skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون وزیر صمت: استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات کشور عملیاتی می‌شود

۲۷ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ اسفند ۱۴۰۰

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت

رئیس کل سازمان توسعه تجارت خبر از عملیاتی شدن استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات کشور داد.

علیرضا پیمان‌پاک در برنامه تلویزیونی صبح‌بخیر ایران اعلام کرد: مرکز توسعه تجارت با برگزاری بیش از ۱۵ جلسه با بانک مرکزی در حال نهایی کردن چگونگی استفاده از رمزارزهای جهان‌روا در فرایند صادرات و واردات هستند.

طبق گفته او، رمزارزهای متداول جهانی در قالب بسترهای ایجادشده به واردکننده کالا منتقل می‌‌شوند و انتقال اعتبار مورد نیاز به جای ارز، صراف و سیستم‌های سخت دیگر به راحتی از طریق رمزارزها در سامانه‌های طراحی‌شده برای آن انجام می‌گیرد.

پیمان‌پاک در خصوص نوع رمزارزها گفت: در داخل کشور طی توافقات صورت‌گرفته با بانک مرکزی رمزارزهای مجاز در فرایند واردات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سامانه جامع تجارت این موضوع پیاده‌سازی و در ثبت سفارش‌ها این رمزارزها استفاده خواهند شد.

این در حالی است که هنوز بانک مرکزی و حاکمیت نظر کلی خود را در مورد رمزارزها اعلام نکرده است. پیش از این نیز رئیس کل سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صمت در گفت‌وگو با همشهری اعلام کرده بود که ظرف سه هفته آینده در انجام مبادلات تجاری از رمزارزها استفاده خواهند کرد.

طبق گفته او، یکی از الزامات توسعه تجارت نقل و انتقالات وجوه و تضمین است، فعال اقتصادی برای تجارت با طرف مقابل باید سازوکار مالی، بانکی، پولی و بیمه‌ای داشته باشد که در این زمینه ابزارهای مختلفی مانند گشایش اسناد اعتباری، ارتباطات بین‌بانکی و صندوق ضمانت صادرات وجود دارد و اخیراً نیز یکی از ابزارهای انتقال اعتبار که در بحث‌های پرداختی به‌ کار گرفته شده، استفاده از سامانه‌های بلاک‌چین یا رمزارزهاست. پیمان‌پاک اعلام کرده بود، در حال کار روی سازوکارهای اجرای این سامانه هستیم و بخش بین‌المللی آن انجام شده و طی دو تا سه هفته آینده نیز اتصال سامانه رمزارز به سامانه‌هایی مانند سامانه جامع تجارت تعریف و ابزاری می‌شود تا فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بتوانند از این ابزار بین‌المللی استفاده کنند.

او با اشاره به پیشنهاد‌های مطرح‌شده از سوی بانک مرکزی گفت: می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم از رمزارزهای تولیدشده در داخل یا رمزارزهایی که بخش خصوصی خریده، برای واردات کالا استفاده کنیم.

پیمان‌پاک گفته است تمام سیاست‌های اتخاذشده در سازمان توسعه تجارت در چارچوب توسعه صادرات است، اگر موضوع واردات نیز مطرح باشد، واردات مواد اولیه مورد نیاز کشور در اولویت خواهد بود. در واقع به‌کارگیری رمزارزها برای واردات کالا در راستای تسهیل واردات مواد اولیه و کالاهای ضروری مورد نیاز کشور خواهد بود.

https://pvst.ir/bov

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو