skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورودی

یحیی آل اسحاق نویسنده میهمان

زبان مشترک

یحیی آل اسحاق
نویسنده میهمان

۶ آبان ۱۳۹۴

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۳

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ مهر ۱۳۹۸

زمانی‌ که طی سال‌های 72 تا 76 وزیر بازرگانی بودم اولین گام‌ها برای توسعه تجارت ‌الکترونیکی در دنیا برداشته شده بود، در آن زمان من نیز به فراخور مسوولیت خود سعی کردم تا وزارت بازرگانی را به این سمت هدایت کنم. در سال 73 طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری وضعیت را برایشان توضیح دادم و از ایشان خواستم تا ما را در این مسیر یاری کنند، ایشان در پاسخ به این نامه مستقیما وزارت بازرگانی را مخاطب قرار دادند و تاکید کردند حتما در این مسیر حرکت کنیم.
اگر با نوع مکاتبات مقام معظم رهبری و دولت آشنا باشید متوجه می‌شوید که معمولا مقام معظم رهبری وزارتخانه‌ای را مخاطب قرار نمی‌دهد بلکه نامه را به دولت می‌نویسد و دولت آن نامه را به وزارتخانه مربوطه ارجاع می‌دهد، این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار بود که مقام معظم رهبری مستقیما وزارت بازرگانی را مخاطب قرار داد و نامه را برای ما ارسال کرد.
آن نامه چندین بند داشت اما در یکی از بندهای آن مقام معظم رهبری از ما خواسته بودند تا این موضوع را به جد پیگیری کنیم چراکه آتیه تجارت و اقتصاد کشور به این روند وصل است و هر گونه تعلل و تاخیر به ضرر کشور خواهد بود.
از همان زمان ما در وزارت بازرگانی تجارت‌ الکترونیکی را پیگیری کردیم، در آن زمان اول منطقه بودیم و با هماهنگی‌هایی که با سازمان ملل شده بود قرار بود ما هاب منطقه شویم. اما متاسفانه طی سال‌های اخیر این روند کند شده و از جهان عقب افتاده‌ایم و برای رسیدن به سایر کشورها باید سریع‌تر حرکت کنیم.
برای طی کردن این مسیر تشکل‌ها می‌توانند نقش تاثیرگذاری داشته باشند، دولت باید فقط نقش سیاستگذار و قانونگذار را داشته باشد و تشکل‌ها در این بین مانند نهاد واسط بین بخش خصوصی و دولت در مسیر توسعه تجارت الکترونیکی گام بردارند.
بسیاری از مواقع پیش می‌آید که بخش خصوصی در مقابل هر گونه تغییر مقاومت می‌کند، این بدان معنا نیست که بخش خصوصی علاقه‌ای به توسعه تجارت ‌الکترونیکی ندارد بلکه به این معناست که آنها یا اطلاعی ندارند یا به دلیل بالا بودن هزینه‌ها قادر به هماهنگ کردن خود با نوآوری‌های این نوع تجارت نیستند اما اگر نتوانند خود را با این روند هماهنگ کنند تا چند سال دیگر از روند تجارت خارج خواهند شد چراکه زبان تجارت در حال
تغییر است.
تشکل‌ها می‌توانند زبان مشترک میان بخش خصوصی و دولتی باشند تا مسیر توسعه تجار‌ت الکترونیکی هر چه سریع‌تر طی شود
* وزیر بازرگانی طی سال‌های 72-76

این مطلب در شماره ۳ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۳ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/1jl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو