skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سامانه توثیق الکترونیکی چگونه عمل می‌کند؟

۹ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد به عنوان بازوی اجرایی بانک ملی، یکی از سه بانک اولی که امکان توثیق الکترونیکی سهام را روی بسترهای خود فراهم کرده‌ است، می‌گوید: سرویس توثیق الکترونیکی یا همان «ستاره» دارای امکاناتی به منظور تسهیل و تسریع وثیقه‌گذاری سهام و سایر اموال برای مردم است.

به گزارش روابط عمومی سداد، سرویس توثیق الکترونیکی یا همان «ستاره» امکاناتی در جهت تسهیل و تسریع وثیقه‌گذاری سهام و سایر اموال در اختیار مردم قرار می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود عملیاتی شدن آن تحولی در فرایندهای مرتبط با ارائه وثایق به وجود می‌آورد. محمدحسین کاشی، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد، توضیحاتی درباره کارکردها و راه‌های استفاده از این سرویس ارائه کرده است.

به گفته او، سامانه‌ ستاره که مخفف «سامانه الکترونیکی توثیق سهام» است با همکاری شرکت دانش‌بنیان پرداخت الکترونیک سداد و سازمان بورس طراحی و پیاده‌سازی شده است. این سامانه از طریق بستر «نشان‌بانک» در اپلیکیشن ایوا که اپلیکیشن رسمی پرداخت شرکت سداد است، در فاز اول این امکان را فراهم می‌آورد که سهام یا اموال منقول دارای تاییدیه بورس را مثل سهام عدالت به‌ صورت هوشمند، توثیق و از آن به‌ عنوان ضمانت‌نامه برای محاکم قضایی استفاده کنند.

کاشی در تشریح کاربردهای این سامانه گفت: اگر سهامداری چه حقیقی و چه حقوقی قصد وثیقه‌گذاری نزد شخص دیگری را داشته باشد، می‌تواند طی مراحلی و تحت نظارت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهام خود را به‌ عنوان وجه‌الضمان نزد شخص دیگری که می‌تواند حقیقی یا حقوقی باشد، توثیق کند. این امکان برای دریافت وام از بانک‌های عامل در این سامانه هم در دسترس است و سهامداران می‌توانند با توثیق از دریافت تسهیلات بهره ببرند.

او افزود: در حال حاضر علاوه بر بانک ملی، بانک مهر و بانک رسالت نیز در این طرح حضور دارند و امیدواریم به‌زودی این طرح در سایر بانک‌ها هم اجرا شود تا کسب‌وکارها و آحاد مردم بتوانند به‌ سهولت به ضمانت‌نامه‌ها‌ی مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

او در پاسخ به این سوال که چه تدابیری برای دسترسی راحت و سریع مردم به سامانه ستاره اندیشیده شده گفت: با توجه‌ به فراگیری استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت الکترونیکی و آشنایی مردم با شیوه استفاده از آنها، یکی از بهترین و در عین‌ حال امن‌ترین روش‌ها برای ارائه خدمات توثیق هوشمند و الکترونیکی، عرضه این خدمت روی اپ‌های پرداختی بود به همین خاطر اپلیکیشن ایوا به‌ عنوان اپلیکیشن رسمی شرکت پرداخت الکترونیک سداد در مرحله اول پیش‌قدم شد تا از طریق ابزار «نشان‌بانک» بانک ملی این سرویس را به کاربران عرضه کند.

کاشی در پاسخ به این سوال که آیا در صورت اضافه‌شدن سایر بانک‌ها همه کاربران اپلیکیشن ایوا می‌توانند از این سرویس استفاده کنند یا فقط دارندگان حساب در بانک ملی ایران چنین امکانی دارند گفت: در فاز اول فقط برای حساب‌های بانک ملی ایران چنین خدمتی مهیاست اما از طریق سازمان بورس در حال مذاکره با سایر بانک‌ها هستیم تا در فاز بعد بتوانیم به‌ صورت منسجم این خدمت را به همه کاربران ایوا ارائه کنیم و این سرویس در دسترس آنها نیز قرار بگیرد. در این مقطع این خدمت را به‌ صورت آزمایشی ارائه کرده‌ایم و بعد از رفع اشکالات فنی یا مشکلات احتمالی در سازوکار اجرایی، در سطح عمومی در اختیار همه‌ مردم قرار می‌گیرد؛ به‌این‌ترتیب جمعیت حدود ۵۰ میلیون‌ نفری سهامداران کشور می‌توانند در تعامل با نظام بانکی به‌ صورت برخط، بدون تشریفات حضوری و مسیرهای پر پیچ‌وخم اداری و کاغذ بازی‌های رایج در شبکه اداری کشور از دارایی‌های خود برای وثیقه‌گذاری استفاده کنند.

او افزود: یکی از مزایای سامانه ستاره این است که کل فرایند به‌ صورت هوشمند است و کاربران از طریق اپلیکیشن ایوا در بخش نشان‌بانک می‌توانند غیرحضوری تمام مراحل لازم برای امضای الکترونیکی، انتخاب سهامی‌ که قصد توثیق آن را دارند، تعیین مقدار مورد نظر برای توثیق و همچنین اعطای حق توثیق به بورس و… را به‌ صورت هوشمند انجام دهند.

مدیرعامل پرداخت الکترونیک سداد در پاسخ به این سوال که آیا از این سرویس می‌توان برای خرید هم استفاده کرد گفت: این خدمت در حال حاضر فقط روی بستر بورس و بابت توثیق سهام به‌ منظور تضمین عمل می‌کند اما در مراحل بعدی با حضور کسب‌وکارها و مجموعه‌های بزرگ، این امکان فراهم خواهد بود که در حوزه‌های فروش اقساطی خرد نیز از آن بهره برد. در فازهای بعدی امکان استفاده از سایر اموال به این روش‌ها اضافه می‌شود و گستره‌ بزرگی از دارایی‌ها امکان توثیق می‌یابند. در این صورت می‌توان برای خرید اقساطی نیز از این خدمت استفاده کرد.

کاشی ادامه داد: خوشبختانه دستگاه قضایی نیز از این سامانه استقبال کرده و دادستان کشور نیز پشتیبانی از آن را متعهد شده و قرار است با پیگیری سازمان بورس سامانه ستاره به‌ زودی به قوه قضائیه متصل شود تا رصد و دسترسی به اطلاعات متقاضیان توثیق سرمایه و سهام میسر باشد.

به گفته وزیر اقتصاد، سیم‌کارت، طلا، خودرو و دیگر دارایی‌ها در آینده نزدیک می‌توانند با اضافه‌ شدن به این سامانه اعتبار شخص را برای وثیقه‌گذاری و همچنین اعتبارسنجی بالا ببرند تا به شکل واقعی از کار مردم گره‌گشایی شود.

https://pvst.ir/cvl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو