skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آمارهای اسنپ‌تریپ نشان می‌دهد: واکسیناسیون سراسری نجات‌بخش پلتفرم‌های گردشگری

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۳ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ اسفند ۱۴۰۰

اسنپ‌تریپ در گزارش سالانه خود وضعیت صنعت گردشگری را در آغاز کرونا و پس از انجام واکسیناسیون سراسری مورد بررسی قرار داده است. آمارهای این مجموعه در حوزه‌های مختلفی مانند قیمت هتل و بلیت وسایل نقلیه و بازارهای فروش این حوزه، رشد چشمگیری را نشان می‌دهد.

به گزارش پیوست،‌ حوزه گردشگری را می‌توان یکی از حوزه‌هایی دانست که بیشترین ضرر را پس از آغاز همه‌گیری کرونا دید. بسیاری از هتل‌ها ظرفیت‌ خود را کاهش دادند تا در زنجیره انتقال کرونا نقش کمتری ایفا کنند و حتی نیمی از آنها تعطیل شدند. از اواسط پاییز ۱۳۹۹ نیز ظرفیت پروازها ۴۰ درصد کاهش یافت و همین مساله قیمت بلیت هواپیما را افزایش داد.

در این شرایط که میزان سفرها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده بود، پلتفرم‌های آنلاینی که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کردند استراتژی‌های مختلفی را برای بقا در چنین شرایطی در پیش گرفتند.

واکسیناسیون سراسری و افزایش ۶۸ درصدی قیمت هتل

افزایش سفرها پس از واکسیناسیون سراسری، در اولین مرحله در افزایش قیمت هتل‌ها و بلیت‌‌ها نمود یافت. به گونه‌ای که نمودارهای گزارش اسنپ تریپ افزایش قیمت چشمگیری را نشان می‌دهد.

میانگین قیمت هر شب اقامت طبق گزارش اسنپ تریپ

این گزارش در ابتدا به میانگین قیمت هتل طی این دو سال پرداخته است و آمارهای این گزارش با اشاره به افزایش قیمت هتل در پاییز ۱۴۰۰ نسبت به پاییز ۱۳۹۹ این مساله را تا حد زیادی متاثر از افزایش قیمت ارز در ایران دانسته است.

تغییر قیمت بلیت اتوبوس و قطار
تغییرات میانگین قیمت بلیت اتوبوس و قطار طی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ طبق گزارش اسنپ تریپ

گزارش اسنپ‌تریپ در ادامه عنوان می‌کند که این مجموعه در سال ۱۳۹۹ با کاهش تقاضای قابل توجه رزرو هتل داخلی مواجه شده است که متاثر از قرنطینه‌های عمومی و بسته شدن جاده‌ها بود و همین مساله باعث شد میانگین قیمت‌ هتل‌ها در این سال افزایش چندانی پیدا نکند؛ با این حال این گزارش اشاره می‌کند که واکسیناسیون سراسری در سال ۱۴۰۰ باعث افزایش ۶۸ درصدی در میانگین قیمت هتل‌ها شده است.

 

میانگین قیمت بلیت هواپیما
میانگین قیمت بلیت هواپیما از پاییز ۹۸ تا پاییز ۱۴۰۰ طبق گزارش اسنپ تریپ

این گزارش میانگین هر شب اقامت در هتل را در پاییز ۱۳۹۸ بیش از ۳۶۶ هزار تومان ذکر کرده اما این رقم در پاییز ۱۳۹۹ به ۳۹۴ هزار تومان و در پاییز ۱۴۰۰ به بیش از ۶۶۳ هزار تومان رسیده است.

محبوب‌ترین مقاصد کاربران برای سفر

گزارش سالانه اسنپ‌تریپ در ادامه تهران، مشهد، کیش، شیراز و اصفهان را از محبوب‌ترین مقاصد کاربران اسنپ تریپ برای رزرو هتل داخلی و دبی، استانبول، آنکارا، ازمیر و ایروان را مقاصد پرطرفدار کاربران این پلتفرم در پاییز ۱۴۰۰ معرفی کرده است.

محبوب‌ترین مقاصد سفر
محبوب‌ترین مقاصد سفر برای گردشگران ایرانی چه در داخل ایران و چه در خارج

اسنپ تریپ در ادامه به کاهش ترافیک سایت این مجموعه در سال ۱۳۹۹ اشاره کرده است، با این‌ حال آمارهای این گزارش نشان می‌دهد آمار ترافیک این سایت در پاییز ۱۴۰۰ نسبت به پاییز ۱۳۹۹ جهشی ۱۰۹ درصدی داشته است.

بخش رزرو هتل‌های داخلی نیز چنین جهشی را در این مدت نشان می‌دهد. آمارهای اسنپ‌تریپ حاکی از آن است که در ابتدای شیوع کرونا در پاییز ۱۳۹۸ فروش هتل داخلی افتی ۳۷ درصدی کرده اما با شروع واکسیناسیون، این آمار در پاییز  سال جاری رشدی ۹۷ درصدی پیدا کرده است.

این آمار در رزرو هتل‌های داخلی چشمگیرتر است و رزرو هتل خارجی در پاییز امسال نسبت به سال قبل ۵۵۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

۸۷۰ درصد رشد در فروش بلیت پرواز خارجی

اسنپ‌تریپ در گزارش خود آمار فروش بلیت پروازهای داخلی و خارجی توسط این پلتفرم‌ را مورد بررسی قرار داده است و به نظر می‌رسد خرید بلیت هواپیما در طول این مدت با افت همراه نبوده است بلکه در پاییز ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نسبت‌ به سال‌های قبل به ترتیب شاهد رشدی ۹۲ درصدی و ۷۶ درصدی بوده است. شرایط فروش بلیت پرواز خارجی در پاییز ۱۴۰۰ نیز رشدی ۸۷۰ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد.

آمارهای این گزارش در ادامه گویای رشد در بخش فروش بلیت اتوبوس و قطار نیز هست. بر این اساس فروش بلیت‌های قطار و اتوبوس در پاییز ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل شاهد رشدی ۱۰۶ درصدی بوده است.

متن کامل این گزارش را از اینجا بخوانید.

https://pvst.ir/c2c
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو