skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۳۵۰ خدمت دولتی به صورت کاملاً الکترونیکی عرضه می‌شود

میثم قاسمی تحریریه

۲۹ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات

نتایج نهمین دوره ارزیابی تحقق دولت الکترونیکی نشان می‌دهد ۳۵۰ خدمت به صورت کاملاً الکترونیکی عرضه می‌شود و بیش از هزار خدمت نیز نیمه‌الکترونیکی شده‌اند.

به گزارش پیوست، ارزیابی تحقق دولت الکترونیکی که به صورت مستمر انجام شده و هر ۶ ماه یک بار نتایج آن اعلام می‌شود در نهمین دوره خود ۱۶۶۲ خدمت دولتی را در ۱۷۰ دستگاه بررسی کرده است که نشان می‌دهد کیفیت خدمات الکترونیکی‌شده اندکی بیش از ۴۱ درصد است. این عدد در دوره هشتم ارزیابی دولت الکترونیکی ۴۰ درصد بود؛ اما دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تاکید می‌کند به دلیل تغییر شاخص‌ها و افزایش دستگاه‌های مورد بررسی، نباید این نتایج را با هم مقایسه کرد.

کیفیت دولت الکترونیکی
۱۶۶۲ خدمت در دور نهم احصا شده است.

رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، درباره جزئیات اجرایی ارزیابی دولت الکترونیکی گفت: در ارزیابی‌ها، تکالیفی که در ۶ ماه اخیر بر عهده دستگاه‌ها گذاشته شده از جمله مواد قانون بودجه را در نظر می‌گیریم و به همین دلیل ممکن است دستگاهی که چند سال پیش در رتبه‌های بالا قرار می‌گرفت، اکنون نمره مناسبی کسب نکند.

به گفته او، بر اساس شاخص‌های مورد ارزیابی، وزارتخانه‌های دادگستری و امور خارجه و بانک مرکزی کمترین امتیاز را کسب کرده‌اند و در مقابل وزارتخانه‌های ارتباطات، تعاون و اقتصاد در وضعیت خوبی به سر می‌برند. هرچند ممکن است در زیرمجموعه هر کدام از این دستگاه‌های اصلی، بخش‌هایی باشند که وضعیت مناسب یا نامناسبی دارند.

وضعیت دستگاه‌های اجرایی اصلی در دولت الکترونیکی
وضعیت دستگاه‌های اجرایی اصلی در دولت الکترونیکی

مقایسه رتبه‌بندی دستگاه‌های اصلی در ارزیابی دوره نهم با دوره هشتم، رشد چشمگیر وزارت علوم را نشان می‌دهد که از دومین دستگاه ضعیف به ۵ وزارتخانه برتر رسیده است.

باقری اصل همچنین توضیح داده که به منظور بررسی دقیق‌تر الکترونیکی شدن فرایندها و خدمات، دستگاه‌هایی که مراجعات مردمی بیشتری دارند شناسایی شده‌اند که در میان ۱۰ دستگاه پرمراجعه، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی توانسته است صد درصد ۲۳ خدمت خود را الکترونیکی عرضه کند. در میان کلیه دستگاه‌های اجرایی نیز همین مرکز در رتبه اول قرار دارد.

درصد الکترونیکی شدن خدمات
درصد الکترونیکی شدن خدمات

از نظر بیشترین رشد دستگاه‌های اجرایی به نسبت ارزیابی دور هشتم، موزه علم و فناوری، جهاد دانشگاهی و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در سه رده اول قرار دارند که به نظر می‌رسد ارتقای جایگاه وزارت علوم در دوره اخیر به همین دلیل است.

فقط ۲۷ دستگاه آماده هستند

یکی از تکالیفی که قانون بودجه سال جاری بر عهده دستگاه‌های عمومی و اجرایی کشور گذاشته، ارائه خدمات به صورت الکترونیکی از طریق درگاه‌های خود تا پایان شهریور سال جاری و همچنین اتصال به پنجره واحد خدمات الکترونیکی دولت تا آذرماه است.

باقری اصل می‌گوید هرچند در ارزیابی‌های دولت الکترونیکی، تنها دستگاه‌های زیرمجموعه قوه مجریه بررسی می‌شوند، اما بر اساس تکلیف قانون بودجه، کلیه نهادهای عمومی باید ارائه خدمات الکترونیکی و اتصال به پنجره واحد را انجام دهند و بدین ترتیب ۱۳۸۴ دستگاه عمومی در دوره آینده ارزیابی دولت الکترونیکی از نظر اتصال به پنجره واحد، بررسی خواهند شد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات اعلام کرد تاکنون تنها ۲۷ دستگاه آماده اتصال به پنجره واحد خدمات دولت الکترونیکی هستند که سازمان فناوری اطلاعات باید در آذرماه راه‌اندازی می‌کرد اما نسخه آزمایشی آن را اردیبهشت رونمایی کرد.

نحوه ارائه خدمات از طریق پنجره واحد
نحوه ارائه خدمات از طریق پنجره واحد

بنا بر ارزیابی‌های انجام‌شده، در ۵۹ درصد دستگاه‌ها اصلاً پنجره واحد ارائه خدمات وجود ندارد و در ۳۵ درصد دستگا‌ه‌ها نیز یا کلاً میز خدمت الکترونیکی وجود ندارد یا کمتر از ۴۰ درصد سرویس‌ها به صورت الکترونیکی عرضه می‌شود.

باقری اصل در ادامه سخنان خود از درگاه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان پنجره واحد برتر و درگاه وزارت آموزش و پرورش به عنوان پنجره واحد غیراستاندارد نام برد.

در گزارش ارائه‌شده از سوی دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، نتیجه ارزیابی ۷۸ دستگاه پرمراجعه دیده می‌شود که در انتهای این فهرست،‌ نام سازمان توسعه تجارت و سازمان زندان‌ها به چشم می‌خورد.

بهترین و بدترین دستگاه‌های دولت الکترونیکی
بهترین و بدترین دستگاه‌های دولت الکترونیکی

برخورد قانونی

رضا باقری اصل در این مراسم درباره ضمانت اجرایی نتایج ارزیابی‌های شورای اجرایی فناوری اطلاعات اعلام کرد هم‌اکنون مدیران چند دستگاه به دلیل شکایت این شورا به دادسرای ویژه کارکنان دولت احضار شده‌اند و در صورت نهایی شدن طرح قانون یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات ملی (دوام) امکان پیگیری حقوقی و قضایی کم‌کاری دستگاه‌ها فراهم می‌شود. در عین حال او تاکید کرد امیدوار است بدون آنکه لزومی به انجام چنین شکایت‌هایی باشد، دستگاه‌ها به وظایف قانونی خود عمل کنند.

او همچنین اعلام کرد گرچه دستگاه‌های غیردولتی مانند قوه قضائیه یا نیروی انتظامی در ارزیابی‌های دوره‌ای دولت الکترونیکی قرار ندارند، اما بسیاری از خدمات آنها به صورت الکترونیکی به مردم یا دستگاه‌های دولتی عرضه می‌شود.

متن کامل گزارش دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات از نهمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دولت
https://pvst.ir/ckf
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو