skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شورای عالی فضای مجازی ارجاع طرح صیانت به این شورا را تکذیب کرد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۹ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شورای عالی فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی در اطلاعیه‌ای ارجاع متن طرح صیانت به این شورا را تکذیب و اعلام کرد مجلس صرفاً از این شورا خواسته تا محورها و سیاست‌های مد نظر در زمینه قانون‌گذاری در این باره را به پارلمان ارائه دهد.

به گزارش پیوست، پس از اینکه فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، اعلام کرد قالیباف از شورا خواسته سیاست‌های کلان مربوط به فضای مجازی را تدوین کند، به‌ نظر می‌آمد مجلس طرح صیانت را به شورا ارجاع داده است اما امروز (دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۱)، شورا در اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کرد.

طرح صیانت همچنان در مجلس بررسی می‌شود

بنا بر اعلام مرکز ملی فضای مجازی، مجلس تنها از شورای عالی فضای مجازی خواسته در خصوص سیاست‌های فضای مجازی نظر مجلس را بداند. در این بیانیه آمده است: «با توجه به اخبار منتشرشده در رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی خارجی در خصوص ارجاع «طرح صیانت از حقوق کاربران» برای بررسی و تصویب به شورای عالی فضای مجازی، به اطلاع می‌رساند هیچ‌گونه طرحی به این شورا برای بررسی، اعمال نظر کارشناسی و تصویب نهایی ارجاع نشده و صرفاً در خصوص محورها و سیاست‌های مد نظر شورای عالی فضای مجازی در زمینه قانون‌گذاری در مجلس شورای اسلامی درخواست اعلام نظر شده است.»

در ادامه این اطلاعیه ذکر شده بهتر است طرح صیانت با اعلام سیاست‌های قانونی شورا بررسی شود. در ادامه می‌خوانیم:‌ «هرچند بر اساس نامه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به رئیس محترم جمهور و رئیس شورای عالی فضای مجازی، مطلوب این است که طرح صیانت و قوانین حکمرانی در فضای مجازی نیز پس از دریافت سیاست‌ها و نیازهای قانونی شورای عالی فضای مجازی مجدداُ تنظیم و مورد بررسی قرار گیرد.»
در انتها نیز در مورد مرجع اطلاع‌رسانی در مورد تصمیمات شورا آمده است: «گفتنی است؛ با توجه به گسترش روزافزون فضای مجازی در تمامی ابعاد زندگی و اهمیت طرح صیانت از حقوق کاربران برای فعالان حوزه فضای مجازی و آحاد مردم، به اطلاع می‌رساند که هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص مصوبه و یا تصمیمی که از سوی شورای عالی فضای مجازی کشور صورت می‌گیرد، صرفاً از طریق مراجع ذی‌ربط در شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.»
پیش از این فیروزآبادی در گفت‌وگو با همشهری آنلاین به‌ شکلی از نامه قالیباف خبر داده بود که به نظر می‌رسید مجلس، متن طرح را به شورای ارجاع داده است. او گفته بود: «بعد از بررسی سیاست‌های کلان، ما طرح را به مجلس برمی‌گردانیم و سرانجام خود مجلس تصمیم خواهد گرفت که سیاست‌ها را به چه نحوی اجرا کند.»
بر این اساس، طرح صیانت همچنان در مجلس باقی می‌ماند و احتمالاً بعد از اعلام نظر شورا در مورد سیاست‌های کلان فضای مجازی به مجلس، در مورد آینده طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی»، موسوم به صیانت، تصمیم گرفته خواهد شد.
https://pvst.ir/c6u
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو