skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیشنهاد وزیر ارتباطات به دولت: اپراتورهای اینترنت ثابت از پرداخت حق‌السهم معاف شوند

میثم قاسمی تحریریه

۲۲ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ©عکس: پیوست/فروغ حنطوش‌زاده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد بر اساس جدیدترین مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، آن دسته از شرکت‌های ارائه‌کننده اینترنت ثابت ( FCP) که در زمینه توسعه شبکه به منظور رساندن فیبرنوری به اماکن ( FTTx) سرمایه‌گذاری کنند از پرداخت حق‌السهم دولت معاف می‌شوند. به گفته زارع‌پور، این مصوبه به زودی در دولت مطرح می‌شود.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با پیوست درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه شبکه ثابت و جبران عقب‌ماندگی کشور در این زمینه از نهایی شدن یک مصوبه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد که بر اساس آن معافیت‌هایی برای اپراتورهای سرمایه‌گذار در زمینه FTTx در نظر گرفته خواهد شد.

زارع‌پور گفت: «طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات که به زودی در دولت تصویب می‌شود، سه درصد حق‌السهم دولت از درآمد FCPهایی که در توسعه فیبرنوری برنامه‌ریزی و FTTH راه‌اندازی کنند، گرفته نمی‌شود.»

به نظر می‌رسد این اپراتورها موظف هستند تضمین‌هایی برای استفاده از این معافیت ارائه کنند. وزیر ارتباطات در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به برخی از این تضمین‌ها اشاره کرد و گفت: «در سندی که در کمیسیون تنظیم مقررات برای حمایت از ارتباطات ثابت تصویب کرده‌ایم گفته‌ایم هر اپراتوری که می‌آید و تضمین می‌دهد، حتماً باید ۲۰ درصد از سرعتی که فراهم می‌کند بالای یک گیگ باشد. ۵۰ درصد بالای ۱۰۰ مگ باشد.»

مصوبه همگرایی اصلاح می‌شود

زارع‌پور در بخش دیگری از این گفت‌وگو به اصلاح مصوبه ۳۲۳ رگولاتوری اشاره کرد. این مصوبه که مرداد امسال به تصویب رسید، اصول حاکم بر صدور پروانه اپراتور همگرای ثابت و همراه را تعیین کرده است. این در حالی است که پیش از این ایرانسل به عنوان مهم‌ترین اپراتوری که می‌تواند از این پروانه استفاده کند انتقاداتی را به آن وارد کرد. بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل در مراسم سالگرد آغاز به کار این اپراتور درباره مصوبه همگرایی گفته بود: «در این سند بخشی از سهم دولت را به برای توسعه اختصاص داده‌اند؛ اما عدد آن آن‌قدر کم است که عملاً فایده‌ای ندارد. ما این موضوعات را به دوستان گفته‌ایم و امیدواریم اصلاح شوند.»

اکنون وزیر ارتباطات می‌گوید این مصوبه اصلاح شده است. زارع‌پور گفت: «مصوبه CNSP (پروانه همگرای شبکه ثابت و همراه) را اصلاح کرده‌ایم و پنج درصد از حق‌السهم ۲۸ درصدی دولت از اپراتورهای همراه، برای راه‌اندازی پورت‌های FTTx هزینه خواهد شد.»

او افزود: «این مدل تصمیم‌گیری نشان می‌دهد حتی دولت برای توسعه اینترنت ثابت فقط امید به بخش خصوصی ندارد بلکه دست در جیب خودش نیز کرده است تا هم اهرم سرمایه‌گذاری در این حوزه شود و هم بخش خصوصی را تشویق به سرمایه‌گذاری کند.»

متن کامل گفت‌وگوی پیوست با وزیر ارتباطات و فناوری به زودی در سایت پیوست منتشر می‌شود.

https://pvst.ir/c1w
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو