skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بانک مرکزی دوباره دریافت کپی مدارک هویتی را منع کرد

۴ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

بانک مرکزی بار دیگر با صدور بخشنامه‌ای بانک‌ها را ملزم کرد تا برای احراز هویت افراد به جای دریافت کپی مدارک هویتی از سامانه هویتی سازمان ثبت احوال استعلام کنند و کد رهگیری را در پرونده افراد نگهداری کنند.

به گزارش پیوست، تاکنون بانک مرکزی با صدور دو بخشنامه مجزا در سال‌‌های ۹۸ و ۹۹ بارها شبکه بانکی کشور را ملزم کرده بود تا برای احراز هویت افراد کپی مدارک هویتی آنان را دریافت نکنند و با اتصال به سامانه هویتی ثبت احوال افراد را شناسایی کنند با وجود این، شبکه بانکی کشور همچنان از دستورالعمل‌های قدیمی پیروی می‌کرد و از افراد کپی مدارک هویتی را دریافت و در پرونده افراد نگهداری می‌کرد.

حال بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرده است: «بانک‌ها موظف‌اند در ارائه خدمات پایه به اشخاص حقیقی ایرانی، ضمن تطبیق مشخصات هویتی با اصل مدارک، به دریافت کد رهگیری از سامانه استعلام هویتی سازمان ثبت احوال کشور و نگهداری آن در پرونده شناسایی اشخاص اکتفا کرده و بر همین اساس نیازی به دریافت کپی مدارک هویتی اشخاص فوق‌الذکر نیست.»

سال ۹۸ بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای به بانک‌ها از آنها همین درخواست را کرده بود اما اجرا نشدن این دستور از سوی شبکه بانکی کشور موجب شد تا بانک مرکزی بار دیگر در سال ۹۹ بر بخشنامه گذشته خود تاکید کند اما آن بخشنامه نیز همچنان اجرایی نشد. در آخرین مرحله سازمان اداری و استخدامی در دی‌ ۱۴۰۰ بار دیگر بر ممنوعیت دریافت کپی مدارک شناسایی از سوی بانک‌ها تاکید کرد. به نظر می‌رسد تاکید مجدد سازمان اداری و استخدامی در نهایت بانک مرکزی را به صدور بخشنامه دیگری مبنی بر یادآوری این الزام به شبکه بانکی کشور وا داشت.

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه خود آورده است، دریافت کد رهگیری از سامانه استعلام هویتی سازمان ثبت احوال کشور و نگهداری آن در پرونده شناسایی اشخاص حقیقی کفایت می‌کند، مقتضی است مراتب به واحدهای ذی‌ربط بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ و ‌بر حسن اجرای آن نظارت شود.‏‏‏‏

https://pvst.ir/bwx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو