skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چه کسی لوگوی بیت‌کوین را طراحی کرد؟

۲۹ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

لوگوی بیت‌کوین

لوگوی نارنجی روشن بیت‌کوین بیش از یک دهه است به نماد آزادی مالی در میان رکود اقتصادهای خرد و کلان دنیا تبدیل شده است. هرچند علاقه‌مندان همچنان به طراحی و انتشار لوگوهای جدید برای بیت‌کوین ادامه می‌دهند اما جامعه بیت‌کوین هنوز با نمادی که بتواند محبوبیتی نزدیک به ₿ نارنجی داشته باشد روبه‌رو نشده است.

به گزارش پیوست، برخلاف اسرار مرتبط با منشاء بیت‌کوین و سازنده آن، لوگوی بیت‌کوین توسعه آرامی را در اعماق اینترنت به ثبت رسانده است. ۱۳ سال پیش با معرفی بیت‌کوین از سوی ساتوشی ناکاموتو، بیت‌کوین همان‌طور که در عکس زیر مشخص است، لوگویی شبیه به یک سکه طلا با دو حرف BC در وسط داشت. ۸

اولین لوگوی بیت‌کوین
اولین لوگوی بیت‌کوین

در اولین تغییر این لوگو، ساتوشی در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۰، یک لوگوی جدید معرفی کرد. تفاوت لوگوی جدید یا طرح اولیه جایگزینی حروف BC با “₿” در وسط سکه طلا بود. با توجه به بازخورد جامعه، خالق بیت‌کوین تغییراتی در لوگو اعمال کرد و تصاویر آن را بدون حق چاپ و در مالکیت عموم منتشر کرد و در نهایت این لوگو مدت کوتاهی به عنوان لوگوی رسمی برای بیت‌کوین پذیرفته شد.

دومین لوگوی بیت‌کوین
دومین لوگوی بیت‌کوین

ماهیت غیرمتمرکز اکوسیستم بیت‌کوین به عموم مردم این امکان را می‌دهد که به اشکال مختلف و بر اساس نیاز و اجماع جامعه، از جمله طراحی لوگو، به شبکه بیت‌کوین کمک کنند. در تاریخ یک نوامبر ۲۰۱۰، bitboy از اعضای انجمن بیت‌کوین لوگوی جدیدی را بر اساس طراحی ساتوشی منتشر کرد. از جمله تغییرات این لوگو می‌توان به جایگزینی سکه طلا با دایره‌ای نمادین و نارنجی روشن اشاره کرد. همچنین در این لوگوی جدید نماد “₿” در جهت عقربه‌های ساعت ۱۴ درصد کج شده است.

لوگوی فعلی بیت کوین
لوگوی فعلی بیت‌کوین طراحی‌شده توسط bitboy

بعد از انتشار تصاویر این لوگو، جامعه بیت‌کوین حمایت گسترده‌ای از آن نشان دادند که باعث شد طراحی bitboy به عنوان لوگوی رسمی در ۱۲ سال گذشته شناخته شود. بعد از انتشار این لوگو bitboy گفت: اکنون همه می‌توانند بدون نیاز به مجوز و بدون محدودیت از گرافیک این لوگو حتی برای مقاصد تجاری هم استفاده کنند.

علاقه‌مندان همچنان به انتشار لوگوهای جدید برای بیت‌کوین ادامه می‌دهند، اما جامعه بیت‌کوین هنوز با نمادی روبه‌رو نشده که از نظر مجبوبیت نزدیک به ₿ نارنجی باشد.

https://pvst.ir/cke

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو