skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فروپاشی لونا و UST؛ رمزارزها کجای راه را اشتباه رفتند؟

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

چرا لونا شکست خورد

سال ۲۰۰۹ بود که ساتوشی ناکاموتو در یک بیانیه ماموریتی را برای صنعت رمزارزها در اولین بلوک بیت‌کوین به‌صورت رمزنگاری شده قرار داد. رمزارزها با توجه به این بیانیه اساسا نباید آسیبی وارد کنند. اما باتوجه به اتفاقات اخیر، صنعت رمزارزها به نظر درگیر یک جنگ داخلی شده است.

به گزارش پیوست، بلوک پیدایش بیت‌کوین (genesis block) یک اتفاق مهم در تاریخ است. علت تاریخی بودن این بلوک تولید اولین بیت‌کوین‌های تاریخ نیست، بلکه این بلوک پیامی رمزنگاری شده در دل خود داشت که متن پیام به این صورت بود: «روزنامه The Times در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: صدراعظم در آستانه اهدای دومین کمک مالی به بانک‌هاست».

این پیام به بحران مالی سال ۲۰۰۸ اشاره داشت که توسط خالق بیت‌کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو به‌صورت رمزنگاری شده نقشه راهی برای رمزارزها تعیین می‌کند. این نقشه راه به نیاز ما در بازطراحی سیستم مالی اشاره می‌کند. پول می‌تواند از قوانین تغییرناپذیر کدنویسی شده تبعیت کند و به طبع آن امور مالی بدون مانع به جریان درآید. این موضوع فقط زمانی می‌تواند دوام پیدا کند که بیت‌کوین فراتر از سانسور و دستکاری، غیرمتمرکز باشد.

با این حال به‌نظر می‌رسد صنعت کریپتو به‌جای بازسازی اقتصاد، درگیر جنگ داخلی شده است. این صنعت در راه بازسازی نظام مالی سنتی، طمع افراد در به حداکثررسانی بازدهی سود را به‌سمت استراتژی‌های پیچیده و خطرناک سوق داده است.

فروپاشی استیبل کوین شبکه ترا یا همان (TerraUSD) با نماد UST زمانی اتفاق افتاد که از نظر ارزش بازار سومین استیبل کوین بزرگ بازار بود. اما شروع شهرت این شبکه به‌دلیل ارائه بازدهی ۲۰ درصدی سالانه برای سپرده‌ها در پروتکل Anchor بود.  

این فروپاشی همزمان با تورم ۸.۳ درصدی آمریکا منجر به فروش و کاهش ارزش در سراسر بازار رمزارزها شد. بیت‌کوین بعد از این اتفاق به زیر ۳۰ هزار دلار هم رسید و دیگر آلت‌کوین‌ها هم به تبع آن وضعیت بدی را تجربه کردند.

الگوریتم طراحی UST به‌گونه‌ای است که قیمتش با قیمت توکن بومی شبکه ترا (LUNA) وابستگی دارد و با ریزش ۹۹ درصدی ارزش توکن لونا، UST نتوانست برابری قیمتش با دلار آمریکا را حفظ کند و دچار افت شدید شد. ارزش بازار UST و لونا قبل از فروپاشی حدود ۶۰ میلیارد دلار بود که بعد از این اتفاق به زیر ۷ میلیارد دلار هم رسید.

اما معلوم نیست این کاهش قیمت‌ها تا کجا ادامه پیدا کند. عدم شفافیت بالای این اکوسیستم باعث می‌شود نتوانیم درک درستی از میزان در خطر بودن استراتژی‌های مالی پیچیده‌ای که روی UST ساخته شده است، داشته باشیم.

سال گذشته مدیرعامل Terra Labs، Do Kwon، در فهرست ۱۰ فرد تاثیرگزار برتر کوین‌دسک قرار گرفت. او مانند دیگر کارآفرینان درخشان فناوری، موقعیت یک قهرمان را داشت و مردم در مورد UST به‌عنوان یکی از درخشان‌ترین محصولات مالی طراحی شده نگاه می‌کردند.

چگونگی یا چرایی سقوط UST هنوز به‌طور کامل افشا نشده است؛ اما مشخصا دشمنی علیه Kown از اوایل سال جدید میلادی شروع شده است. او با رونمایی از طرحش قصد داشت با تخلیه نقدینگی پروژه‌های رقیب مانند Curve Finance، UST را به یکی از قدرتمندترین استیبل‌کوین‌های برتر بازار تبدیل کند.

مدیرعامل Terra Labs همچنین با صحبت‌هایش در توییتر به این جنگ دامن زد. او در مورد استیبل‌کوین DAI گفت: این توکن به دست من خواهد مرد و اشاره به آسیب‌پذیری‌های طراحی UST برای کسی که توانایی‌های ذهنی ضعیفی دارد توهین‌آمیز است.

با توجه به این مسائل، تعجب‌آور نیست که تحلیل‌گران بلاک‌چین در حال یافتن شواهدی هستند که نشان می‌دهد تا حدودی فروپاشی UST ناشی از خرابکاری بوده است. براساس شواهد یافت شده یک بازیگر ناشناس دقیقا یک دقیقه قبل از اینکه Terra Labs سرمایه خود را برای تامین مالی pool4 از پلتفرم Curve برداشت کند، ۸۴ میلیون دلار UST را تبدیل کرده و این کار باعث شده UST ریزش کند و پس از آن هم بهمن ریزش قیمت‌ها اتفاق افتاده است.

اکنون مدیرعامل Terra Labs و تیمش در تلاش برای یافتن راه‌حل هستند. مسیری که پیش روی آنها است بعد از بی‌اعتمادی کاربران به این پروژه یا حتی به کل بازار بسیار سخت و دشوار به‌نظر می‌رسد. صنعت رمزارزها بهتر است پیام ساتوشی را به‌خاطر بسپرد. رمزارز برای بهتر شدن شرایط به‌وجود آمده است. این فناوری قرار است راه‌حلی برای مسائل مالی مردم ارائه دهد که آنها بتوانند بدون اعتماد به‌ اشخاص ثالث که بارها و بارها باعث شکست‌شان شده‌اند، اختیار دارای‌شان را حفظ کنند.

با وجود فاجعه لونا، بیت‌کوین و سایر دارایی‌های باکیفیت توانستند در مقابل فشارهای به‌وجود آمده مقاومت و از این بحران به سلامت عبور کنند. مقاومتی که براساس آن می‌توان گفت رویای ساتوشی ادامه خواهد داشت.

https://pvst.ir/ccz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو