skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سود مخابرات در ۱۰ سال ۹۲ درصد کاهش یافت

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۴ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت مخابرات اعلام کرد طی ۱۰ سال اخیر، سود خالص این شرکت ۹۲ درصد و درآمد عملیاتی آن ۷۳ درصد کاهش یافته است. مجید سلطانی همچنین از سهم ۸۶ درصدی هزینه نیروی انسانی شرکت مخابرات نسبت به درآمد انتقاد کرد و گفت این سهم نشان می‌دهد شرکت، زمین خورده است.

سلطانی مدیرعامل مخابرات
مجید سلطانی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران

به گزارش پیوست، امروز (۲۴ خرداد ۱۴۰۱) در جریان افتتاح پروژه فیبرنوری استان قزوین، مجید سلطانی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، با ارائه آمارهایی از وضعیت درآمدی این شرکت، مخابرات را «زمین‌خورده» توصیف کرد. سلطانی در این مراسم با اشاره به این مساله که صنعت مخابرات پیشران اقتصاد است، گفت: توسعه فیبرنوری سال‌هاست از سوی شرکت مخابرات شروع شده ولی آهنگ این توسعه کند بوده است. برنامه‌ای برای توسعه فیبرنوری در سال ۱۴۰۱ به استان‌ها ابلاغ شده که از استان قزوین شروع شده است.

او ادامه داد: سود خالص شرکت مخابرات در ۱۰ سال اخیر، ۹۲ درصد و درآمد عملیاتی شرکت ۷۳ درصد کاهش یافته است. همچنین ۸۶ درصد درآمدهای شرکت مخابرات را هزینه نیروی انسانی تشکیل می‌دهد. این رقم در میان اپراتورهای مطرح دنیا حدود ۱۰ درصد است.

ثابت ماندن تعرفه خدمات شرکت مخابرات ایران در طول سالیان گذشته منجر به زیان‌ده شدن این شرکت شده است و به گفته رئیس هیات مدیره مخابرات، در سال مالی ۱۴۰۰ زیان مخابرات از ۲ هزار میلیارد تومان عبور کرده است. در سال گذشته توافقی میان وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات برای تغییر تعرفه تلفن ثابت انجام شد؛ اما اجرایی شدن این توافق در انتظار تایید ستاد تنظیم بازار است.

مدیرعامل مخابرات در این مراسم گفت: اگر من کاری انجام ندهم کسی نمی‌تواند به من بگوید چرا کاری انجام نداده‌ای؟ زیرا این اعداد و ارقام وجود دارند. اما ما نمی‌توانیم بنشینیم چون در وضعیت جنگ قرار داریم. ما با طرح آمده‌ایم و آماده‌ سرمایه‌گذاری در این حوزه هستیم.

ثابت ماندن تعرفه‌ها حتی در بخش همراه نیز منجر به کاهش حاشیه سود همراه اول شده است و EPS این شرکت در پایان سال مالی ۱۴۰۰ به ۱۳۰۹ ریال رسید.

سیاهکلی: اگر اینترنت ارزان است این پول‌ها را از کجا آورده‌اید؟

در این مراسم، لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین و سخنگوی کمسیون طرح صیانت، حضور داشت. او گفت: مخابرات پیشران این حوزه است. تمام سرویس‌دهنده‌ها باید در چارجوب مخابرات عمل کنند. آمار ۸۶ درصد دستمزد آمار غلطی است. زیرا ۸۶ درصد حقوق می‌دهیم و از این نیروها استفاده نمی‌شود. امروز بازنشسته‌ها گرفتار مسائل دستمزد هستند زیرا بهره‌وری پایین است. اگر مخابرات ۱۰ سال پیش دیتا را در اختیار داشت امروز درآمد زیادی کسب کرده بود. ما هنوز در مقدمه کار گیر کرده‌ایم.

او افزود: با مردم صادق باشیم. نمی‌خواهید ۲۰ مگ بدهید. ۲ مگ واقعی بدهید. به هر ایرانی ۲ مگ واقعی بدهید ما دست شما را می‌بوسیم. مردم بدانند که ما کم‌فروشی نمی‌کنیم.

سیاهکلی با اصلاح تعرفه‌های اینترنت نیز مخالفت کرد و گفت: وزیر ارتباطات امروز مدافع افزایش تعرفه‌هاست. کسانی که می‌گویند اینترنت در ایران ارزان است و نمی‌صرفد روزی که شروع به کار کردند ثروت‌شان چقدر بود و امروز چقدر است؟ این ثروت را از کجا آورده‌اند؟ از خانه پدرشان آورده‌اند؟

این نماینده مجلس همچنین اظهار کرد: مخابرات با مدیریت غلط این مسیر را رفت. مخابرات باید از ویس دست بردارد و به سمت دیتا برود و به همه سرویس‌دهنده‌ها باید سرویس دهد. حتی زیرساخت را می‌تواند به شرکت‌ها واگذار کند.

او در انتها گفت: قزوین می‌تواند سیلیکون‌ولی کوچک ایران باشد.

https://pvst.ir/cji
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو