skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اسنپ برای رانندگان خود آزمون روان‌شناسی برگزار کرد

۲۳ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تست روان‌شناسی رانندگان اسنپ

باشگاه رانندگان اسنپ با همکاری متخصصان روان‌شناسی اسنپ‌دکتر، با هدف توانمندسازی روان‌شناختی و ارتقای سلامت روان کاربران راننده اسنپ، آزمون روان‌شناسی ویژه کاربر راننده با عنوان «آزمون ارزیابی عملکرد» طراحی و برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اسنپ، تست سنجش روان رانندگان بر اساس نظریات و تحقیقات روان‌شناسی مرتبط به حوزه رانندگی، متناسب با اهداف و شرایط این شغل و همچنین بازبینی و تحلیل نظرات کاربران راننده و مسافر اسنپ از سوی تیم روان‌شناسی اسنپ‌دکتر و با همکاری برخی از استادان دانشگاه و متخصصان حوزه روان‌شناسی طراحی شده است.

علی فراهانی، روان‌شناس، مدرس دانشگاه و مدیر امور مشاوران اسنپ‌دکتر، درباره این تست چنین می‌گوید: «ما برای طراحی این تست دو مرحله را مد نظر قرار دادیم که مرحله اول مربوط به ساخت پرسشنامه است و مرحله دوم مربوط به تحلیل پاسخ‌های این پرسشنامه. در مرحله اول برای تعیین مولفه‌های سنجش سلامت روان راننده‌ها به سراغ نظریات و تحقیقات روان‌شناسی مرتبط با رانندگی و همچنین تحلیل نظر کاربرانی که از خدمات سفر اسنپ نارضایتی داشتند رفتیم.»

او ادامه می‌‌دهد: «سپس با همکاری و همفکری استادان و متخصصان، هفت مؤلفه‌ طراحی و اعتبارسنجی کردیم؛ سه متغیر مربوط به سلامت فردی بود و چهار مورد مرتبط با سلامت روابط بین‌فردی. در مرحله‌ دوم، به منظور اعتباریابی و بررسی مختصات روان‌سنجی، پرسشنامه روی ۱۴۰۰ راننده‌ی مشغولِ فعالیت در اسنپ اجرا شد و همبستگی نتایج به‌دست‌آمده با دیگر پرسشنامه‌های معتبر حوزه سلامت روان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نتایج به‌دست‌آمده سوالات نهایی آزمون مشخص شد.»

فراهانی همچنین درباره رانندگان هدف این تست می‌گوید: «هدف ما بررسی رانندگانی است که نمراتی پایین‌تر از حد انتظار ما کسب کنند. در این صورت رفتار این کاربران راننده برای یک ماه تحت نظر قرار می‌گیرد و همچنین امکان انجام مشاوره رایگان و آموزش‌های لازم از سمت اسنپ برایشان فراهم می‌شود.»

نحوه اجرای «آزمون ارزیابی عملکرد» 

  • پس از بررسی رفتارها و نظرهای کاربران، فهرستی از رانندگان با امتیاز پایین تهیه می‌شود.
  • «آزمون ارزیابی عملکرد»، شامل ۴۶ سوال، از طریق پیامک برای افراد فهرست ارسال می‌شود و کاربران راننده برای پاسخ به آزمون سه روز فرصت دارند.
  • پس از انجام آزمون فهرست افرادی که امتیاز پایینی کسب کرده‌اند مشخص می‌شود.
  • امکان انجام مشاوره‌ رایگان برای کاربران راننده‌ای که در آزمون امتیاز پایینی کسب کرده‌اند فراهم می‌شود.
  • رفتار کاربران راننده با امتیاز پایین، به مدت یک ماه تحت بررسی قرار می‌گیرد و برای این دسته از کاربران از طرف باشگاه رانندگان اسنپ آموزش و اقدامات ویژه انجام می‌شود.

اسنپ در سال ۱۴۰۰ این تست را در چهار دوره و برای ۱۴ هزار کاربر راننده برگزار کرده است. در این بین ۲ هزار و ۶۰۶ راننده در فهرست کاربران با امتیاز پایین به منظور بررسی، مشاوره و آموزش‌های لازم ثبت شده‌اند. همچنین ۳۱۴ کاربر راننده در فهرست کنترل ثبت و مسدود شده‌اند.

هر کدام از این تست‌ها ۱۰۰ هزار تومان و هر جلسه مشاوره ۴۰ هزار تومان برای اسنپ هزینه دارد و تمامی این خدمات برای کاربران راننده اسنپ رایگان است.

نتایج این آزمون در دو مجله معتبر علمی-پژوهشی به نام‌های «علوم روان‌شناختی» و «مجله مطالعات ناتوانی» منتشر شده است.

https://pvst.ir/cj9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو