skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیمه‌ها مهم‌ترین کاربران کارپوشه ملی ایرانیان هستند

۴ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ تیر ۱۴۰۱

کارپوشه ملی ایرانیان

سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت استفاده‌کنندگان اصلی کار پوشه ملی ایرانیان هستند و این دو سازمان در مجموع تقریباً ۹۰ درصد پیام‌های ارسالی به کارپوشه شهروندان را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش پیوست، راه‌اندازی کارپوشه ملی ایرانیان یکی از پروژ‌ه‌های اولویت‌دار دولت الکترونیکی است که هرچند طبق گفته مجریان طرح، طراحی و پیاده‌سازی اولیه آن به پایان رسیده است و وب‌سایت مونیتورینگ ۲۳ پروژه اولویت‌دار نیز این پروژه را جزو یکی از پروژه‌های پایان‌یافته به شمار می‌آورد اما به نظر می‌رسد هنوز دستگاه‌های اجرایی سرویس‌های خود را روی این سامانه منتقل نکرده‌اند و بهره‌برداری کامل از آن نیازمند توسعه و مدیریت مستمر است.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات تا پایان خرداد ۱۴۰۱، تقریباً ۱۱۳ سازمان دولتی به این سامانه متصل شده‌اند اما از این تعداد سازمان فقط ۳۲ سازمان اعلامیه‌ و اطلاعیه‌های خود را از طریق این سامانه برای مراجعه‌کنندگان‌شان ارسال کرده‌اند. از سویی میزان اطلاع‌رسانی‌هایی صورت‌گرفته از سوی هر کدام از سازمان‌ها بسیار محدود بوده است به گونه‌ای که سازمان بیمه سلامت با ارسال یک میلیون و ۸۱۸ هزار نامه به کاربرانش به وسیله این سامانه در حدود ۴۸.۱۸ درصد نامه‌های ارسالی از این طریق را به خود اختصاص داده است.

سازمان تامین اجتماعی نیز با ارسال یک میلیون و ۵۳۵ نامه به کارپوشه ملی افراد تقریباً ۴۰.۱۵ درصد نامه‌های ارسال‌شده به این سامانه را به خود اختصاص داده است.

ساختار کارپوشه ملی ایران
نمای کلی ساختار سامانه پیام ایران و کارپوشه ملی ایرانیان

اردیبهشت ۹۷ دولت ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکی را مشخص کرد و به منظور اجرای سریع‌تر این پروژه‌ها و ایجاد هماهنگی بین‌دستگاهی، کلیه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرد تا به منظور تحقق برنامه عملیاتی با اولویت پروژه‌های مالیات الکترونیکی، معاملات دولتی الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، بیمه الکترونیکی، استعلام مدرک تحصیلی، تکمیل پایگاه هویتی اطلاعات نسبی سببی، خزانه‌داری الکترونیکی و مدیریت الکترونیکی خدمات، نسبت به ارائه اطلاعات، وب سرویس‌های برخط، استعلام‌های الکترونیکی و برنامه‌های تلفن همراه، خدمات خود را به منظور بهره‌برداری در مرکز ملی تبادل اطلاعات، کارپوشه ملی ایرانیان، سامانه دولت همراه، سامانه پایش اطلاعات کلان کشور (پاک)، سامانه یکپارچه صدور مجوزهای کسب‌وکار، سامانه مدیریت خدمات، سامانه مدیریت ساختار دستگاه‌های اجرایی، سامانه کارمند ایران و سایر درگاه‌های (پورتال‌های) یکپارچه ارائه کنند.

نمایه:
سامانه کارپوشه ملی ایرانیان

سامانه کارپوشه ملی ایرانیان سامانه‌ای است که در آن هر فرد ایرانی (حقیقی و حقوقی) پس از احراز هویت، دارای کارپوشه‌ای اختصاصی، یکتا، ایمن و قابل استناد به نام «کارپوشه پیام ایران» می‌شود و کلیات مکاتبه‌ها و اعلامیه‌های سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی را به صورت الکترونیکی در کارپوشه خود دریافت می‌کند.

تیرماه همان سال سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد کارپوشه ایرانیان آماده بهره‌برداری است و کلیه دستگاه‌های دولتی می‌توانند از این کارپوشه بهره‌برداری کنند.

اولین گزارش از عملکرد کارپوشه ایرانیان آبان ۱۴۰۰ منتشر شد و در آن زمان سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد ۱۰۰ سازمان و دستگاه دولتی به این کارپوشه متصل شده‌اند.

مجید فولادیان، مدیرکل پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیکی، در گفت‌وگو با پیوست در خصوص چرایی تراکنش‌های اندک انجام‌شده روی این سامانه می‌گوید: درست است که تعداد ۱۱۳ دستگاه به این سامانه متصل شده‌اند اما یا از این سامانه استفاده نمی‌کنند یا سامانه‌های کم‌تراکنش خود را به آن متصل کرده‌اند.

از مزایای استفاده از این سامانه رایگان بودن آن است، به گونه‌ای که دستگا‌های دولتی بدون پرداخت هزینه می‌توانند اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌های خود را برای کاربرانی که کدملی‌شان را در اختیار دارند ارسال کنند.

از نظر فولادیان، اکنون دستگاه‌های پرکاربرد مانند مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در خصوص اطلاع‌رسانی در زمینه اینماد یا مرکز پایش و بهبود محیط کسب‌وکار با توجه به خدماتی که از طریق درگاه مجوزها ارائه می‌دهند می‌توانند از این سامانه بهره‌برداری کنند.

یکی دیگر از کاربردهایی که پیشتر اعلام شده بود قرار است از طریق کارپوشه ملی ایرانیان ارائه شود، ارسال قبوض خدماتی به کارپوشه افراد بود اما همچنان این طرح نیز اجرایی نشده است. همچنین طبق قانون آیین‌نامه اجرایی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات نیز  پاسخ دستگاه‌های دولتی به درخواست‌ها و سوالات کاربران و شهروندان باید به یکی از چهار شکل مراجعه حضوری، ایمیل، پست یا کارپوشه ملی ایرانیان به انتخاب متقاضی باشد.

https://pvst.ir/cls

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو