skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

روسیه بیت‌کوین را پذیرفت

۲۱ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

روسیه بیت‌کوین را پذیرفت

دولت روسیه با انتشار سندی، اصول رگولاتوری ارزهای دیجیتالی این کشور را تشریح کرد. بر اساس این طرح، روسیه قصد دارد از پیشنهاد وزارت دارایی این کشور مبنی بر تعیین رگولاتوری برای بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی به‌ جای ممنوعیت آنها که از سوی بانک مرکزی مطرح شده بود پیروی کند.

به گزارش پیوست، روسیه قصد دارد با بیرون آوردن رمزارزها از منطقه خاکستری نظارتی که در حال حاضر در آن قرار دارند، این دارایی‌ها را در سیستم مالی ادغام کند. از دیگر اهداف این طرح می‌توان به حفاظت از حقوق و منافع سرمایه‌گداران و همچنین تفکیک آنها به دو گروه واجد شرایط و غیرواجد شرایط اشاره کرد.

بانک مرکزی روسیه در ۲۰ ژانویه، ممنوعیت کامل استخراج و استفاده از بیت‌کوین و رمزارزها را اعلام کرد. بانک مرکزی روسیه دلیل این ممنوعیت را احتمال پیش آمدن خطراتی برای ثبات مالی این کشور عنوان کرد. این پیشنهاد بانک مرکزی روسیه در ۲۵ ژانویه از سوی وزارت دارایی این کشور با مخالفت مواجه شد. وزارت دارایی روسیه بعد از اعلام مخالفت با طرح بانک مرکزی روسیه، هشدار داد که ممنوعیت کامل استخراج و تجارت بیت‌کوین و رمزارزها می‌تواند به عقب‌ماندگی روسیه در این صنعت منجر شود.

یک روز بعد در ۲۶ ژانویه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در دیدار با مقامات این کشور گفت، به رغم خطراتی که از سوی بانک مرکزی بیان شده، این کشور به دلیل مازاد برق و نیروی کار آموزش‌دیده دارای مزایای رقابتی در استخراج بیت‌کوین است. پوتین همچنین از دو نهاد خواست تا در مورد جهت تنظیم بیت‌کوین در روسیه به توافق برسند.

دو روز پس از اظهارات پوتین، دولت روسیه پیش‌نویس طرح قانون ارزهای رمزپایه را تهیه کرد. این پیش‌نویس ضمن تشویق فعالان این حوزه، اطمینان می‌دهد که تنظیم‌کننده‌ها می‌توانند محدودیت‌ها را اعمال و مالیات‌های لازم را بر تراکنش‌ها دریافت کنند.

سند جدیدی که ۸ فوریه منتشر شد نشان‌دهنده تسلیم روسیه و تعامل با این تکنولوژی توقف‌ناپذیر است. این طرح در صدد وضع قوانین و محدودیت‌هایی برای توانمندسازی ناظران و اطمینان از دریافت مالیات شهروندان و مشاغل است.

طبق داده‌های این سند، طرح روسیه شامل صدور مجوز برای صرافی‌ها و بانک‌های علاقه‌مند به ارائه خدمات بیت‌کوین برای اطمینان از برخورداری از بالشتک نقدینگی است. همچنین فقط موسسات مالی که مجوز دریافت می‌کنند حق افتتاح حساب‌های مرتبط با ارزهای دیجیتالی دارند.

این سند همچنین استفاده از یک سیستم نظارتی یا بلاک‌چین شفاف را ارائه می‌دهد که افراد، سازمان‌ها و کیف پول‌هایی که از ارزهای رمزنگاری‌شده استفاده و آنها را معامله کرده و به فروش می‌رسانند شناسایی و طبقه‌بندی شوند.

بلاک‌چین شفاف می‌تواند مدل‌هایی بین تراکنش‌های مختلف ایجاد و اینترنت را اسکن کند تا کیف پول‌های مرتبط با فعالیت‌های مشکوک از جمله پولشویی، تامین مالی تروریسم و ​​توزیع سلاح در کشور را آشکار کند. به نظر می‌رسد افراد می‌توانند از کیف‌ پول‌های خود  استفاده کنند، اما باید آن را از قبل در بلاک‌چین شفاف ثبت کنند تا کیف پول را به شخصی که از آن استفاده می‌کند متصل کنند.

صرافی‌های خارجی که علاقه‌مند به ارائه خدمات ارزهای دیجیتالی در روسیه هستند نیز باید از مقررات محلی تبعیت کنند، که این کار مستلزم داشتن نماینده در روسیه و پیاده‌سازی سیستمی‌ برای جلوگیری از برداشت وجه مشتریان به کیف‌ پول‌هایی است که در سیستم بلاک‌چین شفاف ثبت نشده است.

طبق گزارش روزنامه محلی کومرسانت، مقررات جدید روسیه بیت‌کوین را شبیه به یک ارز خارجی خواهد کرد. بر اساس این گزارش انتظار می‌رود که حداقل بخشی از قانون جدید در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ یا سال آینده اجرایی شود.

https://pvst.ir/buw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو