skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تقاضا برای کامپیوتر شخصی ۹.۵ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش می‌یابد

۱۲ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تقاضا برای کامپیوتر شخصی یا PC تا پایان امسال ۹.۵ درصد در سطح جهان کاهش می‌یابند. بر اساس گزارش گارتنر، خاورمیانه و آفریقا (EMEA)، شدیدترین کاهش تقاضا را در سال ۲۰۲۲ تجربه می‌کنند.

گارتنر، یکی از مراجع مهم تحلیلی و تحقیقی بازار، پیش‌بینی‌های تاریکی در مورد صنعت کامپیوترهای شخصی (PC) در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است. گارتنر نیز همانند IDC که سه هفته قبل پیش‌بینی خود را منتشر کرد به موضوعاتی مثل تورم، جنگ و اختلالات زنجیره عرضه و تاثیر آن بر صنعت کامپیوترهای خانگی اشاره می‌کند.

به گزارش پیوست،‌ گارتنر پیش‌بینی خود را در مورد محموله‌ها بر اساس بخش‌ها و مناطق مختلف بازار تفکیک کرده است؛ برای مثال، رانجیت آتوال، یکی از مدیران ارشد تحلیلی در گارتنر، می‌گوید: «تقاضا برای PC مصرفی در سال ۲۰۲۲ در مسیر رکودی ۱۳.۱ درصدی است و این رکود سرعت بیشتری نسبت به بخش تجاری دارد و برای این بخش کاهشی ۷.۲ درصدی نسبت به سال گذشته پیش‌بینی شده است.»

در این گزارش مشخص شده که بیشترین کاهش تقاضا در سال ۲۰۲۲ در مناطق اروپا، خاورمیانه و آفریقا (EMEA) رخ می‌دهد. به دلیل نزدیکی EMEA به روسیه و اوکراین، اعتماد مصرف‌کننده به شدت ضربه خورده و کاهش ارزش ارز این مناطق هم یکی از دیگر از شاخص‌های نشان‌دهنده این موضوع است و در نتیجه کاهش ارزش ارز، واردات محصولاتی مثل PC هزینه بالایی خواهد داشت.

عوامل اقتصادی کلان دست‌به‌دست هم داده‌اند و افت ۹.۵ درصدی محموله‌های PC در سال ۲۰۲۲ را رقم زده‌اند؛ می‌توان پیش‌بینی کرد که همین عوامل تاثیرات مشابهی بر بازار تبلت و گوشی هوشمند خواهد گذاشت. مسلماً همین‌طور است اما گوشی‌های هوشمند عملکرد نسبتاً بهتری خواهند داشت و برای محموله‌های این بخش، رکود هفت درصدی پیش‌بینی می‌شود. به گفته گارتنر، اگر قرنطینه در چین به کاهش تقاضا برای دستگاه‌های 5G منتهی نمی‌شد، بازدهی این بخش افزایش می‌یافت.

سال بعد چگونه خواهد بود؟

گزارش گارتنر به طور کلی تاریک‌تر از تحلیل IDC است که در ابتدای ژوئن منتشر شد. نکته مثبت و حائز اهمیت پیش‌بینی IDC، پیش‌بینی آنها برای سال ۲۰۲۳ و رشد دوباره صنعت PC بود. در این گزارش تصریح می‌شود که تکنولوژی‌های جدید محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و مقرون‌‌به‌صرفه‌تر خواهند بود و در نهایت ارتقای بیشتری را می‌توان انتظار داشت. از جمله به‌روزرسانی‌های خاصی که در این گزارش ذکر شده، مانیتورهایی با رزولوشن بالا، نرخ به‌روزرسانی سریع‌تر و توسعه بیشتر تکنولوژی‌هایی مثل میکرو LED ،QDها و OLED است. متاسفانه، گارتنر در پست وبلاگی خود به سال ۲۰۲۳ اشاره‌ای نکرده است.

منبع: Tomshardware

https://pvst.ir/coj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو