشمند یا نود اپراتور، کاربران لایه دوم تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

در لایتنینگ هر کاربر قادر است کانال پرداخت مجزا ایجاد کند. بر همین اساس، حتی سوء‌استفاده از یک کانال تاثیری در عملکرد شبکه ندارد. البته نگرانی‌هایی در مورد سوء‌استفاده از نود‌هایی با کانال‌های پرداخت زیاد وجود دارد اما در نهایت کاربر اختیار تصمیم‌گیری دارد و می‌تواند در صورت نیاز از دیگر کانال‌ها برای انجام تراکنش استفاده کند. این مقاومت در برابر سانسور که لایتنینگ ارائه می‌دهد نتیجه تمرکززدایی است که تقریباً دیگر پروژه‌ها از آن بی‌بهره‌اند.

بسیار مقیاس‌پذیر

پرداخت‌های لایتنینگی از طریق کانال‌های پرداخت انجام می‌شود. معمولاً انجام هر پرداخت نیازمند عبور تراکنش از چندین کانال پرداخت است. به طور میانگین پرداخت با عبور از چهار یا پنج hops (گره مسیریابی) انجام می‌شود. با فرض زمان مورد نیاز یک ثانیه‌ای برای عبور تراکنش از هر گره، تراکنش‌ها حدوداً پنج ثانیه‌ای انجام می‌شوند. با این حال، اگر بین فرستنده و گیرنده تراکنش، یک کانال مستقیم موجود باشد، تراکنش در کسری از ثانیه انجام می‌شود.

کارمزدها حدود ۰.۱ درصد از مبلغ تراکنش را شامل می‌شود. برای مثال پرداخت یک دلاری کارمزدی تقریباً معادل ۰.۱ سنت دارد. برای پرداخت‌های مستقیم و بدون نیاز به hops هزینه‌ای وجود ندارد. نتایج بنچمارک Lightning Network Daemon (LND) نشان می‌دهد هر گره توانایی انجام ۵۰ تراکنش در ثانیه (tps) را دارد. با این حال بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری می‌تواند این عدد را تا هزار تراکنش در ثانیه بالا ببرد. گره‌ها می‌توانند به صورت موازی عملیات انجام تراکنش‌ها را پیش ببرند. به همین دلیل می‌توان تخمین زد اگر هزار گره با ظرفیت هزار تراکنش در ثانیه کار کند، کل شبکه توانایی انجام یک میلیون تراکنش در ثانیه را دارد.

لایتنینگ
مقایسه شبکه لایتنینگ با سایر شبکه‌های پرداخت

گره‌های مسیریابی

مشوق‌های ماینرها در بیت‌کوین به نحوی در لایتنینگ هم وجود دارند. بلاک‌چین بیت‌کوین با آزادسازی بیت‌کوین و پرداختش به ماینرها، آنها را تشویق به ادامه فعالیت و ایمن‌سازی شبکه می‌کند. در لایتنینگ گره‌های پرداخت در ازای عبور تراکنش، کارمزد دریافت می‌کنند. در این مدل، بازار رقابتی‌ تشکیل می‌شود که نودها برای جذب تراکنش‌های بیشتر اقدام به کاهش کارمزدها و انجام ایمن‌تر تراکنش‌ها می‌کنند.

لایتنینگ
نود‌های لایتنینگ باعث غیرمتمرکز شدن و مقاومت در برابر سانسور می‌شوند.

شبکه لایتنینگ به دلیل اتکا به بلاک‌چین بیت‌کوین از امنیت بالایی برخوردار است. این شبکه به دلیل امکان ایجاد کانال‌ها به صورت آزادانه‌ای که برای کاربران فراهم می‌کند بسیار غیرمتمرکز و در مقابل سانسور مقاوم است. روش درآمدزایی و تشویق نودها در این شبکه بسیار کارآمد بوده و با هدف بالا بردن امنیت و عدم تمرکز طراحی شده است. همان‌طور که ساتوشی ناکاموتو بیت‌کوین را با هدف انجام پرداخت بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث توسعه داد؛ امروزه این هدف با استفاده از لایتنینگ و افزایش مقیاس‌پذیری بیت‌کوین بدون به خطر انداختن ارزش‌های بیت‌کوین، در حال تحقق است.

https://pvst.ir/d4z

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو