skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

درآمد عملیاتی ایرانسل در سال ۹۹ به ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید

میثم قاسمی تحریریه

۲۵ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۸ اسفند ۱۴۰۰

ایرانسل در گزارشی با عنوان «گزارش پایداری»، برخی از شاخص‌های مختلف عملکرد خود در پایش و مدیریت تاثیرات اجتماعی- زیست‌محیطی این شرکت را منتشر کرده است. هرچند این گزارش مربوط به سال ۹۹ این اپراتور است، اما در آن اطلاعات مالی و مدیریتی مهمی گنجانده شده از جمله اینکه درآمد عملیاتی ایرانسل در سال ۹۹ نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پیوست، ایرانسل در آذر ۸۴ به عنوان اپراتور دوم تلفن همراه ایران پروانه فعالیت خود را دریافت کرد و کمتر از یک سال بعد اولین سیم‌کارت‌های نسل ۲.۷۵ ایران را به بازار فرستاد؛ اما این شرکت تاکنون گزارشی از فعالیت‌های خود منتشر نکرده بود. گزارشی که اکنون منتشر شده اولین سند عمومی درباره جزئیات فعالیت‌های این اپراتور است که گرچه با گزارش‌های شرکت‌های بورسی تفاوت دارد، اما اطلاعات مهمی از فعالیت‌های این شرکت را در خود جای داده است.

گزارش ایرانسل که با عنوان «گزارش پایداری سال ۱۳۹۹» منتشر شده برای اولین بار از شرکت «ویستا ارتباطات پیشرو» رونمایی کرده است که مدیریت سرمایه‌گذاری‌های ایرانسل را بر عهده دارد و در شرکت‌های اسنپ، ایرانیان تاورز، ایرانسل لبز، روبیکا و صندوق نوآفرین سهامدار است. همان‌طور که دیده می‌شود، ایرانسل به صورت رسمی اعلام کرده در روبیکا سهامدار است هرچند میزان این سهام مشخص نیست.

۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی

بر اساس گزارش ایرانسل، درآمدهای علمیاتی این شرکت در سال ۹۹ نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان بیش از چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن را به عنوان حق‌السهم به دولت پرداخت کرده است. جدا از این ایرانسل مبالغ دیگری را به عنوان مالیات و خدمات اجباری عمومی به دولت پرداخت می‌کند.

درآمد ایرانسل
درآمدهای ایرانسل و پرداختی‌ها به دولت

در این گزارش آماری از سوی ایرانسل ذکر نشده است.

افزایش سهم زنان از ایرانسل

ایرانسل در گزارش خود اعلام کرده است در سال ۹۹ با وجود تاثیر منفی همه‌گیری کرونا بر کسب‌وکارها، برنامه تعدیل نیرو نداشته و تعداد کارکنان شاغل تحت نظر دفاتر ۹گانه این شرکت به بالای ۲۳۰۰ نفر رسیده است. ۷۸ درصد از عناوین شغلی ایرانسل بدون تغییر در شرح شغل و حیطه وظایف، در ساختار سازمانی باقی ماندند. ۱۸ درصد از مشاغل از نظر شرح شغل به‌روزرسانی شدند. چهار درصد از عناوین شغلی از ساختار سازمانی حذف شدند و در نهایت با ایجاد عناوین شغلی جدید، تعداد کل مشاغل شرکت ایرانسل در پایان سال ۹۹ نسبت به سال قبل، ۱۱ درصد رشد داشته است.

استخدام زنان در ایرانسل
افزایش سهم زنان در مشاغل ایرانسل

در این گزارش آمده است که در سال گذشته، زنان با رشدی هشت درصدی، ۴۷ درصد از نیروهای کاری بودند که جذب شرکت ایرانسل شدند. این در حالی است که سهم زنان در تعداد نیروهای خروجی از سازمان نسبت به سال قبل‌تر ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد. به این ترتیب در پایان سال ۹۹ مشارکت زنان در ترکیب کارکنان شرکت ایرانسل به ۳۴ درصد رسید که نسبت به زمان مشابه در سال قبل، یک درصد افزایش یافت.

ایرانسل با برشمردن اقداماتی که در دوران همه‌گیری کرونا انجام داده اعلام کرده است در سال ۹۹ یک نفر از پرسنل این شرکت به دلیل ابتدا به کووید-۱۹ فوت کرده است. دورکاری پرسنل و کاهش سفرهای کاری بین‌شهری از جمله اقدامات ایرانسل برای کاهش ابتدای کارکنان به بیماری کرونا بوده است.

اعلام انرژی مصرفی

در گزارش ایرانسل برای اولین به موضوع حفاظت از محیط‌زیست و تاثیر فعالیت‌های این شرکت بر تولید گازهای گلخانه‌ای و کربن اشاره شده است. بر این اساس در سال ۹۹ و با افزایش غیرمعمول ترافیک دیتا به خاطر همه‌گیری کرونا، مصرف انرژی ایرانسل به ۲ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۸۷۱ گیگاژول رسید. از نظر انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز میزان کربن منتشرشده در مجموع برابر با ۴۰۹ هزار و ۶۹۴ تن بوده است. این میزان کربن مربوط به محدوده‌های ۱ و ۲ هستند. محدوده ۱ شامل انتشار مستقیم حاصل از مصرف انرژی در ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و تاسیسات حرارتی و برودتی و محدوده ۲ شامل انتشار غیرمستقیم در نتیجه مصرف انرژی برق در ساختمان‌ها، مراکز داده و سایت‌های ارتباطی است.

انرژی مصرفی مشترکان تلفن همراه
میزان انرژی مصرفی و کربن تولیدشده به ازای هر مشترک ایرانسل

در این گزارش به صورت جزئی‌تر نیز به میزان کربن تولیدشده از فعالیت‌های ایرانسل اشاره شده است.

افزایش مشترکان

در گزارش ایرانسل آمارهایی مربوط به پوشش جمعیتی و تعداد مشترکان و سایت‌های این اپراتور آمده است؛ اما با توجه به اینکه آمارهای ذکرشده مربوط به سال ۹۹ هستند، چندان به‌‌روز محسوب نمی‌شود و تا پایان ۱۴۰۰ تغییرات عمده‌ای داشته‌اند. بر اساس اطلاعات این گزارش، ایرانسل در پایان سال گذشته ۹۱.۵۸ درصد از جمعیت ایران را در پوشش آنتن‌های خود داشته است. همچنین بیش از ۷۳ درصد جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی کشور در پوشش شبکه این شرکت قرار گرفته‌اند.

تعداد مشترکان ایرانسل
تعداد مشترکان ایرانسل در سال ۹۹

در سال ۹۹ نرخ موثر دیتا نسبت به سال ۹۸ معادل ۱۱.۷ درصد کاهش پیدا کرده که این امر منجر به گسترش دسترسی مقرون‌به‌صرفه دیتا و کاهش هزینه ارتباطات در سبد خانوار می‌شود.

نسخه کامل گزارش سالانه ایرانسل را اینجا دریافت کنید.
https://pvst.ir/c2q
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو