skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در رویداد اسکیل‌آپ کوئرا چه گذشت؟

مهدی خدابنده نویسنده میهمان

۲۰ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

رویداد اسکیل‌آپ کوائرا

 رویداد اسکیل‌آپ کوئرا پنج‌شنبه (۱۹ خرداد) با حضور جمعی از توسعه‌دهندگان فرانت‌اند پلتفرم‌های محبوبی همچون اسنپ، کافه‌بازار، دیجی‌کالا و … برگزار شد.

به گزارش پیوست، استارت‌آپ کوئرا سامانه‌ای برای مهارت‌سنجی و آموزش برنامه‌نویسان است که به‌صورت فصلی رویداد اسکیل‌آپ را با هدف انتقال تجربه در حوزه‌های روز تکنولوژی با دعوت از متخصصان برگزار می‌کند. این بار نیز کوئرا بعد از دو سال برگزاری آنلاین به دلیل پاندمی کرونا،  با هدف کمک به علاقه‌مندان حوزه برنامه‌نویسی به‌ویژه برنامه‌نویسی فرانت‌اند، برنامه‌ای در دانشگاه صنعتی شریف برگزار کرد. ظرفیت ۲۷۰ نفره این رویداد با حضور علاقه‌مندان تکمیل شد.

در این رویداد موضوعات و چالش‌هایی در حوزه برنامه‌نویسی این روزها شامل تغییر تکنولوژی تا ساختن آینده، جاوااسکریپت باندلینگ، How Browsers work، Core web vitals، Clean code in js، Micro front ends و Monorepo مطرح شد.

امیر حسین بکان، چپترلید فرانت‌اند دیجی‌کالا، در اولین بخش این رویداد ضمن توضیحی در مورد مسیری که دیجی‌کالا در سال‌های گذشته طی کرده است، از تغییرات اساسی که از قبل کرونا کلید خورد و در نهایت به لانچ پلتفرم‌هایی همچون جت و پیندو در اوایل سال ۱۴۰۰ انجامیده، سخن گفت.

در ادامه مجتبی افراز، توسعه‌دهنده فرانت‌اند در Hahn در مورد فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپ و تکامل آنها، گفت: همواره در فریم‌ورک‌ها با وجود پیشرفت‌ها در طی زمان مشکلاتی از قبیل باندیلنگ وجود دارد و درنهایت هم با معرفی Vite به عنوان پیشرفته‌ترین ابزار فرانت‌اند همچنان برای تولید به باندلر نیاز است.

اما در بخش سوم این رویداد امیر کبیری، مهندس فرانت‌اند دیجی‌کالا با توضیحاتی در مورد مرورگرها و پیچیدگی‌های آنها گفت: شناخت نحوه سازوکار مرورگرها می‌تواند کارایی محصول تولید شده در حوزه وب را افزایش دهد.

محمد صالح فدائی، تیم لیدر فرانت‌اند آچاره در بخش چهارم این رویداد که به موضوع امتیازدهی درCore web vitals و اهمیت تجربه کاربری وب‌سایت می‌پرداخت، گفت: باتوجه به تحقیقات زمان مناسب برای ایجاد تجربه کاربری خوب در صفحات وب بارگذاری زیر ۲ ثانیه است و طبق آمار با افزایش زمان بارگذاری ترافیک سایت به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. او همچنین به علاقه‌مندان و برنامه‌نویسان این حوزه توصیه کرد از ترفند‌ها و روش‌هایی که به‌صورت مصنوعی باعث بهبود امتیاز می‌شود پرهیز کنند و تمرکز خود را روی بهبود استاندارد تجربه کاربری بگذارند.

یکی از موضوعاتی که تقریبا همه توسعه‌دهندگان با آن روبرو هستند موضوع Clean code یا نحوه کدنویسی به صورتی است که از خوانایی و درک پذیری بالایی برخوردار باشد. در ادامه سعید تاج‌فرد، تیم لیدر فرانت‌اند اسنپ دکتر در پنجمین قسمت از این رویداد با تاکید بر اهمیت این موضوع در جاوا اسکریپت، گفت: رعایت نکردن Clean code‌ در برنامه‌نویسی همواره باعث بروز مشکلاتی در تولید و Debug یا حتی در توسعه آینده آن محصول می‌شود. هرچند مبحث Clean code ساده یه نظر می‌رسد اما باید توجه داشت که با توسعه و بزرگ شدن پروژه رعایت نکردن آن می‌تواند گریبان‌گیر دست‌اندرکاران پروژه شود. او در انتها به علاقه‌مندان توصیه کرد که حوزه فعالیتشان را مشخص کنند و اصطلاحا چند هندوانه را با یک دست برندارند.

ششمین قسمت رویداد نگاهی به موضوع Micro front ends داشت. در این بخش پویا مظفرمقام، چپترلید فرانت‌اند در کافه‌بازار گفت: Micro front ends در توسعه محصول کمک می‌کند که با تغییر تیم توسعه‌دهنده روند رشد ضمن کاهش نیافتن بتواند از تکنولوژی‌های دیگر و جدیدتر بهره‌مند شود.

مظفرمقام ضمن اشاره به نیازمندی‌های Micro front ends  از قبیل مالی و انسانی، گفت: ما در کافه‌بازار سعی داریم با غلبه بر مشکلات و چالش‌های Micro front ends به این سمت حرکت کنیم.

بخش هفتم رویداد کوئرا در مورد مبحث Monorepo بود. سید صالح شجاعی، توسعه‌دهنده فرانت‌اند در شب، ضمن اشاره به اهمیت موضوع Monorepo در پروژه‌های بزرگ گفت: کاربردها و مزایای آن در پروژه‌هایی که از تعداد زیادی بخش مختلف تشکیل شده‌اند، به‌خوبی مشخص می‌شود و همچنین Monorepo باعث ایجاد انسجام و یکپارچگی بیشتر در میان بخش‌ها و ابزارهای مختلف یک محصول در کنار حفظ توسعه‌پذیری آن می‌شود.

https://pvst.ir/cih

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو