skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نسخه جدید بیت‌کوین کر منتشر شد؛ نگاهی به تمام تغییرات Bitcoin Core 23.0

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

بیت‌کوین CORE 23.0 منتشر شد

بیت‌کوین شبکه‌ای متشکل از تعداد زیادی اعضا به نام گره یا Node است که ضمن دنبال کردن پروتکل بیت‌کوین، قوانین آن را هم اجرا می‌کنند. همچنین هر یک از اعضا برای دسترسی به قوانین و اجرای یکسان آنها نیاز به نرم‌افزاری برای این‌ کار دارند که نسخه اصلی این نرم‌افزار «بیت‌کوین کُر» نام دارد. نرم‌افزار اصلی بیت‌کوین، که در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی شده بود، به‌روزرسانی شد. به‌روزرسانی «بیت‌کوین کر» شامل بهبودهایی در حفظ حریم خصوصی، امنیت و تجربه کاربری است.

به گزارش پیوست، آخرین به‌روزرسانی بیت‌کوین کر (Core 23.0) به‌ دست ۱۳۲ توسعه‌دهنده طی هفت ماه توسعه یافته است و این به‌روزرسانی شامل بهبودهای ملموسی در کیف پول بیت‌کوین کر، ارتباطات، شبکه همتا به همتا و تخمین کارمزد می‌شود.

Bitcoin Core چیست؟

بیت‌کوین کر یک نرم‌افزار منبع باز است. منبع باز بودن کد این نرم‌افزار باعث می‌شود هر کسی بتواند کدها را مشاهده کند، در تغییرات نظر دهد یا مشارکت کند.

به‌روزرسانی کیف پول

آدرس‌ تپ‌روت به بیت‌کوین کر اضافه شده است. اکنون با به‌روزرسانی بیت‌کوین کر، کاربران می‌توانند هنگام ایجاد کیف پول جدید گزینه تپ‌روت را انتخاب کنند و از مزایای آن برخوردار شوند. این ویژگی هنوز برای ساخت کیف پول جدید به‌‌صورت پیش‌فرض نیست. دلیل پیش‌فرض نبودن این ویژگی در بیت‌کوین کر پشتیبانی نشدن این آدرس‌ها در بسیاری از کیف‌ پول‌های دیگر این اکوسیستم است.

در صورت انتخاب این ویژگی به‌وسیله کیف پول Bitcoin Core برای دریافت بیت‌کوین، یک آدرس ساده و تک‌امضایی تولید می‌شود. بنابراین کاربران صرفاً با انتخاب این ویژگی در کارمزد تراکنش‌ها نسبت به آدرس‌های تک‌امضایی معمولی Bech32، صرفه‌جویی نمی‌کنند زیرا کاهش کارمزدها در تپ‌روت با پیچیده‌تر شدن تراکنش‌ها در تپ‌روت حاصل می‌شود.

اضافه شدن این قابلیت در بیت‌کوین کر قدم مهمی در گسترش استفاده از تپ‌روت است و نمود اصلی مزایای تپ‌روت با افزایش استفاده از آن به مرور زمان نمایان می‌شود.

مشاهده اشتباهات تایپی در آدرس‌های BECH32

آدرس‌های Bech32 سگوییت (به‌روزرسانی بیت‌کوین) که با bc1 شروع می‌شوند از ویژگی جالبی بهره می‌برند که با استفاده از این ویژگی می‌توان اشتباهات نوشتاری در آدرس را شناسایی کرد. اما این ویژگی تا قبل از آخرین به‌روزرسانی بیت‌کوین کر برای کاربران در دسترس نبود. بیت‌کوین کر اکنون می‌تواند تا حداکثر دو خطا در آدرس‌های Bech32‌ را به کاربر اعلام کند.

محدودیت در تعداد خطاهایی که این ابزار قادر به یافتن آنهاست به‌دلیل جلوگیری از وقوع اشتباهی بزرگ‌تر است. اگر کاربر آدرسی با چندین حرف اشتباه تایپ کند، حتی در صورتی که سیستم تمام خطاها را تشخیص دهد، این امکان وجود دارد که در نهایت پس از اصلاح آدرسی کاملاً متفاوت با آدرس مد نظر کاربر نوشته شود که این موضوع می‌تواند نتایج بدتری به دنبال داشته باشد.

FREEZING COINS

اکنون به‌لطف نسخه جدید نرم‌افزار بیت‌کوین کر کاربر می‌تواند انتخاب کند کدام سکه یا خروجی تراکنش خرج‌نشده (UTXO) را قصد دارد در تراکنش‌هایش استفاده کند. با توجه به شکل‌گیری فضای محدودیت و نظارت حداکثری به‌وسیله دولت‌ها، اکنون کاربران می‌توانند بین سکه‌هایی که از فیلتر تایید هویت گذشته‌اند یا حتی سکه‌های بدون هویت، انتخاب کنند.

با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند سکه‌هایی را که نمی‌خواهند وارد تراکنش‌هایشان شود، فریز کرده و اطمینان حاصل کنند که دیگر این سکه‌ها در تراکنش‌ها استفاده نمی‌شوند. این ویژگی علاوه‌ بر اینکه می‌تواند روند نظارت و پیگیری تراکنش‌ها را سخت کند، در کشورهایی همچون ایران که با تحریم‌های شدید مواجه است، می‌تواند بیش از پیش فرهنگ آزادی و ضدسانسوری بیت‌کوین را زنده و حریم خصوصی بیشتری برای کاربران فراهم کند.

تغییرات در ارتباطات P2P

اینترنت به‌گونه‌ای طراحی شده است که کاربران برای برقراری ارتباط در آن به دو داده حیاتی (آدرس IP و شماره پورت) نیاز دارند. آدرس IP به‌عنوان یک شناسه از یک کامپیوتر در شبکه شناخته می‌شود که به تعیین موقعیت مکانی نیز کمک می‌کند. اما شماره پورت نوع ارتباط را نشان می‌دهد. پورت‌ها به کامپیوترها امکان اجرای چندین نوع ترافیک را به‌‌صورت همزان می‌دهند. برای مثال پورت ارتباطی برای پروتکل HTTP به‌ صورت پیش‌فرض ۸۰ است. این در حالی است که پروتکل HTTPS از پورت ۴۴۳ استفاده می‌کند.

بیت‌کوین به‌‌صورت پیش‌فرض روی پورت ۸۳۳۳ اجرا می‌شود. وجود پورت‌ها ارتباط بین کامپیوترها را در اینترنت تسهیل می‌کنند اما در عین حال نظارت ارائه‌دهندگان خدماتی اینترنتی یا همان ISPها را هم آسان‌تر می‌کند. ISPها می‌توانند با استفاده از این روش ترافیک را سانسور کنند. با حذف پورت پیش‌فرض ۸۳۳۳ از بیت‌کوین کر، آخرین به‌روزرسانی بیت‌کوین، ساده‌ترین روش سانسور ترافیک به وسیله ISPها را تا حدی سخت‌تر می‌کند.

پشتیبانی از شبکه  CJDNS

بیت‌کوین کر در نسخه ۲۳.۰ با استفاده از CJDNS (جایگزینی برای پروتکل اینترنت استاندارد یا IP)، از کاربران در مقابل ISPها محافظت می‌کند.

در این روش از رمزنگاری کلید عمومی برای پیاده‌سازی نسخه رمزنگاری‌شده IPv6 استفاده می‌شود. با استفاده از روش end-to-end حریم خصوصی بهبود پیدا می‌کند و امنیت اطلاعات بیشتر حفظ می‌شود و گره‌های شبکه در برابر تجزیه و تحلیل داده‌ها و فیلتر محافظت می‌شوند.

این روش می‌تواند برای کاربرانی که قصد دارند از ترافیک خود در برابر کنجکاوی و نظارت محافظت کنند ویژگی‌ای کاربردی باشد. در حالی که Tor و I2P جایگزینی برای IP Clearnet بودند، CJDNS به‌عنوان یک گزینه مکمل عمل می‌کند و می‌تواند باعث مستحکم‌تر شدن شبکه بیت‌کوین و گره‌های آن شود.

برآورد هزینه بهتر

ابزار تخمین کارمزد داخلی بیت‌کوین کر در نسخه ۲۳.۰ کمی کامل‌تر شده است. این ابزار برای تخمین کارمزدی که کاربر در جهت تایید تراکنش باید بپردازد استفاده می‌شود. الگوریتم محاسبه‌کننده در این ابزار تمام تراکنش‌های ممپول (محل تراکنش‌های در انتظار تایید) را در نظر می‌گیرد و با توجه به این داده‌ها تخمینی از کارمزد مورد نیاز برای تایید شدن تراکنش در بهترین حالت ارائه می‌دهد. کارمزد RBF ویژگی‌ای است که به کاربران اجازه افزایش کارمزد تراکنش بعد از ارسال آن را می‌دهد، این قابلیت در الگوریتم تخمین کارمزد تراکنش بیت‌کوین کر گنجانده نشده بود اما اکنون در نسخه ۲۳.۰ این نرم‌افزار کارمزد‌های RBF نیز در نظر گرفته می‌شوند که می‌تواند به دقیق‌تر شدن این تخمین کمک کند.

https://pvst.ir/ca9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو