skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دبیر شورای اجرای فناوری اطلاعات: بدون قانون حمایت از داده اجازه دسترسی به پرونده الکترونیکی سلامت نمی‌دهیم

۵ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

رضا باقری اصل سلامت الکترونیکی ©عکس از انجمن تجارت الکترونیکی

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تاکید کرد تا زمانی که قانون حمایت از داده به تصویب نرسد اجازه دسترسی به پرونده‌ سلامت الکترونیکی افراد به بخش خصوصی داده نخواهد شد.

به گزارش پیوست، رضا باقری اصل با حضور در کمیسیون سلامت الکترونیکی انجمن تجارت الکترونیکی اعلام کرد: داده‌های نظام سلامت الکترونیکی در تمام دنیا جزو داده‌های حساس تلقی می‌شود. پاسداری از آن وظیفه تک‌تک فعالان این حوزه است که امیدواریم با کمک یکدیگر، قوانین این حوزه را نیز به تصویب برسانیم.

او تاکید کرد قانون باید وظیفه هر کدام از بخش‌ها را در قبال حفاظت از داده‌های افراد مشخص کند چراکه داده‌های سلامت دیگر شبیه به داده‌های بانکی نیستند که اگر نشت پیدا کرد یا هک شد در یک دوره کوتاه بتوان تبعات آن را کنترل کرد. از همین رو باید زودتر قانون حمایت از داده به تصویب برسد.

به گفته او، تا زمانی که قانون حمایت از داده به تصویب نرسد و امکان دسترسی به داده‌ها فراهم نشود کسب‌وکارهای نوآور امکان خلق سرویس روی داده‌ها را نخواهند داشت.

او گفت: بخش خصوصی با یک صدای واحد می‌تواند پیشنهاددهنده قوانینی باشد که اکنون در حال تدوین آن هستیم؛ هم‌اکنون در حال اصلاح نظام اپراتوری سلامت در کشور هستیم و وزارت بهداشت نیز به عنوان سیاست‌گذار این حوزه نقشه کلی نظام سلامت کشور را ترسیم خواهد کرد.

او ادامه داد: امروز تابوی نسخه الکترونیکی شکسته و این آغاز راه است و بخشی از نیاز کشور را پاسخ می‌دهند، با اینکه بارها سعی شد این پروژه متوقف شود اما با همکاری دوستان این روند ادامه پیدا کرد.

باقری اصل همراهی بخش خصوصی با یکدیگر و هم‌صدایی آنان در پیشبرد اهداف‌شان را یکی از الزامات رسیدن به نتیجه عنوان کرد.

در این نشست همچنین امین بیگلرخانی، رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، گفت: در تمام طول مسیر اجرای پروژه‌های سلامت الکترونیکی سعی کرده‌ایم وارد اجرا نشویم از همین رو هرگاه موضوع اجرایی کردن پنل یکپارچه برای نسخه الکترونیکی نیز مطرح شد ما سعی کردیم آن را اجرایی نکنیم و اگر اجرایی شد برای یک مدت کوتاه باشد و اعلام کرده‌ایم که این پنل یکپارچه فقط برای مواقع ضروری است.

در ادامه این نشست ژوبین علاقبند، رئیس کمیسیون سلامت الکترونیک انجمن مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری لیان، گفت: یکی از اهدافی که امروز در کمیسیون سلامت دیجیتالی داریم این است که به عزیزان بخش دولتی بگوییم بخش خصوصی را به عنوان مشاور کنار خود بدانید. به این دلیل که شرکت‌ها وقتی فعالیت می‌کنند وارد فضاهایی می‌شوند که قانونی برای آن وجود نداشته و خلاء قانونی وجود دارد.

رئیس کمیسیون سلامت الکترونیک انجمنِ تاکید کرد: اولین عکس‌العمل این است که بازیگران سنتی‌ای که در آن فضا بوده‌اند،‌ این خواسته را دارند که جلوی این فعالیت‌ها گرفته شود. این از عدم آگاهی نسبت به فضای سلامت دیجیتالی ناشی می‌شود.

علاقبند با اشاره به اینکه هدف دوم کمیسیون این است که بخش خصوصی کنار یکدیگر بنشینند و متحد باشند خاطرنشان کرد: امروز خیلی از کسب‌وکارهایی که در اینجا جمع شده‌اند رقیب یکدیگرند اما به رغم رقابتی که این شرکت‌ها دارند باید برای رسیدن به اهداف مشترک کنار یکدیگر باشند. با این کار می‌توانیم مانع از به وجود آمدن قوانینی شویم که این کسب‌وکارها را با مشکل مواجه می‌کند و به تصویب قوانینی که دغدغه‌های حاکمیتی و حقوق مردم را در این سرویس‌ها پاسخ دهد و به اقتصاد کشور، کمک کنیم.

https://pvst.ir/cto

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو