skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اولین ثبت سفارش واردات کالا به ارزش ۱۰ میلیون دلار با رمزارز انجام شد

۱۸ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

واردات با استفاده از رمزارز

رئیس سازمان توسعه تجارت از انجام اولین ثبت سفارش رسمی واردات با استفاده از رمزارز به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار خبر داد.

به گزارش پیوست، علیرضا پیمان‌پاک در توییت خود نوشت در این هفته اولین ثبت سفارش واردات با رمزارز به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار با موفقیت صورت گرفته است.

او وعده داد تا پایان شهریورماه، استفاده از رمزارزها و قراردادهای هوشمند به صورت گسترده در تجارت خارجی اجرایی خواهد شد.

واردات با رمزارز
توییت رئیس سازمان توسعه تجارت مبنی بر انجام ثبت سفارش واردات از طریق رمزارز

مشاور سازمان توسعه تجارت، احمد صالحی، نیز پیش از این در کنفرانس تکنوبلاک اعلام کرده بود: برای استفاده از رمزارزها در زمینه تجارت خارجی مذاکرات لازم صورت گرفته و مجوزها نیز صادر شده است و هم‌اکنون در فاز اجرای این پروژه هستیم.برخی از فرایندها به صورت پایلوت انجام شده و قدم‌هایی برداشته شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در شرایطی از نهایی شدن استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات کشور خبر می‌دهد که قرار بود این طرح در اسفند ۱۴۰۰ به نتیجه برسد اما به نظر می‌رسد به دلیل مخالفت بانک مرکزی اجرای این طرح به تعویق افتاده است.

حال با توجه به اینکه پیمان‌پاک گفته است اولین ثبت سفارش برای واردات از طریق رمزارز صورت گرفته، می‌توان نتیجه گرفت بانک مرکزی موافقت اولیه خود را با روال انجام کار اعلام کرده هرچند به صورت رسمی اشاره‌ای به آن نشده است.

مصوبه دولت درباره واردات کالا با رمزارزهیات وزیران در مهر ۹۹ مصوب کرده بود که امکان استفاده از رمزارزهای استخراج‌شده در داخل کشور برای واردات فراهم شود. طبق مصوبه‌ای که به امضای اسحاق جهانگیری رسیده است، رمزارزهای استخراج‌شده صرفاً برای تامین ارز واردات کشور و بر اساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند قابل مبادله خواهد بود.

استخراج‌کنندگان باید رمزارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم به کانال‌های معرفی‌شده بانک مرکزی ایران عرضه کنند.

هنوز دستورالعمل شفافی از سوی بانک مرکزی به این منظور صادر یا منتشر نشده است اما مقرر شده بود سازوکار ثبت سفارش از طریق رمزارز نیز در سامانه جامع تجارت پیاده‌سازی شود.

 

https://pvst.ir/cx3

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو