skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پولشویی با کریپتو ۳۰ درصد افزایش یافته است

۹ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

افزایش پولشویی با کریپتو ©تصویر از وب‌سایت crypto-news.net

در این مطلب می‌خوانید

  تبهکاران ۸.۶ میلیارد دلار رمزارز را در سال ۲۰۲۱ پولشویی کرده‌اند. بر اساس گزارش شرکت چینالیسیز، پلیس و نیروهای امنیتی می‌توانند با هدف گرفتن خدماتی که برای پولشویی رمزارزها استفاده می‌شود تاثیر جدی بر این بازار بگذارند. این شرکت پیشتر هم در برآوردی دیگری اعلام کرد تبهکاران در سال ۲۰۲۱ رقم بی‌سابقه ۱۴ میلیارد دلار رمزارز دریافت کرده‌اند.

  آژانس ملی جرائم انگلستان (NCA)، به بی‌بی‌سی گفت، مجریان قانون در حال پاسخ به این جرائم هستند.

  به گزارش پیوست، به نقل از بی‌بی‌سی، چینالیسیز (Chainalysis) کیف پول‌ تبهکارانی مثل مهاجمان باج‌افزاری، کنترل‌کنندگان بد‌افزار، کلاهبرداران،‌ قاچاقچیان انسان، اپراتورهای بازار سیاه و گروه‌های تروریستی را زیر نظر داشته و دنبال می‌کند.

  چینالیسیز توانسته با دنبال کردن حرکت رمزارزهای دخیل در فعالیت‌های مجرمانه، مقدار «پولشویی» را برآورد کند. به گفته این شرکت، اکثر رمزارزها تنها با استفاده از خدمات یا سرویس‌ها پولشویی می‌شوند- برای مثال، تبهکاران یکسری صرافی‌ها را ترجیح می‌دهند- و هدف گرفتن آنها تاثیر بسزایی در این موضوع دارد.

  این گزارش می‌گوید: «در حالی که میلیارد‌ها دلار رمزارز هرساله از آدرس‌های نادرست منتقل می‌شوند، مقصد آنها گروه کوچکی از خدمات است که به نظر می‌رسد بسیاری از آنها ساختاری مختص پولشویی دارند.»

  همچنین در این گزارش آمده است: «نیروهای امنیتی می‌توانند با مختل کردن این خدمات، ضربه محکمی به جرائم رمزارزی وارد کرده و توانایی مجرمان برای دسترسی به دارایی‌های دیجیتالی را محدود کنند.»

  طبق گزارشی از شرکت امنیتی یوروپول، که آن هم روز چهارشنبه ۲۶ ژانویه منتشر شد، شبکه‌هایی که در پولشویی گسترده تخصص دارند «رمزارزها را برگزیده و خدمات خود را به دیگر تبهکاران هم عرضه می‌کنند».

  گری کاتکارت، رئیس بازرسی‌های مالی NCA، می‌گوید: «در حالی که حجم زیادی از رمزارزها و صرافی‌ها برای اهداف درست استفاده می‌شوند، مجرمان سازماندهی‌شده مزایای رمزارز را شناسایی کرده‌اند. مجرمان بخش‌هایی از ساختار رمزارزی را برای نقد کردن پول به ویژه در معاملات مواد مخدر استفاده می‌کنند. همچنین تعداد بیشتری از باج‌افزارها هم رمزارز را به عنوان مکانیسم پرداخت استفاده می‌کنند. نیروهای امنیتی به استفاده گنگ‌های تبهکاری از رمزارزها پاسخ داده و تنش‌های رمزارزی در حال افزایش است. از سوی دیگر تغییراتی در بخش قوانین در دست کار است و به مقابله با مصرف رمزارزها در فعالیت‌های نادرست مالی کمک می‌کند.»

  هزینه پایین تراکنش

  طبق اعلام چینالیسیز، رقم پولشویی سال ۲۰۲۱ با رکورد ۱۰.۹ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۹ فاصله دارد. با این همه یوروپول از روند رو به رشد پولشویی رمزارزی می‌گوید: «استفاده از رمزارزها در الگوهای پولشویی در حال افزایش است و بسیاری از شبکه‌های مجرمانه در دوران پاندمی کووید-۱۹ به رمزارزها به عنوان یک ابزار پرداخت تکیه کرده‌اند.»

  آمار چینالیسیز تنها جرائمی مثل حملات باج‌افزارها را در بر می‌گیرد که از رمزارز برای پرداخت به تبهکاران استفاده شده است.

  در این گزارش از پول حاصل از جرائم آفلاین که به رمزارز تبدیل و سپس پولشویی می‌شود خبری نیست و طبق این گزارش، این ناحیه تاریک احتمالاً همان جایی است که شاهد رشد پولشویی در آن هستیم.

  این گزارش به عنوان مثال به یکی از گروه‌های مجرمانه مواد مخدر اشاره می‌کند که مواد مخدر شمال انگلستان را تامین و آن را در خیابان‌های این کشور پخش می‌کند. در پایان فردی پول نقد حاصل از فروش مواد مخدر را جمع‌آوری کرده و صرافی یا broker آن را به بیت‌کوین تبدیل می‌کند. سپس بیت‌کوین حاصل به آدرس مشخصی ارسال و چهار درصد هزینه در این بین پرداخت می‌شود.

  این گزارش می‌گوید نرخ چهار درصدی، نسبت به هزینه پولشویی سنتی بسیار پایین است و در نتیجه «پولشویی مبتنی بر بیت‌کوین بسیار برای مجرمان سنتی جذاب خواهد بود.»

  تغییر تاکتیکی

  چینالیسیز همچنین شاهد تغییری در رفتار مجرمان است. این گزارش نشان می‌دهد پروتکل‌های «اقتصاد نامتمرکز» (DeFi) برای تبهکارانی که به دنبال مخفی کردن پول هستند اهمیت بیشتری پیدا کرده است؛ در سال ۲۰۲۱، این پروتکل‌ها ۱۷ درصد دارایی‌های ارسالی از کیف پول تبهکاران را به خود اختصاص داده‌اند که نسبت به سال گذشته (۲۰۲۰) دو درصد افزایش یافته است.

  بسیاری از این پروتکل‌های دیفای امکان تبدیل سریع رمزارز را فراهم می‌کنند که به گفته چینالیسیز، گزینه جذابی برای پولشویان است.

  برای مثال این شرکت به استفاده هکرهای کره‌شمالی در هک‌های سال گذشته اشاره می‌کند که در مجموع ۴۰۰ میلیون دلار ارزش داشت.

  پاول رادو، مدیر پروژه گزارش فساد و جرائم سازماندهی‌شده (Organized Crime and Corruption Reporting Project)، می‌گوید تبهکاران «همیشه اولین کسانی هستند که از تکنولوژی استفاده می‌کنند و آنها یک دهه پیش رمزارزها را برگزیدند».

  او ادامه می‌دهد: «از آن زمان پیچیدگی افزایش یافته، در عین حال متاسفانه بازرسان نیروی امنیتی و دیگر فعالانی (از جمله روزنامه‌نگاران) که پول را دنبال می‌کنند هنوز مشغول یادگیری هستند.»

  منبع: BBC

  سوالات متداول

  دیفای (DeFi) چیست؟

  امور مالی نامتمرکز یا دیفای به خدماتی اشاره دارد که به جای وابستگی به یک نهاد متمرکز مثل بانک، به گروهی از بازیگران نامتمرکز اتکا می‌کنند.

  کیف پول رمزارزی چیست؟

  کیف‌پول‌های رمزارزی خدماتی عمدتا نامترکز هستند که امکان ذخیره و نگهداری رمزارز را برای کاربران فراهم می‌کنند.
  https://pvst.ir/br0

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو