skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورودی

مهران محرمیان نویسنده میهمان

مشتری در مرکز کسب‌وکار بانکی

مهران محرمیان
نویسنده میهمان

۱ اسفند ۱۳۹۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۱

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ مهر ۱۳۹۹

گفته می‌شود آینده از امروز آغاز می‌شود. برای پرداختن به بانکداری آینده، ‌گریزی از نگاه کردن به وضعیت امروز بانکداری نیست. پیش‌بینی تعریف بانکداری آینده منوط به در نظر گرفتن پارامترهای متعددی در حوزه‌‌ای گسترده اعم از پارامترهای اجتماعی، رفتار و خواست مشتری و روند پیشرفت فناوری در حوزه‌های متعدد بانکی است. در پیش‌بینی آینده همواره درصدی از عدم قطعیت وجود دارد ولی با توجه به روشن بودن پارامترهای موجود در زمان حاضر که در شکل‌دهی به بانکداری آینده تاثیرگذار هستند این امر غیرممکن نیست. ضمن اینکه بازیگران اصلی یک صنعت می‌توانند با آینده‌نگاری به جای آینده‌نگری، نقش موثری در ساختن آینده‌ مطلوب داشته باشند.

در اینجا تلاش می‌کنیم تا به مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل موثر بر شکل دادن به آینده بانکداری اشاره کنیم. در نگاهی کلان، دو عامل نیاز مشتری و فشار پیشرفت فناوری، بیشترین تاثیر را بر شکل و شمایل بانکداری در آینده خواهند داشت. مشتری بانکداری آینده مجهز به فناوری‌های جدیدی است که از زمان بیدار شدن تا به خواب رفتن او همواره همراه او هستند. درخواست مشتری آینده از بانک خود، یکی از مهم‌ترین عوامل شکل دادن به بانکداری آینده است.

به همین دلیل است که گفته می‌شود مشتری در مرکز کسب ‌و کار بانکی قرار می‌گیرد و بانکدار آینده برای موفقیت خود چاره‌ای جز داشتن شناختی عمیق از مشتری خویش ندارد. برای رسیدن به این شناخت عمیق نیاز به ابزارها و زیرساخت‌های فناوری است که در این نقطه دو عامل یادشده با هم پیوند می‌خورند.

در بانکداری آینده تمامی اطلاعات مشتری از تمامی کانال‌های ارتباطی او با بانک جمع‌آوری شده، به کمک ابزارهای هوش تجاری مورد تحلیل‌های پیشگویانه قرار می‌گیرند. به مدد این ابزار است که بانک می‌تواند بهترین پیشنهاد را در بهترین زمان و مناسب‌ترین کانال به مشتری خود ارائه کند. مشتری بانکداری آینده انتظار دارد در هر زمانی از شبانه‌روز و در هر مکانی به خدمات سریع بانکی دسترسی داشته باشد و این انتظار نقشی موثر در تعیین مسیر حرکت این صنعت خواهد داشت.

از دیدگاه فناوری، ابزارهای موبایل، شبکه‌های اجتماعی، رایانش ابری، انبوه داده‌ها و برهم کنش این عوامل قابل طرح‌ترین و موثرترین نیروهای شکل‌دهنده به بانکداری آینده هستند. در سطح بعدی می‌توان به فناوری‌های مرتبط با شناسایی بیومتریک، ابزارهای ذخیره‌سازی داده‌ها، امنیت، ارتباطات و پردازش به عنوان عوامل موثر بر بانکداری آینده اشاره کرد. نیاز افراد به مبادلات پرسرعت و آنی مالی نفر به نفر نیز از عواملی است که می‌تواند در ایجاد تغییرات عمده در مفاهیم پایه بانکداری و واسطه‌گری منابع مالی نقشی تعیین‌کننده داشته باشد

این مطلب در شماره ۱ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/1gr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو