skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

حبیب آرین کارشناس بازار سرمایه

حبیب آرین کارشناس بازار سرمایه

پیوست روند نمادهای حوزه فاوا را بررسی می‌کند؛ ادامه تاخت مادیرا

حبیب آرین کارشناس بازار سرمایه
حبیب آرین
کارشناس بازار سرمایه

۱۰ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

بازار سرمایه هفته را رکودی پشت سر گذاشت و آخرین روز را در حالی به پایان رساند که بیش از یک هزار واحد ریزش را تجربه کرد.

به گزارش پیوست، این روزها اخبار برجامی موجب ابهامات زیادی در بازار سرمایه شده به طوری که مجموع ارزش معاملات خرد در روز چهارشنبه بار دیگر به زیر سه هزار میلیارد تومان کاهش یافت و به دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد نشان از اقبال سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار سرمایه دارد. همچنین خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پنج روز متوالی منفی است.

نمای کلی بازار در هفته‌ای که گذشت.

گروه‌های فاوا

گروه مخابرات منفی ۰.۲۸ درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. گروه نرم‌افزا و خدمات نیز بازدهی ۰.۴۳ درصدی را به ثبت رسانده است. گروه تجهیزات مخابراتی نیز بازدهی ۰.۱۲ درصدی را به ثبت رساند. اما گروه سخت‌افزار و تجهیزات، بازدهی بالای ۶.۳۷ درصدی را در طول هفته کسب کرده و در رتبه چهارم میان تمامی گروه‌ها از نظر بازدهی قرار گرفته است.

کمترین‌ها و بیشترین‌ها

در میان تمامی شرکت‌های بورسی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مادیرا در طول هفته بازدهی خیره‌کننده ۹.۴۲ درصدی را کسب کرده است. نماد افرا نیز با ۶.۰۸ درصد بازدهی از دیگر نمادهایی بوده که با استقبال فعالان بازار مواجه بود و در طول هفته به طور مستمر افزایش قیمت را تجربه کرده است. در مقابل گروه فناوا با منفی ۷.۱۲ درصد تغییر، بیشترین افت را در میان تمامی این نمادها به ثبت رسانده. های‌وب هم منفی ۲.۶۳ درصد افت را نشان می‌دهد. به طور کلی دیگر نمادها مانند شاخص‌های کلان در بازار سرمایه، دستخوش نوسان‌های محدودی شده‌اند.

شرکت‌ها چه می‌گویند؟

مادیرا در هفته گذشته با صف‌های خرید مواجه شده بود. با این حال گزارش‌های ماهانه از افت فروش این شرکت خبر می‌داد. مادیرا در گزارش تلفیق مردادماه، ۳۲۶ میلیارد تومان فروش ثبت کرد که ۱۱ درصد نسبت به تیرماه رشد داشته است. مقدار فروش مادیرا در مردادماه ۲۷۳۵۸ دستگاه بوده که نسبت به ماه قبل چهار درصد کاهش پیدا کرده است. محصولات نمایشی و محصولات لوازم خانگی دو گروه اصلی فروش شرکت است که نرخ فروش این گروه‌ها نسبت به ماه قبل به ترتیب ۱۶ درصد رشد و ۶ درصد افت داشته است. گروه مادیرا مجموعاً در پنج‌ماهه منتهی به مرداد درآمد فروش ۱۳۱۷ میلیارد تومانی را ثبت کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۹ درصد کاهش داشته است.

روند یک‌ماهه مادیرا در بازار سرمایه

تصویب افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی مداران

هیات مدیره شرکت داده‌پردازی ایران مجوز افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی از محل سود انباشته را به منظور جلوگیری از خروج نقدینگی و تامین سرمایه در گردش جهت شرکت در مناقصات و اصلاح ساختار مالی به تصویب رساند. شرکت کارخانجات پارس الکتریک نیز در اطلاعیه‌ای مهم از فروش قطعی تلویزیون توسط فروشنده به خریدار برای توزیع در استان‌های مرکزی، غربی و شمال غرب کشور خبر داده است. طرف قرارداد شرکت آریانیک الکترونیک است.

افزایش سرمایه توسن

مجمع عمومی فوق‌العاده سهامداران توسن، با افزایش سرمایه ۹۶ میلیاردی این شرکت موافقت کرد تا سرمایه توسن از ۲۰۴ به ۳۰۰ میلیارد تومان برسد. هدف از افزایش سرمایه توسن جلوگیری از خروج وجه نقد و همچنین تحقق طرح توسعه مرکز داده از محل سود انباشته از منافع افزایش سرمایه خواهد بود.

ورود شرکت تپسی به ۸ شهر جدید

تپسی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این شرکت در جهت تحقق برنامه توسعه جغرافیایی در شهرهای جدید و افزایش عمق بازار شهرهای موجود، طبق تصویب هیات مدیره در فاز دوم، فعالیت خود را در هشت شهر جدید آمل، نور، محمودآباد، همدان، بجنورد، اردبیل، کیش و خرم‌آباد آغاز کرده است. در این گزارش آمده، درآمد و هزینه‌های این طرح پیش از این در گزارش تفسیری منتشر شده و بودجه اعلام‌شده تغییری نخواهد کرد. تپسی در اطلاعیه دیگری از تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده خود خبر داد. بر این اساس افزایش سرمایه ۱۱۰ درصدی تپسی از محل مطالبات و آورده نقدی و به میزان ۱۳۰ میلیارد تومان مصوب شده است.

https://pvst.ir/d3n

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو